Передача комунальних газет у територіальні громади може створити труднощі з перетворенням

Вiвторок 04 Квітня 2017

Новостворені територіальні громади є правонаступниками того майна, що було в розпорядженні місцевих рад. А отже, і комунальні підприємства, в тому числі, і редакції ЗМІ, є власністю об’єднаної громади.

Таке роз’яснення дає медіаюрист ГО «Платформа прав людини» Людмила Опришко, відповідаючи на запитання редактора газети «Сільські новини» (Херсонська область) Анни Музиченко. Юрист наголошує: у зв’язку з цим можуть виникнути труднощі з перетворенням газети. Адже доведеться чи то оновлювати рішення ради про вихід із складу засновників, чи то збирати додаткові документи про правонаступництво. Тому слід подбати про оптимальні строки здійснення всіх процедур.

Подаємо повний текст юридичного роз’яснення:

Частина 3 статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" передбачає:

"Об’єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що об’єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою.

У разі об’єднання всіх територіальних громад одного району в одну об’єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об’єднаної територіальної громади, а пов’язані з таким майном права та обов’язки належать об’єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою".

Це означає, що з моменту створення об'єднаних територіальних громад все комунальне майно, в тому числі, і комунальні підприємства, переходять у комунальну власність об'єднаної територіальної громади, яка є правонаступником. Відповідно, до об'єднаної територіальної громади перейдуть і всі засновницькі права, які належали місцевій раді.

Закон України "Про реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації" не містить заборон щодо здійснення об'єднання територіальних громад в період реформування комунальних ЗМІ та передачі у власність об'єднаної територіальної громади комунального майна її попередників.

Труднощі можуть виникати з перетворенням редакції, бо доведеться чи то оновлювати рішення ради про вихід із складу засновників, чи то збирати додаткові документи про правонаступництво. Зважаючи на це, потрібно подумати про оптимальні строки проведення реформування ЗМІ. Адже процес об'єднання територіальних громад є тривалим у часі. 

Юридична допомога надається в рамках співпраці НСЖУ та ГО "Платформа прав людини" на підставі Меморандуму від 27.02.2017  

Партнери