У прес-клубі розповіли кого і чому не влаштовує роздержавлення ЗМІ

Понедiлок 04 Квітня 2016

У Сумському прес-клубі 31 березня розповіли про ситуацію з роздержавленням ЗМІ в області та проблеми, які з нею пов’язані. Про це поділилися своїми думками та пропозиціями редактор газети «Білопільщина», голова Асоціації регіональних ЗМІ Сумщини Наталія Калініченко, медіа-юрист Сумської обласної організації Національної спілки журналістів України Артур Даценко, начальник управління інформаційної діяльності та комунікації із громадськістю Сумської обласної державної адміністрації Сергій Над’ярний.

Як відомо, наприкінці 2015 року Верховна Рада зробила черговий важливий крок до Європи, прийнявши закон про реформування друкованих ЗМІ. Він набув чинності з першого січня 2016 року. Для будь-якої цивілізованої демократичної країни свобода преси є одним із фундаментальних чинників. Тож тепер і в Україні згідно з прийнятим законом органи влади не матимуть впливу на ЗМІ.

Законопроектом передбачається проведення роздержавлення у два етапи. На першому відбуватиметься роздержавлення друкованих ЗМІ відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку, який має сформувати Держкомтелерадіо. Таким чином, на першому етапі відбудеться реформування порівняно невеликої кількості ЗМІ, які вже до цього готові. На другому етапі відбудеться реформування усіх інших державних та комунальних ЗМІ.

«У Сумській області виходить 21 газета. По першому етапу вирішили піти 13 газет, по другому – 8», – повідомив Сергій Над’ярний.

Медіа-юрист Сумської обласної організації Національної спілки журналістів України нагадав, що існують перешкоди на шляху до роздержавлення друкованих видань, адже законопроект не врахував деякі аспекти. «Найголовніша проблема в тому, що в багатьох редакціях як співзасновник фігурує трудовий колектив, який в сьогоднішньому законодавстві як об᾽єкт, що має право володіти майном, не передбачений. А засновники вчасно не внесли змін до статутних документів щодо цього», – зазначив Артур Даценко.

Також варто додати, що деякі органи влади перешкоджають процесу роздержавлення. Особливо конфліктною є ситуація довкола глухівської газети «Народна трибуна», про яку повідомляли ЗМІ. Нагадаємо: сесія міської ради звільнила головного редактора, створила ліквідаційну комісію. І хоча суд скасував ці неправомірні рішення, міська влада їх не виконує, більше того – продовжує своїми діями щодо редакції порушувати закони. «Я була на тій сесії, — пригадала Наталія Калініченко. – Абсурдність рішення міської ради в тому, що вона знімає з посади головного редактора, бо та… намагалася виконати закон про роздержавлення».

Причиною таких конфліктів – і не лише в нашій області –  часто стає приміщення, що має бути передане редакціям на безоплатній основі на 15 років. Звісно – за умови дотримання профілю діяльності. Деякі очільники міст і районів не можуть собі уявити, що газета перестане бути їх «обслугою», а при цьому ще й може користуватися пільгами!

Руслана Заєць, "XPRESS" сумський інформаційний портал

Партнери