Чому прибрали Маркова?

П'ятниця 25 Жовтня 2013

Вердикт суду про арешт екс-нардепа Ігоря Маркова не став несподіванкою для його проросійських однодумців, принаймні тих, хто належав до вузького кола політгрупи «Родина», що найменувала себе всеукраїнською партією. «Знаєте, коли Марков зрозумів, що його посадять? – заявив 23 жовтня в студії підконтрольної Маркову телекомпанії «АТВ» провідний ідеолог «Родини» Олександр Васільєв. - Ще в 2010-му році. Після президентських виборів він зібрав нас і сказав: «Ці посадять». Розмова була за закритими дверями, у вузькому колі: ніхто, крім нас, цього ніколи не чув.  Я й зараз не впевнений, що правильно зробив, коли це сказав…»

Втім, за що саме Маркова точно «посадять», його соратник не уточнив. Хоча букет кримінальних «художеств» вождя «Родини», відомого в певних колах під прізвиськом Марадонна, не може не вражати: рейдерське захоплення фірм, місцевих санаторіїв, організація нападів на офіс товариства «Просвіта» та навіть групу співробітників СБУ, блокування автомагістралі «Київ-Одеса», фальсифікація виборів і таке інше. Чому ж так довго довелося притягнення до відповідальності та взяття під варту цього некоронованого «короля» Одеси?

Жорсткий напад групи українофобів на чолі з Марковим на групу одеських «просвітян», як відомо, стався ще в 2007-му році. В результаті кілька учасників мирного пікету біля  облдержадміністрації проти встановлення в Одесі пам’ятника Катерині II потрапили до госпіталю, а для активіста партії «Соціально-Християнський союз» Віталія Безеди це завершилось каліцтвом.

Невдовзі одного  зі  співучасників злочину було засуджено за участь у цьому кривавому побоїщі, зафіксованому на відеоплівку оператором місцевого телеканалу. Однак арешт самого Маркова його адвокатам та владним покровителям, якими одесити вважають передусім Сівковича, Тігіпка і Кужель,вдалося більш як на шість років відтермінувати. Та й нині адвокат одеського «сміттєвого барона»(Марков в Одесі володіє надприбутковою сміттєзбиральною компанією) Олександр Казарновський категорично заперечує причетність свого підзахисного до звірячого побиття учасників мирної акції. Марков непричетний до інкримінованого йому діяння у справі «про розбиту губу націоналіста», цинічно твердить Казарновський.

Але тепер уже мало просто все заперечувати. Прийоми, що бездоганно працювали всі шість років, почали давати збій. Хоча ті прийоми таки багато дали Маркову! Пригадаємо, що існування політструктури, найменованої «Родиною», абсолютна більшість членів якої зосереджена в Одеській області, свого часу було визнана Міністерством юстиції України незаконним. Однак згодом «Родиа» все ж  була «поновлена у правах». А сам ватажок «Родини», що прибрав для партії назву, тотожну поняттю «сім’я», не раз і не два залучався слідчими до розслідування  кримінальних справ. Однак незмінно у статусі свідка, в тому числі у кримінальній справі, пов`язаній з побиттям учасників законного мітингу, і в справі про організацію протиправного перекриття магістралі «Одеса-Київ». Громадські організації Одеси не раз пікетували Слідче управління міліції в Одеській області, передавали  слідчим диски з відеоматеріалами, що підтверджували факт побиття Марковим і його охоронцями учасників мирної акції, медичні довідки, які свідчили, що один з жорстоко побитих братками «Родини», Віталій Безеда став інвалідом третьої  групи після ударів по голові.

І що ж Марков?  Часто він просто ігнорував виклики слідчого на допити у справі за звинуваченням у побитті учасника мітингу, поки, нарешті, МВС не оголосив ватажка «Родини» в розшук у вересні 2009 року. Тоді, за даними екс-глави МВС Юрія Луценка, фігуранту справи все ж вдалося втекти за межі країни. «Мені особисто дзвонив депутат від Партії регіонів Сівкович, - уточнив днями Луценко на своїй сторінці в соціальній мережі «Фейсбук», - і попереджав, що не допустить арешту Маркова, який переховувався від допиту на його дачі. Потім Марадонну вивезли у Придністров'я в автомобілі з депутатськими номерами під прикриттям нардепа від КПУ Царькова. У результаті в 2009 році розшук і привід у міліцію потрібного ПР «авторитета» прокурори скасували, а справу поховали під сукном в Генпрокуратурі».

Звісно, потерпілі від нападу Маркова «просвітяни», в тому числі Віталій Безеда і його дружина Надія Содоль, не раз оскаржували бездіяльність одеських, а згодом миколаївських правоохоронців. Але -безуспішно. Натомість до них приходили посланці від Маркова, пропонуючи гроші, щоб побиті хуліганами перестали скаржитися. Як розповіла журналістам Надія, «якийсь молодик приходив до чоловіка на роботу, кажучи, що від Маркова. Пропонував 30 тисяч за те, щоб чоловік забрав скаргу, або мало що, мовляв, може ще з ним статися: ходиш вулицями, відморозків вистачає, по голові можуть дати». Звісно, грошей не брали, і не відмовився В.Безеда від своїх скарг: "Є люди, у яких брати гроші - собі дорожче… Скільки часу нічого не відбувалося, їм вдавалося «відмазуватися, і от раптом щось сталося. Не знаю навіть, як це розцінювати", - підсумовує дружина інваліда В.Безеди.

23 жовтня привернуло увагу громадськості також звернення нардепа-одесита Павла Кириленка до Генпрокуратури України з вимогою перевірити факти причетності Маркова «до організації вбивства лідера молодіжної патріотичної організації «Ciч» Максима Чайки. Оскільки свого часу СБУ здійснювала перевірку на предмет координації діяльності Маркова іноземними організаціями антиукраїнського спрямування, але належної реакції не було». Спираючись на зв'язки в правоохоронних органах, тоді «Марков зумів уникнути відповідальності», - стверджує Кириленко. Водночас   він вимагає перевірки причетності Маркова до низки економічних злочинів, зокрема, рейдерського захоплення підприємств - учасників ринку збору, вивозу та утилізації сміття, порушення податкового та антимонопольного законодавства України на користь ТОВ «Союз».

Чому ж Маркову не вдалось «проскочити» цього разу?

Судячи з усього, з тієї самої причини, що й Петру Мельнику. Політична доцільність утилізації того ж Маркова своїми старшими соратниками (треба ж було когось публічно покарати за непослух у справі євроінтеграції ) наклалась  на  некерованість та одіозність. Обоє претендували на таку собі особливу роль – нібито вмонтовані в систему, але не до кінця. Так собі коти, що гуляють самі по собі.

Той же податковий ректор примудрився побити горшки з Азаровим та іншими впливовими людьми. У своїй вотчині, в Ірпені, ніхто йому був не указ.

Ігор Марков теж примудрився  «гуляти сам по собі» на всіх рівнях системи, наживши скрізь недругів. В телефонних та інших розмовах навіть дозволяв, скажімо так, з малою шляхетністю та ще меншою цензурністю висловлюватися про людей «на самому верху». І навіть не про людей в множині. Доброзичливці», за його ж словами, донесли, звісно,  цю інформацію до потрібних вух. Реакцію можна було передбачити. А на  місцевому рівні Марков необачно кинув виклик самому Ківалову. «Заруба» пішла, як то часто буває в Одесі, за гектари приморської землі, а далі було зрозуміло, що «війна» не обмежиться лише  «земельним» фронтом. Явно не розрахував цього разу Марков свої сили…

І опинився в слідчому ізоляторі.

Чим для нього все завершиться, коли спливе двомісячний термін слідства? Побачимо. Заодно стане краще зрозуміло, це було - системний збій у владній машині чи просто погану вівцю викинули з отари.

 

                                                                                                                 Михайло Аксанюк, Одеса.

 

Ще один журналіст загинув: за що вбили Вадима Комарова?// НСЖУ, 24.06.2019

46 днів черкаський журналіст Вадим Комаров провів у комі і пішов з життя, так і не проливши світло на те, хто на нього напав.

Небезпечна професія: 5 фільмів про журналістів-розслідувачів, які варто побачити// НСЖУ, 19.06.2019

За чотири місяці 2019 року слідчі Національної поліції України розпочали досудове розслідування у 63 кримінальних провадженнях за злочинами у сфері професійної діяльності журналістів – такими є дані прес-служби Міністерства внутрішніх справ.

Як журналіст-переселенець став найкращим гідом у чорнобильській зоні// НСЖУ, 14.06.2019

У мирний час Дмитро Шибалов працював журналістом в інтернет-виданнях Донецька, на радіо й телебаченні, писав і знімав сюжети про життя міста і його проблеми. Після початку війни, залишившись без роботи, заснував разом із друзями гуманітарну волонтерську організацію. Сьогодні 30-річний журналіст-переселенець працює гідом у компанії Chernobyl Tour та возить туристів до зони відчуження.

Два роки ізоляції в Донецьку: Україна вимагає свободи для Стаса Асєєва// НСЖУ, 12.06.2019

Моторошна історія про те, як людина заплатила свободою за можливість говорити правду

Партнери