Не можна вибороти окремо взяту свободу, навіть якщо це свобода слова – замість маніфесту

Четвер 31 Жовтня 2013

Реально не можна обмежитись боротьбою за окремо взяту свободу – свободу слова.  

Ми, журналіст и, чудово розуміємо, що дорога до Європи, якою ми прагнемо йти, не буде вимощена благими намірами. Без «четвертої влади», без гострих  пер, таланту та енергії журналістів неможливо стати європейською країною, частиною цивілізованого, демократичного світу. Відтак, Спілка журналістів пропонує українській журналістській корпорації взяти участь у нашому новому проекті. 

Ви бачите, сайт НСЖУ змінився. З`явилися принципово нові рубрики -  «Публікації», «Стрічка», «Я так думаю». Ми рішуче «пішли» в політику, соціальну та економічну проблематику. 

Чому?

Вважаємо, що сьогодні журналісти не мають морального права  відсидітись в «окопах», обмежившись боротьбою за окремо взяту свободу – свободу слова. Реально таку свободу в Україні можна вибороти лише разом з іншими свободами – свободою мітингів та мирних зібрань, свободою бізнесу та підприємництва, свободою пересування, виборів та реального права на самоуправління. Тому ми виходимо на нашому сайті зі звичної «ніші», де пишемо лише про наші внутрішні проблеми, професійні дискусії та етику професії. 

Ми стаємо Інтернет-ресурсом, медійним майданчиком, де обговорюються всі найгостріші політичні, економічні, соціальні, освітні чи моральні теми. Три головні вимоги – це має бути, гостро, актуально та аргументовано. Три найважливіші принципи - без табу, без оглядки на імена, без обслуговування чиїхось політичних інтересів.

Хтось скаже: навіщо це Спілці? Є ж бо медіа-проекти та медіа-майданчики, прямо присвячені політиці та темам, що її стосуються – ми тут при чому? Є. Але таких ресурсів – авторитетних, об’єктивних та оперативних – критично мало. І хто як не журналісти, люди, котрі завдяки своїй професії можуть впливати на громадську  думку, мають показати приклад – говорити правду, не боятись, не замикатись на своїх, цехових проблемах?

Отже, що саме ми, команда Інтернет-проектів НСЖУ, будемо робити і до чого запрошуємо вас?

1. Сайт НСЖУ перестає бути лише «органом Спілки Журналістів» - стає гострим, резонансним, актуальним медіа-ресурсом, який пише про всі найголовніші громадсько-політичні події та проблеми в Україні. Якщо хочете, аналогія з радянських часів – «Литературная газета». Формально «Литературка» була «органом Союза писателей СССР», але «писателям» там було надано лише перший блок, другий був повністю присвячений «життю» - розслідуванням, інтерв’ю, репортажам та проблемним статтям, від яких в тодішньому ЦК  КПСС за серце та партквиток хапались. Без  перебільшення можна сказати: не було б тодішньої «Литературки» - не було б перебудови та створення нових, незалежних країн. Чи сьогодні для України на карту поставлено менше?

2. Отже, весь наш «другий блок» (тобто, рубрики «Публікації», «Стрічка», «Я так думаю») ми так само віддаємо «життю»: новинам,  розслідуванням, інтерв’ю з людьми, яким є що сказати, репортажам звідти, куди не запрошують журналістів. Влада перетворила країну на своє підсобне господарство і розставила по всіх регіонах «смотрящіх» – у відповідь  ми, журналісти, станемо «смотрящіми» за «смотрящіми» (вибачайте за своєрідну лексику, але лише це слово більш-менш адекватно передає всі відтінки нашої реальності). Ми стежитимемо в кожному регіоні за «найгарячішими», найбільш болючими темами і доноситимемо правду до людей. В багатьох областях та містах ми вже маємо людей, на яких спираємось, які розкажуть про всі «подвиги» місцевих князів та князьків, казнокрадів, корупціонерів та «авторитетів». Але для перемоги над «смотрящіми» та їхнім «начальством» цього замало -  приєднуйтесь до нас, потрібні люди в усіх регіонах та всіх сферах життя. Потрібні сміливі, відчайдушні, амбітні…

3. Наш сайт стає майданчиком, де кожен журналіст з регіонів зможе  розмістити цікаву та резонансну публікацію. Ми надамо слово тим, хто не зміг пробитись на шпальти місцевих медіа, кому не вдається сказати правду через тиск, погрози місцевих князьків та можновладців. Також найближчим часом введемо систему блогів, де ви зможете висловити свою позицію без сторонніх редакторів.  Крім того, вважаємо принципово несправедливим те, що багато цікавих, непересічних публікацій обмежуються лише місцевою аудиторією. Журналісти, узявшись за резонансне розслідування чи готуючи репортаж, часто наражаються на різні, реальні небезпеки. І дуже прикро, що у підсумку ці публікації бачать лише глядачі місцевого телеканалу, відвідувачі здебільшого регіонального сайту чи міської газети. Ми винесемо ці публікації на всеукраїнський рівень – і про подвиги «смотрящіх» з вашого міста чи області знатиме вся країна. 

Тож пропонуйте свої розслідування, інтерв’ю, репортажі – ексклюзивні чи ті, що вже побачили світ, але, на ваше переконання, заслуговують на всеукраїнську аудиторію. В кінці цього року ми визначимо найактивнішого та найгострішого журналіста нашого сайту,тож кожна публікація додасть вам балів. (Умови конкурсу «Журналіст року за версією сайту НСЖУ» оприлюднимо днями). Якщо зможете регулярно писати про ваш регіон (проти системи «смотрящіх», ви пам’ятаєте, ми виставимо іншу систему) – зголошуйтесь, пропонуйте свою кандидатуру…

4. Як ми бачимо зворотній зв'язок? Життя підказує нам найдосконаліший та найефективніший канал для контактів – соціальні мережі. Базова «лінія» для зв’язку – сторінка НСЖУ в мережі Facebook. Знаходите на сайті плагін Facebook (у верхній частині сайту), переходите по ньому на сторінку НСЖУ, тиснете значок «Подобається». Тепер ви – член нашого «клубу», на сторінці ми можемо обговорювати резонансні публікації, пропонувати теми, підказувати ідеї та персонажів, гідних нашої уваги.   

5. Нарешті, про наші, спілчанські, справи. Новини про життя Національної Спілки Журналістів нікуди не зникають з нашого сайту. Ми писатимемо про тренінги для журналістів, повідомлятимемо про конкурси на отримання грантів, про корисні семінари, «круглі столи» чи «дискусії». Ми захищатимемо кожного журналіста, якому не дають можливості виконувати професійні обов’язки, погрожують чи перешкоджають. Ми знайомитимемо з досвідом та надбаннями наших колег, порушуватимемо найгостріші професійні теми. Все це буде. Але відтепер буде не лише це. Не можна боротись за окремо взяту свободу в суспільстві, навіть, якщо це свобода слова. Маємо вибороти її разом з іншими свободами – це єдино можливий шлях. 

Тож приєднуйтесь, колеги -  без Вашого голосу та енергії ми не станемо такими сильними, як маємо бути!

Від імені команди сайту НСЖУ - 

керівник Інтернет-проектів НСЖУ Олександр Харченко

 
 

В Україні заснували журналістську премію імені Гонгадзе// НСЖУ, 11.04.2019

Премію за новаторство в журналістиці імені Георгія Гонгадзе презентували 9 квітня в Києві. Її започаткував цього року український ПЕН-клуб. Переможця визначать 21 травня. Саме цього дня загиблому журналісту Гонгадзе мало би виповнитись 50 років.

Мистецьку премію «Київ» імені Анатолія Москаленка здобув Володимир Проненко// НСЖУ, 09.04.2019

Журі Мистецької премії «Київ» на засіданні 9 квітня проголосувало за присудження премії імені Анатолія Москаленка 2019 року (в галузі журналістики) Володимирові Проненку – авторові книжки «Що серцем сприйняв» (2017).

Анексія Криму: втекти, щоб вижити// НСЖУ, 19.03.2019

Цими днями в Україні згадують про події п'ятирічної давнини, пов'язані з окупацією Криму. Секретар Національної спілки журналістів України, редактор проекту "Крим. Реалії" Радіо Свобода Олена Юрченко була серед тих колег, хто повідомляв про ситуацію, працюючи в надзвичайно складних умовах на захопленому півострові. Про свою роботу в 2014-му, про погрози й небезпеку, про досвід переїзду разом із сім'єю до Києва та облаштування на новому місці Олена розповіла в публікації для сайту patriotdefence.org.

Побили, кинули яйце та облили кефіром: в Україні – тільки вільна журналістика// НСЖУ, 16.03.2019

Ні для кого не секрет, що журналіст – професія небезпечна, особливо в країні, де на носі вибори глави держави. Незважаючи на всі закони, в Україні сотні журналістів на рік зазнають фізичного та психологічного тиску. «Телекритика» подає короткий звіт НСЖУ про безпеку репортерів за 2018 рік на сторінках спецвипуску «Жертви безкарності».

Партнери