Авто для «бога»

Понедiлок 21 Жовтня 2013

За ці примхи, звісно, мають розрахуватися сумлінні вітчизняні платники податків, які формують бюджетний гаманець країни. А як же по-іншому?

Психологія українського чиновництва дещо звихнена, коли вони дозволяють собі шикувати, взуваючи лапті зі страусової шкіри і надягаючи на зап’ястя годинник, вартість якого могла б нагодувати не одну тисячу голодних чорнобильців і афганців. Вони ж на щабель вище стоять, ніж “маленькі українці”, а тому не соромляться називати свій статус. “Ця влада — від Бога. А тому потрібно у бік відкинути політичні вподобання і працювати на її авторитет”, — відкрив “лічико” голова Хмельницької облдержадміністрації Василь Ядуха ще у 2010 році. 

Виявляється, Василь Степанович на особливому рахунку у Віктора Федоровича. Незламним губернатор Хмельниччини вийшов після перевірок Генпрокуратури на початку 2012 року. Не потопили його й парламентські вибори: офіційні кандидати від Партії регіонів у мажоритарних округах зазнали капітуляції.

Василь-Ядуха-і-авто_колаж

У вересні поточного року керівництво Хмельниччини відзначилося у стрічках новин провідних Інтернет-ЗМІ. Комунальне автотранспортне підприємство Хмельницької обласної ради придбало автомобіль за ціною півмільйона гривень з чіткою метою — догодити босу… Василю Ядусі.

Спочатку був тендер

Видання “Наші гроші”, яке під лупу розглядає державні тендери, вийшло з повідомленням про безпрецедентну закупівлю. Комунальне автотранспортне підприємство (Хмельницький) 17 вересня за результатами тендера уклало угоду з ТОВ “Ауді Центр Хмельницький” на придбання автомобіля Audi A6 Limousine 2.8 FSI quattro AT вартістю 498 тис грн.

тендер

Автівка “нафарширована”, згідно з останнім “писком”: шкіряний салон, обладнаний чотиризонним клімат-контролем, електрорегулювання передніх сидінь, камера заднього огляду, система допомоги при паркуванні. Замовник, тобто автотранспортне підприємство, що фактично існує за бюджетні кошти, влаштувало диктат вимог до учасників торгів. “Автомобіль не повинен знаходитися під заставою або під арештом. Автомобіль повинен бути укомплектованим повним заводським комплектом. Рік випуску — не раніше 2012 року (автомобіль повинен бути новим)”.

Службова Ауді Ядухи виблискує серед парку машин посадовців

Службова Ауді Ядухи виблискує серед парку машин посадовців

ауді2

Переможцем торгів стала фірма “Ауді Центр Хмельницький”. Як пишуть “Наші гроші”, її засновником є ТОВ “Холдинг інвест”, зареєстроване на Василя Дерешука. До кінця 2012 року до складу засновників “Холдинг інвесту” входив депутат Красилівської міськради від “Фронту змін” Микола Павловський та Юрій Гаєвський.

На службі у сюзерена

Купувати недешеву автівку “з голочки” — це особисті примхи керманича області і неабияка симпатія до цієї марки машини. Адже минуло два роки, як для губернатора Василь Ядуха взяли з салону “Мерседеса”. Ціна “понтової” забаганки — 600 тисяч гривень!

За 2011-2013 роки німецький “залізний кінь” набігав 110 тисяч кілометрів. А у серпні цього року постало питання, якнайшвидше “спихнути” цю автівку. Комунальники запросили оцінщика, який заявив: реальна ціна “Мерседеса” — 307,3 тис. грн. 28 серпня відбувся продаж німця. Проте виручених грошей було замало, щоби йти на нові торги. Керівник комунального автотранспортного підприємства Руслан Дзюба (досить цікавий добродій, про якого нижче більше розповімо) виймає з кишені 190 тис. грн обігових коштів своєї організації і доплюсовує їх до вирученої суми з продажу німецького автомобіля. 29 серпня комунальники проводять тендер на закупівлю Audi A6. А в розділі тендерної документації “джерело фінансування” красномовно записали — засіб пересування придбаний за кошти  комунального підприємства. Звідкіля в організації, що живиться з обласного бюджету, з’явилися “ліві” гроші на забаганки чиновників? Чи може це кошти з бюджету, пропущені крізь жили комунальників і таким чином видані за “власні”?

Комунальне автотранспортне підприємство Хмельницької обласної ради створене попередниками діючої влади для обслуговування і перевезення посадовців, як обласної ради, так і облдержадміністрації. З приходом сюди Руслана Дзюби комунальники зажили на широку ногу. До речі, 33-річний пан Дзюба є прямим ставлеником Василя Ядухи. Це підтверджує хоча би два факти з його біографії. З 15 лютого 2011 року до 6 квітня 2011 року він був радником патронатної служби при голові Хмельницької облдержадміністрації.

дзюба

Взагалі патронатна служба — це таке собі тимчасове “бомбосховиче” перед призначенням на хлібне місце або після звільнення з високої посади з гарантуванням подальшого працевлаштування. Так було з екс-головою Ізяславської райдержадміністрації Тетяною Власюк, яку 25 квітня цього року звільнив з посади Президент. Далі вона стала радником патронатної служби при голові обласної державної адміністрації, а 1 серпня для Власюк підібрали нову посаду — заступник директора Департаменту освіти і науки, молоді та спортуобласної державної адміністрації. В очікуванні свого зоряного шляху й колишній керманич обласної цінової інспекції часів губернатора Гавчука Віктор Довбуш. 22 травня цього року його призначили на посаду завідувача сектору впровадження економічних реформ патро­натної служби при голові ОДА.

Після трьох місяців патронатної робити Дзюбу командирують на посаду головного спеціаліста державного інспектора з ОНПС відділу оперативного екологічного міжрайонного контролю. Це далеко не та вершина кар’єри, про яку мріяв молодий спеціаліст. 4 жовтня 2011 року були розставлені всі крапки над “і” — Руслана Дзюбу призначили тимчасово виконуючим обов’язки начальника комунального автотранспортного підприємства облради. Наприкінці того ж року депутати обласної ради узаконюють статус Дзюби, затвердивши його на посаді начальника без приставки “в.о.”.

Ера молодого комунальника ознаменувалася гучними тендерними закупівлями для “патронів”. За даними сайту “Наші гроші”, комунальне автотранспортне підприємство 18 червня 2013 року за результатами тендера уклало угоду з ТОВ “Гранд Мотор” на придбання автомобіля Toyota RAV4 2.2 AT Active (4WD) за 338 тис грн.

Згідно з технічним завданням закупівлі, японський кросовер повинен бути 2013 р. випуску. У комплектації обов’язковими є ксенонові лампи фар головного світла, двозонний автоматичний клімат-контроль, круїз-контроль, задні паркувальні сенсори (задні), система контролю “сліпих зон” тощо.

Не варто забувати про апогей тендерства, пов’язаний з купівлею Audi A6 для Василя Ядухи. Якщо пам’ятаєте, вище у статті ми робили припущення, звідки обігові кошти у комунального підприємства. Інтригу розкрито — 19 червня цього року на черговій сесії облради депутати збільшили розмір статутного капіталу комунального автотранспортного підприємства на півмільйона гривень.

Крім цього, Руслан Дзюба, як керівник комунального підприємства, за 2012-2013 рік натендерив “по-дрібному” на 2,88 млн. грн! Мова йде про замовлення послуг представницьких таксі для перевезення посадових осіб ОДА і облради. Двічі з трьох таких тендерів замовлення здійснювала облдержадміністрація.

Заповіді від Азарова

Прем’єр-міністр Микола Азаров з 2011 року бореться над угамуванням апетитів підопічних з міністерств і виконавчих структур у регіонах. “Буквально днями я підписав розпорядження Уряду про скорочення у два рази кількості службових автомобілів. Зараз готується рішення Уряду про заборону оренди автомобілів чиновниками та керівниками державних підприємств”, — цитує його “Урядовий портал”.

Як повідомляє видання gazeta.ua, Кабінет міністрів продовжив до 2014 року дію Урядової постанови про економію бюджетних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів, яка забороняє купівлю дорогих машин для чиновників. Заборона стосується як міністерств та відомств, так і інших державних установ. Також визначено обмеження на придбання інших товарів, зокрема меблів, ноутбуків, мобільних телефонів, проведення ремонтів кабінетів за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету.

На Хмельниччині, на жаль, чиновники вищого владного дивізіону керуються власними “нормативними актами”. Інша річ — наскільки міцний запас терпцю у глави держави. Як показало недавнє виїзне засідання Ради регіонів, то Янукович кинув камінь у город безіменних голів ОДА.

Цікаво, чи мав він на увазі й Василя Ядуху?

Віталій Тараненко, Незалежний громадський портал

Ще один журналіст загинув: за що вбили Вадима Комарова?// НСЖУ, 24.06.2019

46 днів черкаський журналіст Вадим Комаров провів у комі і пішов з життя, так і не проливши світло на те, хто на нього напав.

Небезпечна професія: 5 фільмів про журналістів-розслідувачів, які варто побачити// НСЖУ, 19.06.2019

За чотири місяці 2019 року слідчі Національної поліції України розпочали досудове розслідування у 63 кримінальних провадженнях за злочинами у сфері професійної діяльності журналістів – такими є дані прес-служби Міністерства внутрішніх справ.

Як журналіст-переселенець став найкращим гідом у чорнобильській зоні// НСЖУ, 14.06.2019

У мирний час Дмитро Шибалов працював журналістом в інтернет-виданнях Донецька, на радіо й телебаченні, писав і знімав сюжети про життя міста і його проблеми. Після початку війни, залишившись без роботи, заснував разом із друзями гуманітарну волонтерську організацію. Сьогодні 30-річний журналіст-переселенець працює гідом у компанії Chernobyl Tour та возить туристів до зони відчуження.

Два роки ізоляції в Донецьку: Україна вимагає свободи для Стаса Асєєва// НСЖУ, 12.06.2019

Моторошна історія про те, як людина заплатила свободою за можливість говорити правду

Партнери