Секретар НСЖУ: «Безпека журналістів в Україні — питання політичне»

Середа 25 Жовтня 2017

«Безпека журналістів — питання політичне, – наголосив Віталій Голубєв. – По-перше, тому, що стан дотримання прав журналістів в Україні — це меседж, який іде від нас у Європу, на Захід: поліпшилася ситуація в цій сфері після Революції гідності чи ні. А, по-друге, переконаний, що позитивні зрушення в цій сфері залежать насамперед від ключових політичних фігур — Президента України, міністра внутрішніх справ та Генерального прокурора. Якщо від них піде чіткий сигнал по всій владній і силовій вертикалі про те, що журналістів бити не можна, а їхні кривдники мають сидіти за ґратами — тоді й дрібні чиновники та правоохоронці на місцях відчуватимуть: за перешкоджання журналістам неодмінно буде відповідальність».

Секретар НСЖУ навів приклад, оприлюднений під час недавньої презентації Індексу фізичної безпеки Національної спілки журналістів України. Мова — про журналістку газети «33 канал» з Вінниці Людмилу Поліщук. У квітні на сесії сільської ради села Агрономічного, де мали розглядати земельні питання, вагітну журналістку виштовхували із зали. Напередодні кореспондентка повідомила про свою присутність секретареві сільради. Натомість місцеві жителі її виштовхували й тягли за руки, а потім зачинили двері шваброю. Людмила Поліщук розповіла НСЖУ, що подала заяву в поліцію, було відкрито кримінальне провадження за ст. 171. Кримінального кодексу України. Змінилися три слідчі. «Третій слідчий менш як місяць тому приїхав до мене і сказав, що в цій справі все одно я нічого не доб’юся, а його не пускають у відпустку, поки він справу не закриє. І я добровільно погодилася на закриття справи, бо вже пройшло багато часу», – зізналася журналістка.

Процитувавши розповідь колеги, Віталій Голубєв наголосив: позитивні зрушення у сфері захисту безпеки журналістів будуть тоді, коли слідчого, умовно кажучи, не пускатимуть у відпустку доти, доки він справу не розслідує й не передасть її до суду. Отже, ми знову повертаємося до необхідності чітких політичних сигналів з найвищих владних кабінетів.

«Саме задля постійного законного тиску на посадовців, від яких залежить безпека журналістів, Національна спілка журналістів ініціює проведення відповідних парламентських слухань, а також започаткувала моніторинг випадків перешкоджання діяльності журналістів із застосуванням фізичної сили — Індекс фізичної безпеки журналістів», – наголосив секретар НСЖУ. Матеріали про ці випадки оприлюднюються у ЗМІ й надсилаються до Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Офісу Уповноваженого ВР з прав людини, а також передаються до міжнародних медіаорганізацій для координування зусиль у боротьбі з безкарністю. Також НСЖУ та її партнери готові надавати юридичну підтримку постраждалим журналістам у разі потреби. Адже захист журналістів — пріоритет у діяльності наймасовішої журналістської організації України.

«Якщо говорити про те, наскільки чинне законодавство захищає журналістів, то я впевнений: нам потрібно не вкотре переписувати закони, а всіма доступними нам законними способами змушувати тих, від кого це залежить, виконувати закони наявні, – наголосив секретар НСЖУ. – Витрачати зараз гроші на послуги іноземних експертів, які розкажуть нам, які треба внести зміни в закони, щоб журналістів менше били, – це викидати гроші на вітер. Тому що найдосконаліші закони виконуватимуть (або ігноруватимуть) не європейці чи американці, а українські чиновники і силовики. Ось від них і потрібно вимагати поваги до себе».

Конференцію «Протидія погрозам життю та безпеці журналістів. Ефективне розслідування злочинів проти свободи вираження поглядів» організував Офіс Ради Європи в Україні в рамках проекту «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики, Міністерством юстиції України та громадською організацією «Інститут масової інформації».

НСЖУ запросила до участі в міжнародній конференції активістів регіональних організацій Спілки, а також працівників ЗМІ з низки областей України – журналістів, які безпосередньо стикалися з питаннями фізичного тиску або перешкоджання їхній законній діяльності (Михайло Ткач, Роман Варшанідзе, Володимир Воловодюк та ін.). Серед учасників конференції були також секретар НСЖУ Сергій Шевченко, заступник голови вінницької обласної організації НСЖУ Марина Тепленко, журналісти з Харкова, Полтави, Дніпропетровської, Одеської областей.

Фото Сергія Шевченка

Чому МВС досі не розслідує побиття журналіста Кирила Малишева в Святошинському районному суді?// НСЖУ, 13.11.2017

24 жовтня 2017 року, при розблокуванні Святошинського районного суду, працівниками поліції були вчинені протиправні дії, які мають ознаки злочинів за ст. 171 та 345-1 КК України. Постраждали журналісти Дмитро Реплянчук ("Громадське ТБ"), Сергій Лефтер (УНІАН) та Кирило Малишев ("Страна.ua").

І блоху підкує, і книжку напише: член НСЖУ Микола Сядристий презентував нові твори// НСЖУ, 13.11.2017

Світової слави митець, народний художник України та відомий публіцист Микола Сядристий 10 листопада презентував у прес-центрі Національної спілки журналістів України свої нові книжки, видані в 2016–2017 роках.

На цвинтарі прав журналістів і свободи слова// НСЖУ, 08.11.2017

На тимчасово окупованих територіях Донбасу і Криму зі свободою слова розпрощалися ще в 2014 році.У Київському районі Донецька біля приміщення видавництва «Донеччина» свого часу встановили пам’ятний знак на честь місцевих журналістів і письменників — учасників Великої Вітчизняної війни. Біля меморіальних плит, де вибиті 247 прізвищ колег, які загинули чи померли вже після війни, ми зазвичай щороку збиралися до Дня преси чи Дня Перемоги...

У листопаді Ігорю Лубченку виповнилося б 80 років: «Давайте без ейфорії...»// НСЖУ, 07.11.2017

«Без ейфорії...» – саме так радив ставитися колишній багаторічний очільник НСЖУ до того, що «в Україні нарешті запанувала свобода слова». З нагоди ювілею «адвоката журналістики» згадаймо його живе, багато в чому актуальне й дотепер слово публіциста, сказане більш як 10 років тому.

Партнери