Газ, Тимошенко, образи та амбіції - битва за Україну триває

Середа 20 Листопада 2013

Але чи не виявиться "путінський газ" для Києва важливішим за Угоду про асоціацію з ЄС? Захід обіцяє власне газове рішення , але не сьогодні. Рішення щодо Тимошенко затягується - "Янукович її ненавидить і боїться", - передають ЗМІ слова її адвоката .

Огляд зарубіжної преси

На порядок денний Верховної Ради України знову винесена справа Юлії Тимошенко , пише в Der Tagesspiegel Крістофер Цідлер. 
"Стан її здоров'я стабільно поганий, - каже адвокат Тимошенко. - У психологічному плані вона в нормі і аналізує ситуацію. Вона реаліст і знає, що президент Віктор Янукович її ненавидить і боїться" .
 
"Ви в Німеччині влаштували своєму колишньому президенту Вульфу судовий розгляд через пару сотень євро , а ми повинні випустити Тимошенко , яка розтратила 250 мільйонів ? " - прокоментував ключове питання відносин України з ЄС перший заступник голови Партії регіонів Михайло Чечетов. Лікування екс -прем'єра в Німеччині він вважає можливим у тому випадку, якщо буде відшкодовано завдані нею збитки, а німецький уряд гарантує її повернення на Україну. Крім того, Тимошенко могла б написати прохання про помилування: "Ручки у неї в камері є". Автор коментує: "Він, звичайно, розуміє, що Тимошенко ніколи не стане просити пощади у свого найлютішого ворога" .
 
Чечетов, знайомий з  "ходом думок" українського президента, запевнив автора статті, що його країна "йде на Захід", спростовуючи думку , ніби уряд поховав курс на зближення з ЄС, а Янукович вже домовився з Путіним про додаткове фінансування в обмін на відмову від підписання угоди.
 
Голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський вважає, що невизначеність буде зберігатися аж до останніх хвилин перед самітом "Східного партнерства" у Вільнюсі, на якому має бути вирішено питання про підписання угоди про асоціацію та вільну торгівлю між Україною та ЄС. "Все залежить від політичної волі ", - підкреслив Томбінський .
 
Не виключено, що напередодні саміту, який пройде у Вільнюсі 28-29 листопада, європейське керівництво проведе екстрену нараду з метою пошуку компромісного варіанту підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС , повідомляє редакція газети Corriere della Ser . ЄС залишає для Києва відкритими всі можливост , зберігаючи при цьому незмінним попередню умову - випустити Юлію Тимошенко на лікування до Німеччини.
 
"Головною перешкодою залишається російський лідер Володимир Путін, який мав намір переконати Україну, Грузію, Молдову та інші колишні радянські республіки відмовитися від зближення з ЄС і віддати перевагу конкурентоспроможному союзу на чолі з Москвою , - йдеться в статті. - Угода, досягнута Києвом з" Газпромом ", який вимагав оплати величезних заборгованостей, здається, виявилася вагомішою, ніж політична проблема звільнення Тимошенко".
 
Євросоюз, мабуть, дозволить Україні отримувати природний газ із західних джерел, а не від Росії, інформує The Wall Street Journal . "Такий крок полегшить колишній радянській республіці економічне зближення з Європою , незважаючи на погрози і відповідні заходи Кремля", - зазначають кореспонденти.
 
Йдеться про угоду, яка дасть можливість словацькій газотранспортній компанії Eustream перенаправити російський газ, що надходить до Європи, таким чином, щоб він повертався на схід, в Україну, йдеться в статті. Словацькі, європейські й українські чиновники стверджують, що меморандум про взаєморозуміння вже готовий до підписання. При цьому постачання газу може початися не раніше вересня наступного року.
 
Найближчі дні, пишуть кореспонденти Die Welt, стануть доленосними для Східної Європи. 29 листопада на саміті "Східного партнерства" Україна , Грузія і Молдова в урочистій обстановці повинні підтвердити своє зближення з ЄС. Україна повинна підписати договір про асоціацію з ЄС, Грузія і Молдова - парафувати такі.
 
Однак пресинг Росії, а також перебування у в'язниці Юлії Тимошенко змушують засумніватися в тому , що Україна дійсно хоче і може продовжувати курс на євроінтеграцію. Терпіння багатьох європейських політиків добігає кінця, йдеться в статті. Так, Ангела Меркель , виступаючи в понеділок на засіданні Бундестагу, заявила, що "поки не видно , щоб Україна була готова створити передумови для можливого підписання " .
 
Одночасно з цим, зазначають журналісти, німецький канцлер  "надзвичайно чітко застерегла Росію від спроб заважати зближенню України та ЄС". "Держави самостійно приймають рішення про майбутній напрям свого розвитку, і права вето у третіх осіб немає" , - заявила Меркель, також нагадуючи Росії, що, підписавши документи ОБСЕ, вона зобов'язалася дотримуватися принцип невтручання у внутрішні справи інших держав.
 
" Європа потребує України " - таку статтю опублікував у The New York Times польський соціолог, засновник журналу "Політична критика " ( Krytyka Polityczna ) Славомір Сєраковський .
 
" Не так давно наш злегка божевільний національний герой Лех Валенса, людина, завжди повна сюрпризів, заявив, що Польщі та Німеччині слід об'єднатися в одну країну під назвою "Європа", - пише автор, зауважуючи, що "слова Валенси - наочна ілюстрація того , як сильно змінилися настрої обох народів і всієї Європи". Сьогодні європейцям пора вчергове розсунути горизонти своєї уяви , вважає автор.
 
28 листопада в Вільнюсі на кін буде поставлено угоду, яка наблизить Україну до вступу в Євросоюз. Однак через російські ревнощі і жорстку українську демократію багато хто в ЄС сумнівається в можливості повної інтеграції .
 
За іронією долі , головним скептиком з приводу європейських шансів України є не Росія , а Захід . У рамках пропонованої угоди Брюссель обіцяє Києву допомогу у розмірі жалюгідного мільярда євро. "За великим рахунком , Євросоюз навіть не відшкодовує Україні витрати на дорогу, - обурюється Сераковський. - Створюється відчуття, що в плані демократії ЄС вірить в Україну ще менше , ніж США в Ірак " .
 
Кілька років тому Захід вже підвів Грузію схожим чином, нагадує автор: у 2008 році на саміті НАТО країни-учасниці ніяк не могли визначитися, чи приймати Грузію до Альянсу , - і незабаром послідувала низка провокацій і війна в сепаратистській Південній Осетії.
 
ЄС не повинен повторювати цю помилку, наполягає Сераковський. Він закликає  відмовитися від думки про існування двох Україн : однієї - більш російської і другої - по- справжньому української " . " Україна - єдина держава , і навіть російськомовні громадяни хочуть жити в незалежній країні і вважають себе українцями", - йдеться в статті.
 
" Історик Тімоті Снайдер дуже точно назвав широку смугу Східної Європи, на якій з вини Гітлера і Сталіна загинули 14 млн осіб, "кривавими землями". Євросоюз потрібен тут як ніде " , - підсумовує Сераковський .
 
Люди, що знають Януковича, кажуть: його головне завдання - не вестернізація України, а збереження своєї влади на виборах у 2015 році і максимально довго. Тим часом Тимошенко - " менеджер" , який " може організувати для нього принизливу ​​поразку ", йдеться в статті The Financial Times.
 
Джеймс Шерр ( Chatham House, Лондон ) вважає , що Янукович все ж інстинктивно віддасть перевагу угоді з ЄС. На його думку , українські керівники думають , що з ЄС можна вести гру " шляхом переписування законів, мімікрії і маніпуляції ", а інтеграція з Росією означає  "російське панування" , передає видання .
 
Можливо, для Януковича вирішальний фактор - короткострокові економічні наслідки угод з ЄС і Росією. Янукович зважує ці наслідки і домагається, щоб обидві сторони поліпшили свої пропозиції. У Києві подейкують , що Путін вже зголосився знизити ціни на газ і надати багатомільярдні доларові кредити. Можливо, це пояснює, чому українські чиновники заговорили про додаткові вимоги до Заходу, йдеться в статті.
 
У кулуарах західні чиновники застерігають: хоча допомога МВФ можлива, у ЄС, мабуть, не знайдеться великої додаткової суми для України . Аналітик Тім Еш радить Януковичу "не переоцінювати свої козирі" .
 

Небезпечна професія: 5 фільмів про журналістів-розслідувачів, які варто побачити// НСЖУ, 19.06.2019

За чотири місяці 2019 року слідчі Національної поліції України розпочали досудове розслідування у 63 кримінальних провадженнях за злочинами у сфері професійної діяльності журналістів – такими є дані прес-служби Міністерства внутрішніх справ.

Як журналіст-переселенець став найкращим гідом у чорнобильській зоні// НСЖУ, 14.06.2019

У мирний час Дмитро Шибалов працював журналістом в інтернет-виданнях Донецька, на радіо й телебаченні, писав і знімав сюжети про життя міста і його проблеми. Після початку війни, залишившись без роботи, заснував разом із друзями гуманітарну волонтерську організацію. Сьогодні 30-річний журналіст-переселенець працює гідом у компанії Chernobyl Tour та возить туристів до зони відчуження.

Два роки ізоляції в Донецьку: Україна вимагає свободи для Стаса Асєєва// НСЖУ, 12.06.2019

Моторошна історія про те, як людина заплатила свободою за можливість говорити правду

Артемівське шампанське – «родзинка» фестивалю преси, але в Бахмут ми приїздили не заради нього…// НСЖУ, 10.06.2019

Від минулого залишилася лише назва – фестиваль преси. Колись, ще до війни, фестивалі преси на Донеччині були здебільшого зібранням саме донецьких журналістів, які напередодні професійного свята збиралися в центральному парку обласного центру, спілкувалися, ділилися успіхами, демонструючи кращі примірники своїх газет. Звичайно, спілкування відбувалося не за чашкою чаю – бо ж свято… Але журналістський куліш, подейкують, завжди був напрочуд смачним.

Партнери