Спілка > Публiкацiя

«Напади на журналістів створили атмосферу залякування», – доповідь ООН

Служба інформацii НСЖУ
Середа 13 Березня 2019
«Напади на журналістів створили атмосферу залякування», – доповідь ООН

Зростання в Україні кількості нападів на журналістів, неналежне розслідування правоохоронцями фізичних атак на працівників ЗМІ, цензура влади та залякування журналістів – такі дані за результатами 2018 року оприлюднює в своєму звіті Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини.

«Протягом звітного періоду Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) спостерігало тенденцію жорстоких нападів і актів залякування, спрямованих на журналістів та інших працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства і політичних активістів, а також адвокатів. Ці напади створили атмосферу залякування, що впливає на здатність і готовність людей відкрито обговорювати суспільно значущі питання, насамперед – виражати свою незгоду з політикою або побоювання щодо політики. Захист права на свободу думки та вираження поглядів є особливо важливим у часи політичних змін, перш за все для забезпечення належного інформування та уповноваження громадськості на безпечне та вільне здійснення громадянських і політичних прав. Створення умов для вільного і відкритого спілкування на політичні теми є невід’ємним елементом забезпечення чесних і демократичних виборів.

Протягом усього звітного періоду УВКПЛ спостерігало поступове зростання кількості нападів на журналістів, включно з інцидентами, скоєними перед камерами під час ведення прямих репортажів. Слідчі часто не кваліфікували ці напади за чинним законодавством належним чином, нехтуючи мотивом нападників, який полягав у порушенні чи перешкоджанні діяльності журналістів. Таким чином, слідчі відмовляють у конкретному захисті, який журналістам надає закон.

У 2018 році мали місце принаймні два окремі випадки, коли українські суди надали прокуратурі доступ до персональних даних журналістів-розслідувачів, включаючи й інформацію про їхні джерела, що можна було б розцінити як акти залякування. Ці рішення викликають занепокоєння й можуть заохотити подальші спроби влади залякувати журналістів, сприяти цензурі та знеохочувати їх до проведення розслідувань.

Крім того, різні органи влади продовжували застосовувати широке і непослідовне тлумачення положень кримінального законодавства стосовно тероризму і положень про державну зраду та посягання на територіальну цілісність України до журналістів, блогерів і користувачів соціальних мереж за публікацію або розміщення та перепост інформації, що оцінюється як «антиукраїнська».

Більше того, викликають стурбованість певні законодавчі ініціативи, за якими пропонується наділити державні органи широкою свободою дій та повноваженнями на блокування онлайн-джерел, що невиправдано обмежило б свободу думки та вираження поглядів», – ідеться в доповіді УВКПЛ «Громадянський простір і основоположні свободи напередодні президентських, парламентських і місцевих виборів в Україні у 2019–2020 роках».

– Сьогодні ООН оприлюднює доповідь щодо громадського простору України напередодні виборів, в якій ідеться про атмосферу тривоги та свідомої ворожнечі до журналістів. Таким чином, звіт на ділі підтверджує всі ті оцінки, за які НСЖУ півтора року цькують адвокати влади, – зазначає голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Спілчанські новини

Безпека й економічна незалежність ЗМІ – основні питання полтавських журналістів// НСЖУ, 21.05.2019

На відзначення 60-річчя Національної спілки журналістів України в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Короленка спілкувалися зі студентами й викладачами факультету філології та журналістики перший секретар НСЖУ Ліна Кущ, голова правління Полтавської обласної організації НСЖУ Євген Лопушинський, відомі полтавські журналісти Микола Ляпаненко, Валентин Посухов, Віталій Скобельський та Анатолій Мішин.

Сьогодні Георгію Гонгадзе виповнилося б 50...// НСЖУ, 21.05.2019

Встановити і притягнути до відповідальності замовників жорстокого убивства засновника і першого головного редактора "Української правди" обіцяли всі глави держави й керівники МВС та Генпрокуратури. Але досі цього не зроблено.

Підсумки моніторингу висвітлення в медіа президентських перегонів в Україні// НСЖУ, 20.05.2019

У понеділок, 20 травня 2019 року, о 10:00 коаліція громадських організацій «Комісія з журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake» за підтримки проектів Ради Європи провели заключну прес-конференцію щодо підсумків моніторингу висвітлення в медіа президентських перегонів в Україні.

Журналісти Сущенко та Семена отримуватимуть державну стипендію імені Левка Лук’яненка// НСЖУ, 20.05.2019

Президент України Петро Порошенко підписав указ про призначення незаконно утримуваним в РФ політв'язням державних стипендій ім. Левка Лук'яненка на період утримання та протягом одного року, повідомила прес-служба глави держави.

Партнери