Спілка > Публiкацiя

«У день зникнення Гонгадзе у СБУ було знищено кілька томів із його справи», – екс-голова Служби безпеки України

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 01 Лютого 2019
«У день зникнення Гонгадзе у СБУ було знищено кілька томів із його справи», – екс-голова Служби безпеки України

Таке «замітання слідів» довгий час не давало можливості притягти убивць журналіста до відповідальності. Про це розповів екс-голова Служби безпеки України Ігор Смешко під час зустрічі з активом Національної служби журналістів України та столичними журналістами, що відбулася в офісі НСЖУ 1 лютого.

– Трагедія з Георгієм Гонгадзе відбулася якраз приблизно через тиждень-два після того, як я змушений був подати у відставку з посади начальника військової розвідки через розбіжності з тогочасним керівництвом СБУ, – розповідає Ігор Смешко. – Але, безумовно, мені було дуже цікаво дізнатися, що ж сталося насправді.

Після призначення Ігоря Смешка на посаду керівника Служби безпеки України відомству вдалося встановити особи 4 виконавців цього злочину. Проте офіційному слідству бракувало доказів, аби на законних підставах притягти злочинців до відповідальності. 

– Провівши низку заходів, нам вдалося відшукати свідків – ними виявилися колеги виконавців убивства. Проте кожен з цих людей надзвичайно переживав за власну безпеку та безпеку й майбутнє своїх рідних. Отож ми отримали цінні свідчення, але не «на протокол», – відзначає екс-голова СБУ.

– Зрештою, після тривалих перемовин і низки заходів, спрямованих на захист свідків та їхніх сімей, таки вдалося отримати офіційну інформацію та затримати виконавців убивства Георгія Гонгадзе.

– Справа убивства Георгія Гонгадзе тісно пов’язана зі справою про прослуховування владних кабінетів. І якщо ми не зможемо встановити, хто стояв за прослуховуванням, буде важко встановити осіб, причетних до вбивства Георгія Гонгадзе, – вважає пан Смешко. – Відзначу, що для мене було дивним відкриттям те, що стежити за Георгієм почали не в міліції, а в СБУ – ще за два місяці до відомого стеження співробітниками МВС. Також по його справі в СБУ було декілька томів, що були знищені в день зникнення Георгія. Усе, що лишилося – це акт, у якому йшлося про ліквідацію справи як такої, що «не має історичної цінності»… Це дуже складна справа, спланована операція, мета якої полягала в тому, аби відкинути Україну від Європи та завадити приєднанню країни до НАТО. 

Також під час зустрічі з активом НСЖУ Ігор Смешко заявив про підтримку Декларації на захист свободи слова, яку ініціювала НСЖУ. Документ передбачає, що претенденти на найвищу посаду в державі беруть на себе добровільні зобов’язання поважати свободу слова й самовираження, не чинити тиск на журналістів і ЗМІ, не використовувати силові органи для переслідування журналістів, проводити публічні звіти про розслідування правопорушень проти працівників ЗМІ тощо.

– Підписати цей документ – для мене велика честь, адже дійсно щиро вірю в демократію. Так сталося, що, обіймаючи посаду військового дипломата, понад 10 років прожив за кордоном – Сполучені Штати, Швейцарія, Німеччина... Те, що нині панує в Україні – далеке від понять демократії. Те, що нам на сьогодні вдалося побудувати – це авторитарно-кланова система, яка лише прикривається шатами демократії, щоб сховати владу олігархів, – наголосив Ігор Смешко. – Будь-яка атака на журналістів чи окреме ЗМІ в демократичному суспільстві розглядається як атака на конституцію. Отож робитиму все залежне від мене, аби підтримувати й захищати журналістів і свободу слова в Україні.

Нагадаємо, Декларацію на захист свободи слова вже підписали такі українські політики: лідер партії «Основа» Сергій Тарута; колишній віце-спікер Верховної Ради України, екс-голова Комітету з питань свободи слова Верховної Ради України Микола Томенко; лідер руху «Справедливість», екс-голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко; лідер партії «Народний контроль», народний депутат Дмитро Добродомов; її підтримав і перший глава держави незалежної України Леонід Кравчук; політик і громадський діяч, претендент на посаду Президента України Ольга Богомолець; правозахисник, народний депутат, кандидат на посаду Президента України Віталій Купрій.

Фото Сергія Шевченка

Спілчанські новини

Безпека й економічна незалежність ЗМІ – основні питання полтавських журналістів// НСЖУ, 21.05.2019

На відзначення 60-річчя Національної спілки журналістів України в Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Короленка спілкувалися зі студентами й викладачами факультету філології та журналістики перший секретар НСЖУ Ліна Кущ, голова правління Полтавської обласної організації НСЖУ Євген Лопушинський, відомі полтавські журналісти Микола Ляпаненко, Валентин Посухов, Віталій Скобельський та Анатолій Мішин.

Сьогодні Георгію Гонгадзе виповнилося б 50...// НСЖУ, 21.05.2019

Встановити і притягнути до відповідальності замовників жорстокого убивства засновника і першого головного редактора "Української правди" обіцяли всі глави держави й керівники МВС та Генпрокуратури. Але досі цього не зроблено.

Підсумки моніторингу висвітлення в медіа президентських перегонів в Україні// НСЖУ, 20.05.2019

У понеділок, 20 травня 2019 року, о 10:00 коаліція громадських організацій «Комісія з журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake» за підтримки проектів Ради Європи провели заключну прес-конференцію щодо підсумків моніторингу висвітлення в медіа президентських перегонів в Україні.

Журналісти Сущенко та Семена отримуватимуть державну стипендію імені Левка Лук’яненка// НСЖУ, 20.05.2019

Президент України Петро Порошенко підписав указ про призначення незаконно утримуваним в РФ політв'язням державних стипендій ім. Левка Лук'яненка на період утримання та протягом одного року, повідомила прес-служба глави держави.

Партнери