Спілка > Публiкацiя

У грудні зафіксовано 5 нападів на журналістів, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 21 Січня 2019
У грудні зафіксовано 5 нападів на журналістів, – НСЖУ

У грудні силу проти журналістів застосовували в Києві, на Полтавщині, Донеччині, Дніпропетровщині та в Одесі. Це дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями.

Одним з найжорстокіших став напад на журналіста інформаційного агентства «Правда ТУТ» Віталія Коваленка в Кривому Розі. Невідомі чоловіки накинулися на журналіста, коли той повертався додому, й жорстоко побили.

– Перших ударів мені завдали металевою трубою в голову – по потилиці та в скроню. Якби не товста шапка, навіть страшно подумати, чим це могло закінчитися, – у коментарі НСЖУ розповів Віталій Коваленко. – Потім нападники били металевими трубами, зламали обидві ноги. Вкрали сумку, де, крім особистих речей, були матеріали журналістського розслідування. Напад пов’язую виключно зі своєю професійною діяльністю, зокрема за розслідування щодо незаконного захоплення й браконьєрства на Південному водосховищі. Хоча в поліції справу відкрили за статтею «грабіж». Категорично не погоджуюся з цією кваліфікацією.

Під час підготовки сюжету для програми «Споживач», що виходить на «Прямому каналі», постраждали Олена Бунт та Максим Несміянов. Журналісти прибули до одного з київських сервісних центрів, в якому хотіли відзняти процес повернення товару. Проте знімальну групу зустріли вкрай вороже.

– Коли зайшли до сервісного центру, повідомили, хто ми, та показали свої журналістські посвідчення. Проте нас почали вигонити – жорстко штовхали мене й оператора, хотіли вирвати й пошкодити камеру. На місце події викликали поліцію, написали відповідні заяви, – у коментарі НСЖУ розповіла про інцидент Олена Бунт.

Також до Індексу включено три нових випадки застосування сили до журналістів, що трапилися в попередні місяці. Зокрема, 28 листопада постраждала журналістка сайту «ЧаРівне» з міста Рівного Оксана Кравець, якій працівники місцевого пологового будинку заборонили висвітлювати конфлікт між працівниками медзакладу, – виштовхали дівчину за межі кабінету, придавивши руку дверима. Також 22 листопада на журналіста ІА «Актуальна правда» Сергія Медяника напав співробітник державного підприємства «Центр сертифікації насіння», завдавши тілесних ушкоджень. Крім того, про агресивне поводження й застосування сили повідомляє ведучий програми «Інспектор. Міста» на телеканалі «1+1» Володимир Остапчук, який хотів завітати у Вінниці до приватного дитсадка, проте знімальну групу силоміць намагалися виштовхати з території невідомі чоловіки (зйомки проводилися в серпні, але програма вийшла в ефір у грудні 2018 р.).

Водночас експертна група Індексу фізичної безпеки журналістів вирішила не включати до моніторингу інцидент з побиттям блогера Олександра Барабошка, оскільки викликає сумнів версія свідомого гоніння саме через його журналістську діяльність. Як відомо, блогера затримали співробітники військової прокуратури наприкінці листопада.

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.

Індекс фізичної безпеки журналістів у грудні:

Ігор Філоненко, головний редактор видання «ЕХО», м. Кобеляки, Полтавська область. 6 грудня на редактора напали невідомі, коли той під’їхав на власному автомобілі додому – чоловіка кілька разів вдарили в обличчя.

Андрій Романенко, журналіст-фрілансер, м. Краматорськ, Донецька область. 9 грудня кулаком по обличчю від працівника дорожньої служби він дістав, коли почав знімати процес укладання асфальту за поганої погоди – під час опадів.

Віталій Коваленко, журналіст інформаційного агентства «Правда ТУТ», м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область. 12 грудня невідомі чоловіки коло під’їзду будинку жорстоко побили журналіста металевими трубами, зламали йому обидві ноги, завдали травми голови.

Олена Бунт, Максим Несміянов, журналісти телеканалу «Прямий», м. Київ. 19 грудня журналісти постраждали під час зйомки в одному з сервісних центрів у Києві – працівники закладу намагалися пошкодити камеру та виштовхували медійників з приміщення.

Михайло Штекель, журналіст «Радіо Свобода», м. Одеса. 27 грудня невідомі чоловіки силою виштовхали журналіста з брифінгу, не давши поставити запитання міському голові Одеси.

Спілчанські новини

Звернення учасників Всеукраїнської наради редакторів газет (ДОКУМЕНТ)// НСЖУ, 15.02.2019

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Масштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.

Редакції місцевих газет відмовляються друкувати «чорнуху» проти Зеленського// НСЖУ, 15.02.2019

Місцеві газети у Харківській області виступили проти «чорнухи», відмовившись друкувати наклепницький матеріал проти кандидата у Президенти України Володимира Зеленського.

Проти жінок-журналісток онлайн-атаки спрямовують утричі частіше, ніж проти чоловіків// НСЖУ, 15.02.2019

Питання онлайн-безпеки жінок-журналісток обговорювали експерти та журналісти-практики під час міжнародної конференції «Підвищення можливостей для свободи вираження та плюралізму медіа», яка відбулася 12 лютого у Відні. На відкритті конференції, організованої офісом Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, виступили очільник офісу Арлем Дезір та комісар із прав людини Ради Європи Дунья Міятович.

Календар із малюнками Романа Сущенка – тепер і в офісі Представника ОБСЄ з питань свободи медіа// НСЖУ, 14.02.2019

Під час конференції у Відні, присвяченій безпеці жінок-журналісток в Інтернеті, перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ презентувала Представнику ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлему Дезіру календар із малюнками Романа Сущенка. Календар випустила агенція «Укрінформ», де працює колега, незаконно ув‘язнений у російській колонії.

Партнери