Спілка > Публiкацiя

У листопаді фізична агресія проти журналістів супроводжувалася публічним приниженням, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 04 Грудня 2018
У листопаді фізична агресія проти журналістів супроводжувалася публічним приниженням, – НСЖУ

У листопаді зафіксовано 6 випадків фізичної агресії щодо журналістів, причому більшість інцидентів супроводжувалася публічним приниженням працівників ЗМІ, яке вчиняли так звані активісти.

Загалом з початку року в Україні зафіксовано 78 прояв фізичної агресії щодо журналістів. У листопаді силу до працівників ЗМІ застосовували переважно в Києві – одразу 4 інциденти, три з яких трапилася в один день під час маршу до Дня пам'яті трансгендерних людей. Серед постраждалих – канадський фотожурналіст. Також фізична сила застосовувалася до журналістів на Дніпропетровщині та в Харкові.

Це дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями.

Перший день листопада для кореспондентки криворізького сайту 0564.ua Світлани Романенко обернувся неприємним інцидентом: кілька молодиків накинулися на журналістку під час висвітлення конфліктної ситуації між мешканцями багатоповерхівки і забудовниками. Нападники погрожували Світлані й нецензурно висловлювалися.

– Потім і взагалі почали виривати техніку з рук. Поліція, яка була поруч, на конфлікт не відреагувала навіть після мого прохання про допомогу. Пояснили, що вони тут, аби охороняти громадський порядок, а не захищати журналістів. Власне, конфлікт вдалося залагодити своїми силами. До поліції заяву не писала – після такої «допомоги» на місці події не вірю, що правоохоронці щось зроблять, – розповіла в коментарі НСЖУ Світлана Романенко.

Під час маршу з нагоди Дня пам'яті трансгендерних людей у Києві постраждало одразу кілька журналістів. Канадський фотокореспондент Майкл Колборн дістав удар в обличчя, у журналістки видання «Спільне» Рити Бондар – опік очей після застосування перцевого газу, а журналістку інформагентства «Медіа-потік» Антоніну Бєлоглазову цькувала група агресивно настроєних осіб.

Богдан Амінов, кореспондент телеканалу NewsOne, зазнав принижень – йому плюнули в обличчя в прямому ефірі, а народний депутат Оксана Корчинська звинуватила журналістів, які своєю роботою «провокують» протестантів.

– Після інциденту написав заяву до поліції, проте й по сьогодні не спілкувався зі слідчим – він просто не бере телефон. Складається враження, що цю справу хочуть розвалити, хоча є повно доказів, зокрема й відеозаписи з події. Власне, ім’я нападника вже відверто називають в Інтернеті, натомість у поліції досі ніяк не відреагували, – коментує прес-службі НСЖУ постраждалий журналіст.

У Національній спілці журналістів України наголошують, що ситуація з фізичною безпекою працівників ЗМІ й далі надзвичайна.

– Публічне приниження журналістів – це чергове підтвердження сумних українських реалій. Системна безкарність за злочини й агресивна антижурналістська риторика політиків провокують нові напади. НСЖУ й далі вимагає публічного звіту керівників правоохоронних органів про результати розслідувань злочинів проти журналістів, – коментує голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Також до Індексу включено новий випадок застосування сили до журналіста, що трапився 30 жовтня: у Пирятині на Полтавщині невідомі люди у військовій формі погрожували й перешкоджали головному редакторові місцевої газети «Свіжий апельсин» Вадиму Кирпиченку робити відеозапис вирубки дерев на занедбаній земельній ділянці: зокрема, агресивно настроєні чоловіки відібрали в редактора камеру й журналістське посвідчення.

Водночас експертна група Індексу фізичної безпеки журналістів вирішила не включати до моніторингу інцидент із затриманням військовою прокуратурою блогера Олександра Барабошка в Києві (інформація про можливе побиття блогера не підтверджена) та агресивне перешкоджання роботі журналістів, яке вчинив син голови Чернівецької обласної ради (3 листопада молодик кидався на телекамери й заважав зйомці сутички політичних опонентів на вулиці в Чернівцях, однак безпосередньо фізична сила до журналістів не застосовувалася).

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.

Індекс фізичної безпеки журналістів у листопаді:

Світлана Романенко, журналістка сайту 0564.ua, м. Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.). 1 листопада під час зйомок на журналістку накинулося кілька молодиків, виривали з рук айпад.

Артем Франков, головний редактор журналу «Футбол», м. Київ. 12 листопада невідомі чоловіки намагалися зірвати прес-конференцію та облили кефіром А. Франкова.

Майкл Колборн, канадський фотожурналіст. 18 листопада один із противників маршу пам'яті трансгендерних людей вдарив М. Колборна кулаком в обличчя, розбивши йому окуляри.

Богдан Амінов, журналіст телеканалу NewsOne, м. Київ. 18 листопада кореспондентові плюнули в обличчя у прямому ефірі, коли він висвітлював акцію противників маршу з нагоди Дня пам'яті трансгендерних людей.

Рита Бондар, журналістка журналу соціальної критики «Спільне», м. Київ. 18 листопада журналістка зазнала опіку очей після застосування нападниками перцевого газу 18 листопада марші з нагоди Дня пам'яті трансгендерних людей.

Софія Кальницька, кореспондент телеканалу NewsOne, м. Харків. 21 листопада журналістка не змогла вийти в прямий ефір під час висвітлення заходу з нагоди річниці Євромайдану: роботі журналістки завадив чоловік, який штовхав журналістку й намагався вирвати з рук техніку.

Спілчанські новини

Мовні квоти: розмова начистоту державних чиновників, фахівців та працівників ЗМІ// НСЖУ, 14.12.2018

Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 14 грудня провів у медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) панельну дискусію на тему «Україноцентрична регуляція: результати введення квот і перспективи другого читання закону про мову» – за участю експертів і журналістів.

Припинити тиск держави-агресора на кримськотатарських активістів в окупованому Криму// НСЖУ, 14.12.2018

Національна спілка журналістів України протестує проти системного тиску на кримськотатарських журналістів і активістів в окупованому Росією Криму.

Мужнім журналістам колеги з Волині адресували новорічні листівки// НСЖУ, 13.12.2018

Працівники ЗМІ Волині надіслали листівки солідарності колегам, підданим гонінням у РФ і на тимчасово окупованих територіях України. Це зроблено в межах проведення акції «Новорічна листівка солідарності».

Позиціонування бренду України як геополітичний чинник – тема дискусії на «Території реформ»// НСЖУ, 13.12.2018

Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 13 грудня провів у медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) панельну дискусію з «Позиціонування бренду України як геополітичний чинник» за участю експертів і журналістів.

Партнери