Спілка > Публiкацiя

«Через солідарність журналісти можуть стати четвертою гілкою влади, яку поважатиме суспільство», – учасники громадських слухань

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 06 Листопада 2018
«Через солідарність журналісти можуть стати четвертою гілкою влади, яку поважатиме суспільство», – учасники громадських слухань

Захищати права журналістів мають не лише закони та юристи, а й самі представники професії. Про солідарність як найдієвіший метод у боротьбі з безкарністю щодо злочинів проти журналістів ішлося під час громадських слухань «Фізична безпека журналістів і свобода слова в Україні», що відбулися 1 листопада на майданчику НСЖУ.

Микола Томенко, громадський діяч, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації (20022005, 20122014) визначає три основні причини, чому цінність і значимість роботи журналіста впала в очах суспільства, політиків та влади.  
 
 По-перше, дається взнаки правовий складник, коли створюється ситуація спеціального правового імунітету для певних категорій, бо вони мають певні політичні симпатії чи антипатії. По-друге, політична доцільність стала важливішою за цінності свободи слова, доступ до інформації тощо,  упевнений Микола Томенко.  По-третє, і серед самих журналістів є проблеми: у ЗМІ часто потрапляють люди, які не відповідають стандартам професії і, відповідно, не дотримуються їх при виконанні обов’язків. Тож проблема медійників у тому, що бракує корпоративної єдності, яка б змусила зобов’язати владу виконувати закони. Лише через солідарність журналісти можуть примусити рахуватися з ними та поважати їхні права.
 
Думку Миколи Томенка підтверджує і активіст НСЖУ з Корсуня-Шевченківського Черкаської області Галина Добровольська, яка наголошує, що завдяки солідарності колег нових обертів набула справа убивства корсунь-шевченківського журналіста Василя Сергієнка.
 
 Певне, це одна з небагатьох справ, коли підозрювані потрапили-таки на лаву підсудних. Зокрема, мова йде про шістьох осіб, – розповідає пані Галина.  Суди тривають від кінця 2015 року, вже 5 разів змінювалася колегія суддів, підсудні поводилися дуже зухвало й на кінець літа журналістська спільнота вже розуміла, що справа скоро розвалиться. Щоб вкотре привернути увагу до безкарності та до цієї справи, звернулися до Президента України, до Верховної Ради України. Адже напади на журналістів і нерозслідування таких справ – це лакмусовий папірець для суспільства, що свідчить про бездіяльність і пасивність правоохоронних органів та безсилість закону. Але завдяки нашій згуртованості, наполегливості та небайдужості винні дістають заслужене покарання.
 
 
Медіа-юрист, представник ГО «Платформа прав людини» Олександр Бурмагін розповідає, що за останні півтора року громадська організація підтримала 70 судових справ, у яких фігурують журналісти. 
 
 Ми прагнемо, аби закони, створені на захист журналістів, працювали ефективно. Але, крім правового складника, потрібно розуміти, що важливими є самоорганізація і саморегулювання журналістів,  наголосив Олександр Бурмагін.  Тож поки журналісти не стануть фаховим професійним цехом, вони не будуть четвертою владою, яку поважатимуть і на яку зважатимуть. 
 
Участь у громадських слуханнях «Фізична безпека журналістів і свобода слова в Україні», які відбулися 1 листопада, взяли журналісти центральних і регіональних медіа, представники міжнародних організацій Freedom House, Моніторингової місії ООН з прав людини, правозахисної організації Human Rights Watch, громадські діячі. Значну частину аудиторії в НСЖУ становили журналісти, які свого часу постраждали при виконанні професійних обов’язків.

Спілчанські новини

«Заборонити відкриття будь-яких незаконних справ, включно з оперативними, стосовно українських журналістів», – Наливайченко// НСЖУ, 15.11.2018

Варто невідкладно провести відкриті парламентські слухання щодо фізичної безпеки журналістів, аби раз і назавжди усунути тиск правоохоронних органів, чиновників та політиків на журналістів. На цьому наголосив лідер руху «Справедливість», екс-голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко під час зустрічі з активом Національної спілки журналістів України. Захід відбувся 15 листопада в офісі НСЖУ.

Діти з Донеччини відправились на оздоровлення до Одеси та Києва// НСЖУ, 15.11.2018

У дитячому центрі «Артек» (м. Київ) розпочато ХІI тематичну змiну. Від Донецької області на ХІI тематичну зміну «Медіа бум «Артек+» виїхали 38 дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Зміна триватиме 21 день, з 12.11 до 02.12.2018 року.

«Парламент має невідкладно проголосувати за мораторій на перевірку ЗМІ під час виборів», – Томенко// НСЖУ, 14.11.2018

Мораторій на перевірки засобів масової інформації в період виборів невідкладно своїм рішенням має затвердити парламент України. Про це сказав політичний діяч, колишній віце-спікер Верховної Ради України, екс-голова Комітету з питань свободи слова Верховної Ради України Микола Томенко в ході «Президентського клубу» в Національній спілці журналістів України.

У Верховній Раді – нова спроба обмежити свободу слова// НСЖУ, 14.11.2018

Громадські активісти проаналізували новий законопроект, у разі ухвалення якого Верховна Рада матиме виключне право пропонувати РНБО список медіа, щодо яких можуть застосувати санкції. Про це йдеться у зверненні коаліції "За вільний інтернет", яке підтримала і Національна спілка журналістів України.

Партнери