Спілка > Публiкацiя

Майже 300 комунальних ЗМІ з 600 закінчили процес реформування

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 05 Листопада 2018
Майже 300 комунальних ЗМІ з 600 закінчили процес реформування

Процес реформування державних і комунальних ЗМІ добігає кінця – 1 січня 2019 року спливає третій (останній) рік, відведений на роздержавлення. На сьогодні майже половина видань, а це близько 300 редакцій, вже отримали бажану незалежність – перетворилися на приватні медіа-організації.

Найкритичніша ситуація з роздержавленням видань склалася в Закарпатській області, а також на Київщині. Стан реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ обговорили на засіданні Секретаріату Національної спілки журналістів України 31 жовтня.

– Керівники видань на Закарпатті відверто заявляють, що не збираються реформуватися. Чимало редакторів уже пенсійного або передпенсійного віку, тож закриття газети їх не бентежить, – розповідає головний редактор газети «Обрії Ізюмщини» (Харківська область), голова робочої групи НСЖУ з питань роздержавлення преси Костянтин Григоренко. – Непроста ситуація склалася і на Київщині, де з 39 державних видань процес реформування завершили лише 5. Тут причина пасивності криється в одному – редакції звикли отримувати великі дотації і не готові шукати самотужки засобів до існування.

Голова Держкомтелерадіо України Олег Наливайко зауважив, що не варто сподіватися на продовження терміну реформування.

– Зрештою, всі мали цілком достатньо часу для здобуття статусу незалежного видання. Якщо на певні ЗМІ, траплялося, чинили тиск колишні співзасновники, то нині таких видань не більш як п’ять відсотків: влада змирилася і відпустила газети у «вільне плавання», – розповідає Олег Наливайко. – Раніше Міністерство фінансів відзначало, що можливість дотаційної підтримки роздержавлених ЗМІ буде розглянуто, якщо незалежність здобуде хоча б половина видань. Тож маємо всі сподівання на позитивне рішення держави.

За словами голови НСЖУ Сергія Томіленка, потрібно об’єднати зусилля Спілки журналістів, Держкомтелерадіо та Міністерства юстиції аби напрацювати рекомендації щодо функціонування редакцій нереформованих редакцій в умовах, якщо парламент до 1 січня 2019 року не ухвалить жодних рішень щодо чинного законодавства про реформування преси.

Секретаріат НСЖУ ухвалив заяву «Про завершення процесу реформування комунальної і державної преси та підтримку реформованих видань», відповідно до якої НСЖУ пропонує:

·        Взяти під контроль ситуацію та надати юридичну допомогу редакціям, які не вкладаються у визначені терміни перереєстрації.

·        Звернутися до Комітету з питань бюджету й Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Верховної Ради України під час розгляду в другому читанні проекту бюджету України на 2019 рік і внести пропозицію про виділення окремим рядком у державний бюджет цільової одноразової фінансової допомоги реформованим виданням.

·        Робочій групі при НСЖУ з питань реформування комунальних ЗМІ до 1 лютого 2019 року визначити «ворогів реформування», чиновників, політиків, які перешкоджали процесу роздержавлення ЗМІ. Робочій групі й далі вести моніторинг стану й розвитку реформованих друкованих ЗМІ.

·        Обласним організаціям НСЖУ рекомендувати провести підсумкові засідання з порядком денним про стан реформування комунальних і державних ЗМІ в регіоні. Визначити редакції, які на момент закінчення процесу реформування не отримали в безоплатне користування майно та приміщення на термін, визначений законом.

·        Внести пропозицію до Державного комітету телебачення та радіомовлення України про розробку Державної програми «Реформована преса України».

·        Підготувати звернення до Генеральної прокуратури України та Міністерства юстиції України з пропозицією провести перевірку в органах місцевого самоврядування й органах місцевої державної влади, які в порушення законодавства України видають та розповсюджують так звані «інформаційні бюлетені», які по суті є друкованими ЗМІ.

Звернутися до голів обласних державних адміністрацій і голів обласних рад з пропозицією підтримати ініціативу Львівської облдержадміністрації та обласної ради про прийняття й затвердження на сесіях обласних рад «Програми фінансової підтримки реформованих газет».

Фото Сергія Шевченка

Спілчанські новини

«Зеленський VS Порошенко: результати медіамоніторингу другого туру виборів»// НСЖУ, 19.04.2019

У п’ятницю, 19 квітня 2019 року, об 11:00 в ІА «Укрінформ» (вул. Б.Хмельницького 8/16), коаліція громадських організацій «Комісія з журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake» за підтримки проектів Ради Європи провели прес-конференцію щодо висвітлення в медіа передвиборчої кампанії напередодні другого туру виборів Президента України за період з 01 по 12 квітня 2019 року.

Допоможімо врятувати життя талановитого журналіста й батька двох донечок!// НСЖУ, 19.04.2019

Дмитро Демиденко – талановитий журналіст, який працює на кременчуцькому телебаченні (а полтавській глядач добре пам'ятає Дмитра з його спортивними й ранковими програмами в ефірі каналу "Лтава") потребує нашої допомоги.

Найкращі юнкори України взяли участь у відкритті ХІ Міжнародного юнкорівського зльоту в Миколаєві// НСЖУ, 19.04.2019

Майже 200 юнкорів і керівників юнкорівських груп з усіх куточків України приїхали до Миколаєва для того, щоб взяти участь у ХІ Міжнародному юнкорівському зльоті та урочистій церемонії нагородження переможців ХХІІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа.

Конкурс для журналістів, які пишуть про ОТГ та земельні ресурси// НСЖУ, 19.04.2019

Фонд Східна Європа в партнерстві з Національною спілкою журналістів України приймають журналістські матеріали, які висвітлюють питання важливості обліку та ефективного використання земельних ресурсів об’єднаних територіальних громад (ОТГ) для покращення можливостей власного економічного розвитку.

Партнери