Спілка > Публiкацiя

У 2018 році ситуація з безпекою журналістів в Україні погіршилася, – Freedom House

Служба інформацii НСЖУ
Недiля 04 Листопада 2018
У 2018 році ситуація з безпекою журналістів в Україні погіршилася, – Freedom House

Директор представництва неурядової організації Freedom House в Україні Метью Шааф заявив, що 2018 року ситуація з безпекою журналістів в Україні погіршилася. Це фіксують також Національна спілка журналістів України і провідні медійні організації.

"Ми вказуємо на наростаючу тенденцію атак і фізичного насильства над журналістами. За останній час ситуація з фізичною безпекою журналістів лише погіршилася цього року, що також зафіксували ряд провідних українських медійних організацій НСЖУ та Інститут масової інформації, – сказав Шааф. – Також негативною тенденцією є тиск з боку силових структур на ряд видань через їх політичну позицію або підозру в тому, що вони несуть загрозу національній безпеці України. Оскільки вони нібито співпрацюють з Російською Федерацією", – наголосив директор представництва Freedom House в Україні, – повідомляють «Українські новини».

У своєму виступі Шааф уточнив, що стосовно до так званих небажаних засобів масової інформації відсутні належні докази їхніх порушень, до них застосовані непропорційні санкції, а рішення про введення обмежень приймалося не в судовому порядку та поза правовим полем. Також на "небажані" ЗМІ чинять політичний та інші види тиску як державні, так і недержавні структури.

"Наприклад, рейди на офіси медіа служать доказами того, що в Україні можливий тиск через висловлювання чи політичну позицію, що є, на нашу думку, не лише загрозою свободі преси, але й загрозою свободі вираження думок", – зазначив директор представництва Freedom House в Україні.

Шааф повідомив, що рейтинг України у звіті "Свобода у мережі" за 2017 році знизився на 7 пунктів, в тому числі через указ Президента України про блокування ряду популярних соціальних мереж, платформ і веб-сайтів, а у звіті "Свобода у мережі" за поточний рік рейтинг України зберігається незмінним.

"Не лише фейк може зашкодити демократії, але й самі відповідні дії, спрямовані проти фейку, які дедалі частіше застосовують держави, в тому числі й Україна. Серед загроз для свободи Інтернету, зазначених у цьому звіті, важливо відзначити ряд законопроектів (№ 6688) та ініціатив (списки журналістів від СБУ), що спрямовані на посилення контролю Інтернету та нагляду за користувачами з боку державних структур. Завдяки тиску ЗМІ, активістів і правозахисників ці ініціативи поки не перетворилися на закони. Тому ми бачимо необхідність продовжувати співпрацю з усіма зацікавленими сторонами щодо створення політики, яка забезпечує і не обмежує свободу преси, як відповідь на загрозу ззовні", – підсумував він.

"Ми й далі реєструємо випадки нападів на журналістів, – зазначив на громадських слуханнях ще один представник міжнародних організацій, заступник голови Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Бенджамін Моро. – Ми не бачимо поліпшення ситуації зі звітами (правоохоронців) про злочини проти журналістів і також не бачимо прогресу в розслідуваннях справ щодо сайту "Миротворець", – констатував Моро.

Координатор міжнародної неурядової правозахисної організації Human Rights Watch Таня Купер констатувала тотальну безкарність злочинів проти журналістів в Україні.

"Ось уже другий рік у нашій щорічній доповіді ми фіксуємо погіршення ситуації зі свободою слова в Україні. Ми документуємо факти порушень свободи слова і висловлення думки. ... Ми закликаємо українську владу захищати українських журналістів не лише від фізичних атак, але й від тиску, який призводить до самоцензури, страхів і небажання висвітлювати деякі теми. Ми закликаємо позитивно впливати на суспільний простір, щоб журналісти почувалися вільно та безпечно виконували свою роботу", – сказала Купер.

Координатор Human Rights Watch уточнила, що дуже важливим є сприйняття самої журналістської роботи як у суспільстві, так і з боку державних структур. "Журналісти – не вороги, з якими треба боротися, а експерти, від яких можна почути конструктивну критику, з якими потрібно вести діалог, щоб змінити ситуацію на краще", – зазначила вона.

"Нас турбує тотальна безкарність по відношенню до фізичних атак, яким піддаються журналісти в Україні, які задокументовані і нами, і нашими колегами. Ми нагадуємо, що вбивство Павла Шеремета досі не розслідувано, попри значущість цієї справи та обіцянки високопосадвців з уряду. Ми констатуємо, що залишаються не розслідуваними не лише цей злочин, але й багато інших", – наголосила Купер.

Нагадаємо, що громадські слухання "Фізична безпека журналістів і свобода слова в Україні" є спільною ініціативою Міжнародної федерації журналістів (МФЖ) та НСЖУ. Захід приурочено до Міжнародного дня боротьби з безкарністю злочинів проти журналістів, який відзначається 2 листопада за ініціативою ООН.

Джерело: Українські новини

Фото Сергія Шевченка

Спілчанські новини

«Зеленський VS Порошенко: результати медіамоніторингу другого туру виборів»// НСЖУ, 19.04.2019

У п’ятницю, 19 квітня 2019 року, об 11:00 в ІА «Укрінформ» (вул. Б.Хмельницького 8/16), коаліція громадських організацій «Комісія з журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake» за підтримки проектів Ради Європи провели прес-конференцію щодо висвітлення в медіа передвиборчої кампанії напередодні другого туру виборів Президента України за період з 01 по 12 квітня 2019 року.

Допоможімо врятувати життя талановитого журналіста й батька двох донечок!// НСЖУ, 19.04.2019

Дмитро Демиденко – талановитий журналіст, який працює на кременчуцькому телебаченні (а полтавській глядач добре пам'ятає Дмитра з його спортивними й ранковими програмами в ефірі каналу "Лтава") потребує нашої допомоги.

Найкращі юнкори України взяли участь у відкритті ХІ Міжнародного юнкорівського зльоту в Миколаєві// НСЖУ, 19.04.2019

Майже 200 юнкорів і керівників юнкорівських груп з усіх куточків України приїхали до Миколаєва для того, щоб взяти участь у ХІ Міжнародному юнкорівському зльоті та урочистій церемонії нагородження переможців ХХІІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа.

Конкурс для журналістів, які пишуть про ОТГ та земельні ресурси// НСЖУ, 19.04.2019

Фонд Східна Європа в партнерстві з Національною спілкою журналістів України приймають журналістські матеріали, які висвітлюють питання важливості обліку та ефективного використання земельних ресурсів об’єднаних територіальних громад (ОТГ) для покращення можливостей власного економічного розвитку.

Партнери