Спілка > Публiкацiя

У 2018 році ситуація з безпекою журналістів в Україні погіршилася, – Freedom House

Служба інформацii НСЖУ
Недiля 04 Листопада 2018
У 2018 році ситуація з безпекою журналістів в Україні погіршилася, – Freedom House

Директор представництва неурядової організації Freedom House в Україні Метью Шааф заявив, що 2018 року ситуація з безпекою журналістів в Україні погіршилася. Це фіксують також Національна спілка журналістів України і провідні медійні організації.

"Ми вказуємо на наростаючу тенденцію атак і фізичного насильства над журналістами. За останній час ситуація з фізичною безпекою журналістів лише погіршилася цього року, що також зафіксували ряд провідних українських медійних організацій НСЖУ та Інститут масової інформації, – сказав Шааф. – Також негативною тенденцією є тиск з боку силових структур на ряд видань через їх політичну позицію або підозру в тому, що вони несуть загрозу національній безпеці України. Оскільки вони нібито співпрацюють з Російською Федерацією", – наголосив директор представництва Freedom House в Україні, – повідомляють «Українські новини».

У своєму виступі Шааф уточнив, що стосовно до так званих небажаних засобів масової інформації відсутні належні докази їхніх порушень, до них застосовані непропорційні санкції, а рішення про введення обмежень приймалося не в судовому порядку та поза правовим полем. Також на "небажані" ЗМІ чинять політичний та інші види тиску як державні, так і недержавні структури.

"Наприклад, рейди на офіси медіа служать доказами того, що в Україні можливий тиск через висловлювання чи політичну позицію, що є, на нашу думку, не лише загрозою свободі преси, але й загрозою свободі вираження думок", – зазначив директор представництва Freedom House в Україні.

Шааф повідомив, що рейтинг України у звіті "Свобода у мережі" за 2017 році знизився на 7 пунктів, в тому числі через указ Президента України про блокування ряду популярних соціальних мереж, платформ і веб-сайтів, а у звіті "Свобода у мережі" за поточний рік рейтинг України зберігається незмінним.

"Не лише фейк може зашкодити демократії, але й самі відповідні дії, спрямовані проти фейку, які дедалі частіше застосовують держави, в тому числі й Україна. Серед загроз для свободи Інтернету, зазначених у цьому звіті, важливо відзначити ряд законопроектів (№ 6688) та ініціатив (списки журналістів від СБУ), що спрямовані на посилення контролю Інтернету та нагляду за користувачами з боку державних структур. Завдяки тиску ЗМІ, активістів і правозахисників ці ініціативи поки не перетворилися на закони. Тому ми бачимо необхідність продовжувати співпрацю з усіма зацікавленими сторонами щодо створення політики, яка забезпечує і не обмежує свободу преси, як відповідь на загрозу ззовні", – підсумував він.

"Ми й далі реєструємо випадки нападів на журналістів, – зазначив на громадських слуханнях ще один представник міжнародних організацій, заступник голови Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Бенджамін Моро. – Ми не бачимо поліпшення ситуації зі звітами (правоохоронців) про злочини проти журналістів і також не бачимо прогресу в розслідуваннях справ щодо сайту "Миротворець", – констатував Моро.

Координатор міжнародної неурядової правозахисної організації Human Rights Watch Таня Купер констатувала тотальну безкарність злочинів проти журналістів в Україні.

"Ось уже другий рік у нашій щорічній доповіді ми фіксуємо погіршення ситуації зі свободою слова в Україні. Ми документуємо факти порушень свободи слова і висловлення думки. ... Ми закликаємо українську владу захищати українських журналістів не лише від фізичних атак, але й від тиску, який призводить до самоцензури, страхів і небажання висвітлювати деякі теми. Ми закликаємо позитивно впливати на суспільний простір, щоб журналісти почувалися вільно та безпечно виконували свою роботу", – сказала Купер.

Координатор Human Rights Watch уточнила, що дуже важливим є сприйняття самої журналістської роботи як у суспільстві, так і з боку державних структур. "Журналісти – не вороги, з якими треба боротися, а експерти, від яких можна почути конструктивну критику, з якими потрібно вести діалог, щоб змінити ситуацію на краще", – зазначила вона.

"Нас турбує тотальна безкарність по відношенню до фізичних атак, яким піддаються журналісти в Україні, які задокументовані і нами, і нашими колегами. Ми нагадуємо, що вбивство Павла Шеремета досі не розслідувано, попри значущість цієї справи та обіцянки високопосадвців з уряду. Ми констатуємо, що залишаються не розслідуваними не лише цей злочин, але й багато інших", – наголосила Купер.

Нагадаємо, що громадські слухання "Фізична безпека журналістів і свобода слова в Україні" є спільною ініціативою Міжнародної федерації журналістів (МФЖ) та НСЖУ. Захід приурочено до Міжнародного дня боротьби з безкарністю злочинів проти журналістів, який відзначається 2 листопада за ініціативою ООН.

Джерело: Українські новини

Фото Сергія Шевченка

Спілчанські новини

Напад зі стріляниною: надзвичайна пригода в прес-центрі газети «Новий день»// НСЖУ, 18.01.2019

Прес-конференція і круглий стіл з питань автоперевезень у Херсоні закінчилися стріляниною, отруєнням журналістів газом та побитими вікнами. Сьогодні невідомі розпилили газ у прес-центрі газети «Новий день», а потім почали стріляти з редакційного коридору в приміщення прес-клубу...

Переможці Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців отримали сертифікати і премії// НСЖУ, 17.01.2019

У прес-центрі Національної спілки журналістів України відбулося урочисте вручення сертифікатів лауреатам Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців. Організатор конкурсу – Благодійний фонд «Горєніє», партнер – НСЖУ.

«З нетерпінням чекаємо всеукраїнського редакторського зібрання» – Володимир Яцкевич// НСЖУ, 17.01.2019

«Натуральним здирством» називає тарифну політику Укрпошти Володимир Яцкевич, шеф-редактор житомирської обласної газети «Эхо» («Відлуння»). У листі до НСЖУ він зазначив, що з нетерпінням чекає лютневої Всеукраїнської наради редакторів газет з питань захисту друкованих ЗМІ, на яку творча спілка запрошує керівництво держави.

Спеціальний календар на захист свободи слова й прав журналістів випустив телеканал «112 Україна»// НСЖУ, 17.01.2019

Тематичний календар на 2019 рік, який є роком великих виборів – Президента й парламенту, містить гасла щодо захисту прав журналістів і невтручання політиків у роботу українських медіа.

Партнери