Спілка > Публiкацiя

Журналісти-розслідувачі зазнають тиску й прагнуть захистити власні джерела

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 10 Вересня 2018
Журналісти-розслідувачі зазнають тиску й прагнуть захистити власні джерела

Розслідувальна журналістика потребує захисту як самих представників медіа, так і їхніх джерел. Про це йшлося під час дискусії на Міжнародному економічному форумі у Криниці-Здруй (Польща). Участь у форумі взяла перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.

У межах панельної дискусії «Розслідувальна журналістика: загроза для життя чи розкриття правди?» Ліна Кущ презентувала дані про кількість фізичних атак на журналістів в Україні (відповідно до проекту Індексу фізичної безпеки журналістів) та розповіла про заходи, до яких вдається спілка, підтримуючи журналістів-розслідувачів.

«Переважна частина інцидентів, пов’язаних із журналістською діяльністю, – це напади на журналістів-розслідувачів або колег, які фіксують порушення закону. Є й випадки інших форм тиску: наприклад, отримання прокуратурою доступу до інформації з телефону керівниці програми «Схеми» Радіо Свобода Наталії Седлецької. Національна спілка журналістів не лише оприлюднює інформацію про атаки на свободу слова, а й оперативно інформує про такі випадки наших міжнародних партнерів. Ми також вимагаємо, аби правоохоронці публічно звітували про перебіг розслідування кожного факту нападу на журналіста», – сказала Ліна Кущ.

Учасниками дискусії також стали журналісти з Польщі, Німеччини, Великої Британії, Боснії і Герцеговини. Як приклад впливу журналістської роботи на велику політику модератор дискусії Сандра Узуле-Фонс із Латвії навела розслідування міжнародної команди Bellingscat щодо причин авіакатастрофи малайзійського Боїнга на Донбасі. Двоє з учасників обговорення – Девід Кроуфорд з Німеччини та Войцех Бояновскі з Польщі – відвідували місце падіння літака й готували власні матеріали про цю подію. «Це був травматичний досвід, тому що нашу машину обстріляли, але нам вдалося вціліти», – пригадує польський репортер.

На думку колег, однією з ключових засад розслідувальної журналістики є захист джерел інформації. Без надійного захисту не може бути й мови про довіру до журналіста.

Серед інших тем форуму, які стосувалися медіа, йшлося про трансформацію друкованих ЗМІ, розвиток рекламного ринку медіа, побудову ефективної комунікації влади і суспільства, вплив соціальних мереж на інформаційне поле.

Спілчанські новини

Відбулася урочиста церемонія вручення нагород переможцям творчих конкурсів НСЖУ// НСЖУ, 23.09.2018

Дипломи переможців і спеціальні відзнаки НСЖУ отримали переможці творчих конкурсів спілки 2018 року.

Медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» 20–23 вересня// НСЖУ, 20.09.2018

Перший медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» відкривається в четвер на Івано-Франківщині. Це творчий форум журналістів, який пройде під гаслом «Прагни до вершин!» – до вершин у житті, творчості, громадській активності. Організувала захід, у якому беруть участь понад 200 журналістів з усіх регіонів, громадська організація «Український журналістський фонд».

Кількість порушень щодо працівників ЗМІ й активістів за три місяці зросла на 210 відсотків – доповідь ООН// НСЖУ, 19.09.2018

Управління Верховного комісара ООН з прав людини протягом трьох місяців задокументувало 30 випадків порушення свободи вираження поглядів і свободи ЗМІ: від фізичних нападів із застосуванням сили до актів приниження чи залякування. Про це йдеться в оприлюдненій у середу в Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні, яка охоплює період з 16 травня по 15 серпня 2018 року.

Круглий стіл: як висвітлювати реформи// НСЖУ, 19.09.2018

У прес-центрі Національної спілки журналістів України на Хрещатику відбувся круглий стіл на тему: «Реформи об’єднують». Іініціатор його проведення – Київський центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

Партнери