Спілка > Публiкацiя

На Полтавщині запрацювала робоча група із захисту журналістів

Служба інформацii НСЖУ
Середа 25 Липня 2018
На Полтавщині запрацювала робоча група із захисту журналістів

24 червня у приміщенні Полтавської ОДА відбулося перше засідання робочої групи з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова. 

– Питання захисту свободи слова й прав журналістів є основними пріоритетами в роботі Національної спілки журналістів України. На жаль, констатуємо, що ситуація зі свободою слова й фізичною безпекою журналістів є тривожною в Україні. Фіксуємо факти порушень прав наших колег. Минулого року Національна спілка журналістів України почала вести моніторинг інцидентів фізичної агресії щодо журналістів. За 2017 рік зафіксували 89 таких випадків загалом по Україні. У першому півріччі 2018-го – 45, – поінформував полтавців голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Вважаємо неприпустимим застосовувати силу до журналістів при виконанні ними професійних обов’язків. Водночас, на жаль, фіксуємо й системну безкарність за злочини проти журналістів – не бачимо прецедентів належного, вагомого покарання нападників на представників ЗМІ. Звісно, правоохоронні органи демонструють певну увагу до проблеми: є провадження, є розслідування, справи передаються до судів. Ми ж розраховуємо на ефективне, належне покарання тих, хто б’є журналістів. Не вважаємо прецедентом вагомого покарання штраф у розмірі 300-400 гривень.

Сергій Томіленко додав, що НСЖУ підтримує ініціативи публічного обговорення й громадського контролю щодо дотримання прав журналістів.

– На початку року брав участь у міжнародній конференції в Польщі. Говорив із колегами, зокрема представниками Асоціації польських журналістів, й розповідав їм, що для нас є пріоритетом фізична безпека представників ЗМІ, запропонував обмін досвідом щодо захисту прав журналістів. На моє запитання скількох представників ЗМІ минулоріч побили в Польщі тамтешні колеги не мали що відповісти. Згодом з’ясували, що востаннє фізичну силу до журналіста в цій країні застосовували у 1993 році. На жаль, у нас грубе поводження досі побутує. Тож маємо використовувати різні інструменти для захисту професійної діяльності журналістів. Один із таких інструментів – Національна рада з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова при Президентові України. Нині відповідно до доручення Адміністрації Президента створені відповідні робочі групи в регіонах. Ми б хотіли, щоб такі органи були не демонстрацією уваги до журналістів, а інструментом реального просування справ, які є на контролі.

Робочу групу створили за дорученням Адміністрації Президента України. Її Положення затверджено розпорядженням голови ОДА від 28 лютого 2018 року. №147. Вона є консультативно-дорадчим органом.

У першому засіданні робочої групи взяли участь заступник голови Полтавської облдержадміністрації Микола Білокінь, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Вікторія Пилипенко, представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Полтавській області Лілія Миронович, голова Полтавської обласної організації НСЖУ Євген Лопушинський, начальник відділу комунікацій Головного управління Національної поліції України в Полтавській області Юрій Сулаєв, представники Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, регіональних засобів масової інформації, Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка.

– Журналістська професія – ризикова й дуже важлива. Захищати інтереси й діяльність представників ЗМІ – наш обов’язок. Тож відповідно до доручення Адміністрації Президента України в областях створені робочі групи з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова. На Полтавщині така група сформована при голові обласної державної адміністрації у кінці лютого поточного року. Нині проводимо перше її засідання, – зазначив заступник голови Полтавської облдержадміністрації Микола Білокінь. – Обговорюємо питання професійної діяльності журналістів Полтавщини та її захисту.

Євген Лопушинський зазначив, що Полтавська обласна організація НСЖУ підтримує створення відповідної робочої групи. Запропонував розширити її склад, залучивши керівника слідчого відділу обласного управління Нацполіції й представника прокуратури Полтавщини. Поінформував про ситуацію щодо захисту професійної діяльності журналістів і свободи слова в регіоні, зафіксовані інциденти застосування сили до журналістів.

– На жаль, упродовж останніх двох років маємо в області близько двох десятків справ, де є факти погроз або перешкоджання профдіяльності, або фізичного впливу стосовно журналістів. На щастя, не маємо жодного летального інциденту, – додав Євген Лопушинський. – Після так званої минулорічної травневої епідемії погроз і перешкоджання професійній діяльності кільком полтавським журналістам Національна спілка журналістів України, Полтавська обласна організація НСЖУ відразу відреагували на ситуацію. Ініціювали перемовини з керівництвом Нацполіції, письмово звернулися до Міністра внутрішніх справ, керівників Генпрокуратури, СБУ. Оперативно відреагувало керівництво Нацполіції. Уже відбулися кілька круглих столів за участю постраждалих журналістів. На жаль, поки що практичного втілення цих зустрічей не маємо. Сподіваємося, що справи дійдуть до логічного завершення.

За словами представника Національної поліції Юрія Сулаєва, нині в області на стадії досудового розслідування перебувають шість відповідних кримінальних проваджень: три із них стосуються побиття журналістів, а ще три – перешкоджання їхній професійній діяльності.

– До чинного законодавства України внесено низку змін і доповнень щодо захисту журналістів. Наприклад, відповідно до статті 171 Кримінального кодексу України незалежно від наявності умислу будь-яка протидія і перешкоджання професійній діяльності журналіста кримінально переслідуватимуться, а люди, які вчиняють будь-які перешкоди роботі представника ЗМІ, нестимуть кримінальну відповідальність. Для більш ефективного захисту журналістів до ККУ введені статті 3451, 3471, 3481, 3491, які загалом дублюють статті щодо захисту працівників правоохоронного органу. Злочинці, які вчиняють правопорушення стосовно журналістів, зокрема й насильство, погрози, нестимуть доволі сувору кримінальну відповідальність, – пояснив Юрій Сулаєв. – Водночас необхідно піднімати правову обізнаність журналістів, щоб вони знали, як правильно захистити себе й свої права. Це проблема, над якою маємо спільно працювати. Поліція Полтавщини зацікавлена, щоб журналісти в регіоні були максимально захищені. Ми готові гарантувати такий захист.

Менеджер Філії ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «Лтава» Євгеній Сердюк розповів про ефективність реформи ПАТ «НСТУ» «Полтавська регіональна дирекція «Лтава». Заступник начальника управління – начальник відділу систематизації законодавства правової роботи та правової освіти управління державної реєстрації нормативно-правових актів права правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Лілія Токарева поінформувала про особливості законодавчого регулювання роботи журналістів під час виконання ними професійних обов’язків та законодавчі ініціативи стосовно захисту професійної діяльності журналістів.

За матеріалами прес-служби Полтавської облдержадміністрації

 

Спілчанські новини

Національній спілці журналістів України – 60 років! Вітання колегам!// НСЖУ, 23.04.2019

Національна спілка журналістів України, яка заснована на Першому з’їзді журналістів України (23–24 квітня 1959 р.), нині відзначає круглу дату своєї історії – 60-річчя!

«Політики мають закликати своїх прихильників поважати ЗМІ й не давати волю агресії під час мітингів», – голова НСЖУ// НСЖУ, 23.04.2019

Під час акції-подяки Петрові Порошенку за 5 років роботи на посаді Президента України, що проходила 22 квітня під Адміністрацією Президента, спалахнув конфлікт між учасниками зібрання і журналістами NewsOne. Люди обступили знімальну групу NewsOne, почали ображати журналістів, називали їх пропагандистами і тими, хто працює на Росію та створює фейки.

24 квітня відбудеться практичний тренінг для журналістів і блогерів «Фото- і відеозйомка смартфоном. Секрети і поради» (АНОНС)// НСЖУ, 22.04.2019

Організатори тренінгу: Національна спілка журналістів України та компанія Huawei Україна. Місце проведення: Хрещатик, 27-а, конференц-зала. Початок о 15:00. Тривалість: 2 години.

Зеленський анонсує «інформаційну війну» для завершення війни на Донбасі// НСЖУ, 22.04.2019

Лідер президентської гонки Володимир Зеленський розповів, що його команда готує «інформаційну війну» для припинення війни на Донбасі, і попросив допомоги в українських журналістів. Про це Зеленський заявив у ніч після дня голосування, відповідаючи на запитання Громадського телебачення про його кроки стосовно мешканців окупованих територій.

Партнери