Спілка > Публiкацiя

«Солідарність – найдієвіший метод у боротьбі з безкарністю щодо злочинів проти журналістів», – члени дискусії в Львові та Луцьку

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 13 Квітня 2018
«Солідарність – найдієвіший метод у боротьбі з безкарністю щодо злочинів проти журналістів», – члени дискусії в Львові та Луцьку

Про фізичну безпеку журналістів в Україні, дії міжнародних структур у боротьбі з безкарністю за злочини проти працівників ЗМІ, а також солідарність як механізм захисту прав ішлося на регіональних дискусіях «Безпека журналістів: базовий стандарт вільних медіа», що відбулися 3 і 4 квітня у Львові та Луцьку.

У заході взяли участь голова й секретарі НСЖУ, представники міжнародних організацій, а також були запрошені регіональні журналісти. Під час обговорення актуальних питань гендиректор медіахолдингу «ZIK» Ігор Туркевич розповів про ситуацію з блокуванням телеканалу ЗІК.

– Атмосфера напружена, працівники збентежені. Зараз у нас триває кілька перевірок: з податкової, центру зайнятості. До всього постійно отримуємо погрози про закриття каналу. Минулого тижня від СБУ отримали попередження про силове захоплення редакції. Відповідно почали вживати заходів, аби запобігти цій ситуації: звернулися до НСЖУ, міжнародних організацій, – розповідає Ігор Туркевич. – І ось до редакції прийшли люди Дмитра Корчинського, а це дуже одіозна людина в нашій країні, яка має радикальну організацію, а також «уславився» частими блокуваннями телеканалів та впливами на ЗМІ. Його вимоги полягали в тому, щоб звільнити генерального продюсера Наталю Влащенко і змінити редакційну політику. Звісно, ми не пішли на такий крок, у результаті блокада телеканалу тривала майже тиждень.

На думку голови Національної спілки журналістів Сергія Томіленка, на сьогодні в країні складається просто вражаюча ситуація з силовими захопленнями редакцій. Та найгірше те, що найвищі керівні органи держави й правоохоронці не поспішають втручатися та діяти, як того вимагає закон.

– Коли ми кажемо про події довкола «Інтера», «NewsОne» чи «ZIK», часто доводиться чути від посадовців коментарі, що це або промосковські канали, або проблеми довкола ЗМІ були створені штучно самими власниками, – розповідає Сергій Томіленко. – Проте, хоч би як там складалося, ми все одно очікуємо від правоохоронців ефективних розслідувань, щоб надалі уникати спекуляцій чи прецедентів. У протилежному разі такі непідтверджені конкретними фактами заяви – це просто намагання виправдати власну бездіяльність.

Викладач Львівського національного університету ім. Івана Франка Параска Дворянин, колишній шеф-редактор ТРК «Люкс»висловила думку, що тільки від солідарності залежить, як проходитимуть розслідування злочинів, вчинених проти журналістів.

- Але, попри очевидність цього факту, солідаризуватися дуже важко – немає мотивації. В Україні було чимало рухів спрямованих на захист ЗМІ, та попри все, немає адекватної реакції правоохоронних органів, нікого не засуджено, не покарано, резонансні вбивства не розкрито. Відтак, виникає недовіра до державних інституцій, - наголошує Параска Ярославівна. - Тому сьогодні маємо кризу державних та силових інституцій, і це не малює нам оптимістичної перспективи.

З іншого боку, на думку Параски Дворянин, нині дуже мало говориться про те, що Україна живе в умовах війни, яка несе за собоюне тільки зовнішні загрози, а й внутрішні. Тож, коли мова заходить про контент телеканалів, то мали б говорити і про національну політику цих телеканалів в умовах війни: які виклики нас чекають і як обертається кожне слово, мовлене в ефірі

– Також маю питання й до НСЖУ: очевидно, що організація робить дуже багато, але мені бракує інформації про діяльність у соцмережах та на інших відкритих майданчиках. Адже впливовість народжується з публічною активністю, - відзначає Параска Ярославівна. - Більшість журналістів не мають відповідей на питання, що їх цікавлять і хвилюють, тому й немає солідарності. Ми готові відстоювати свої права, і львівські журналісти неодноразово це показували.Нам би хотілося, щоб була відкрита дискусія з міністром внутрішніх справ, генеральним прокурором.

На висловлене питання і пропозицію Параски Дворянин голова НСЖУ Сергій Томіленко зауважив, що захід, який зокрема проходить у Львові, і спрямований на те, щоб детальніше розповісти про діяльність Спілки журналістів та міжнародних організацій, які захищають свободу слова.

- Ми відкриті до спілкування та співпраці. За останній час увага телеканалів, і медійних організацій щодо діяльності НСЖУ зросла суттєво. Можливо, це більш помітно в Києві, де ми генеруємо національні обговорення, - наголосив Сергій Томіленко. – Але ви правильно зауважили, що ми маємо йти до керівників країни й вимагати публічного звіту щодо ситуації з фізичною безпекою журналістів.

В Україні указом Президента створена Рада з питань захисту прав журналістів, до якої входять представники Адміністрації Президента, Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури, СБУ і, зокрема, голова НСЖУ.

- На жаль, цей орган є не публічним і на всі вимоги бути відкритими до журналістів чиниться супротив. Також НСЖУ вимагала проведенняпублічних Парламентських слухань, Комітет свободи слова нас підтримав, але Голова Верховної Ради не виніс питання на розгляд сесії. Тому ми в НСЖУ провели громадські слухання «Загрози свободі слова в Україні». До заходу долучилося близько сімдесяти осіб: постраждалі журналісти, представники національних телеканалів, які зазнали утисків, міжнародні експерти…Але ми не дочекалися представника Міністерства внутрішніх справ, жодного представника СБУ чи прокуратури. Ми закликаємо керівників держави прозвітувати щодо своєї діяльності в напрямку захисту прав журналістів, та натомість отримуємо відписки. Зараз покладаємо великі надії на співпрацю з міжнародними структурами. Використовуємо всі можливі механізми, але треба розуміти, що ми також стали заручниками безвідповідальності чиновників- висоопосадовців.

Завідувач кафедри радіомовлення і телебачення факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка, заслужений журналіст України Василь Лизанчук порушив питання мотивації журналістів щодо солідарності:

- На мій погляд вона має ґрунтуватися на засадах україноцентризму. Для кожного журналіста, не залежно від формату видання, в якому він працює, в першу чергу має відігравати значення позиція української людини та української держави. А в умовах війнивкрай важливо захищати журналіста в цій благородній меті – робити добро, висвітлювати позитивне, хороше, українське.

Журналіст-розслідувач, член НСЖУ Анатолій Шалаєву ході дискусії наголосив, що великим потужним всеукраїнським ЗМІ легше захищати і відстоювати власні права. Значно важче це для невеличких редакцій, які діють у маленьких містах, де керують свої «князьки».

-Не раз доводилося захищати свої права в судах, і ось в такі моменти особливо гостро відчувається потреба в кваліфікованих медіаюристах та підтримці колег. Тому було б дуже добре залучатися підтримкою НСЖУ та європейських структур, аби знати, як ефективно захищати свої права, - відзначає Анатолій Шалаєв.

 

Під час дискусії в Луцьку редактор видання «Конкурент» Андрій Лучик наголосив, що з кінця 2012 року на Волині було порушено 17 справ по 171 статті - «Перешкоджання професійній журналістській діяльності». На жаль, жодна з них так і не дійшла до суду.

- За минулий рік з півдесятка справ було порушено по 171 статті і вперше на Волині порушено справу по 345-1 статті – «Погрози або насильство щодо журналіста». Але не думаю, що бодай одна буде доведена до суду, - переконаний пан Андрій. - Часом кажуть, що треба збільшувати покарання за злочини проти журналістів. Мені ж здається, що в першу чергу потрібно в межах того законодавства, що є, хоча б доводити справи до судового розгляду. Шкода, що в нашому регіоні таких прецедентів ще не було.

Головний редактор газети «Волинська газета» Володимир Данилюк у продовження теми наголосив, що в таких питаннях особливо важлива єдність журналістів.

- Хоча солідарності дуже важко досягнути, надто на регіональному рівні. Але це чи не найдієвіший метод боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів чи редакцій, - переконаний Володимир Данилюк. – А от на рівні міжнародних інституцій та офісу ОБСЄ було б добре створити такі-собі групи оперативного реагування, щоб швидко підключати всі механізми для вирішення проблем та конфліктів. 

Нагадаємо, дискусії у Львові та Луцьку стали продовженням практики організації спільних регіональних заходів НСЖУ та Бюро Представника ОБСЄ з питань свободи медіа. Минулого року дискусії з безпеки журналістів за участі національних та міжнародних експертів вже відбулися у Запоріжжі, Харкові, Одесі, Миколаєві, Івано-Франківську, Полтаві та Черкасах.

 

Спілчанські новини

Напад зі стріляниною: надзвичайна пригода в прес-центрі газети «Новий день»// НСЖУ, 18.01.2019

Прес-конференція і круглий стіл з питань автоперевезень у Херсоні закінчилися стріляниною, отруєнням журналістів газом та побитими вікнами. Сьогодні невідомі розпилили газ у прес-центрі газети «Новий день», а потім почали стріляти з редакційного коридору в приміщення прес-клубу...

Переможці Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців отримали сертифікати і премії// НСЖУ, 17.01.2019

У прес-центрі Національної спілки журналістів України відбулося урочисте вручення сертифікатів лауреатам Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців. Організатор конкурсу – Благодійний фонд «Горєніє», партнер – НСЖУ.

«З нетерпінням чекаємо всеукраїнського редакторського зібрання» – Володимир Яцкевич// НСЖУ, 17.01.2019

«Натуральним здирством» називає тарифну політику Укрпошти Володимир Яцкевич, шеф-редактор житомирської обласної газети «Эхо» («Відлуння»). У листі до НСЖУ він зазначив, що з нетерпінням чекає лютневої Всеукраїнської наради редакторів газет з питань захисту друкованих ЗМІ, на яку творча спілка запрошує керівництво держави.

Спеціальний календар на захист свободи слова й прав журналістів випустив телеканал «112 Україна»// НСЖУ, 17.01.2019

Тематичний календар на 2019 рік, який є роком великих виборів – Президента й парламенту, містить гасла щодо захисту прав журналістів і невтручання політиків у роботу українських медіа.

Партнери