Спілка > Публiкацiя

«Доповідь FreedomHouse має стати предметом дискусій за участю представників влади та правоохоронців», – голова НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 12 Квітня 2018
«Доповідь FreedomHouse має стати предметом дискусій за участю представників влади та правоохоронців», – голова НСЖУ

Оцінка демократії в Україні знизилася вперше з часів революції у 2014 році. Невтішні тенденції, відповідно, негативно позначилися й на свободі слова в країні.

Цього висновку дійшла міжнародна правозахисна неурядова організація FreedomHouse, яка оприлюднила щорічний звіт «Країни перехідного періоду 2018» про оцінку демократії в країнах Центральної та Східної Європи, Балкан та Євразії. 

Зважаючи на конфлікт, що точиться на сході України під егідою Росії, українські політики маніпулюють почуттям патріотизму для цькування неурядових організацій та журналістів, звинувачуючи їх у тому, що вони підривають військові зусилля держави, йдеться у звіті FreedomHouse.

Думку та застереження авторитетної організації, яка системно відслідковує питання демократії в Україні та інших країнах, поділяють і в Національній спілці журналістів України. Коментуючи звіт міжнародної організації в ефірі «Радіо Свобода», голова НСЖУ Сергій Томіленко відзначив:

– Прагнемо, щоб нинішня доповідь FreedomHouse стала предметом об’єктивних дискусій зацікавлених сторін, зокрема й за участю представників влади, відповідальних посадовців. Хочемо почути, що країна не буде рухатися в напрямі тих загроз і небезпек, про які застерігає FreedomHouse.

Також Сергій Томіленко розповів, що нещодавно Національна спілка журналістів проводила міжнародну дискусію «Загрози свободі слова в Україні», у якій узяв участь і регіональний представник FreedomHouse в Україні Метью Шааф. У своєму виступі він наголосив, що в Україні фіксується ситуація, коли журналісти уникають певних тем, зокрема мова йде про критику радикальних угруповань, корупції у військовій сфері, статків та витрат Президента країни. Ці теми є предметом тиску на журналістів, що призводить до певної самоцензури.

– Напади на громадянське суспільство та політичних опонентів відвернули фокус від процесу проведення інституційних реформ в Україні, – зазначає Нейт Шенккан, директор проекту «Країни перехідного періоду». – І хоча вікно можливостей для України не зачинилося повністю, воно значно звузилося. Звинувачуючи неурядові організації та журналістів у антидержавних переконаннях, політики  намагаються витіснити законні голоси з публічних дебатів лише з тієї причини, що вони критикують владу.

У звіті FreedomHouse йдеться, що оцінка незалежних ЗМІ також була знижена через блокування сайтів соціальних мереж, а також низку фізичних нападів на журналістів та відсутність прогресу у розслідуванні вбивства журналіста Павла Шеремета.

– Антиліберальна політика стає новою нормою в Європі, – зазначив Майкл Абрамовіц, президент FreedomHouse. – Дискредитаційні кампанії, які влада проводить проти груп громадянського суспільства, журналістів і політичної опозиції, були вперше застосовані у Росії та Центральній Азії, але стають все більш поширеними у регіоні.

Такі тривожні звіти підтверджують явище системної безкарності щодо злочинів проти працівників ЗМІ, переконаний Сергій Томіленко.

– Нам невідомі прецеденти належного покарання тих, хто чинив напади на журналістів у часи Євромайдану, а такожу 2016–17 роках, – розповів голова НСЖУ. – Проте посадовціз МВС, Генпрокуратури, Адміністрації Президента, народні депутати уникають публічних дискусій щодо проблемних питань, які нині є зі свободою слова. Вони відмахуються від гострих питань численними прес-релізами, показними промовами в соцмережах, або ж роблять заяви на власних майданчиках, де почуваються захищено та впевнено.

У НСЖУ відзначають, що саме фізична небезпека є однією з найбільших загроз для журналістів. Незахищеними почуваються журналісти і всеукраїнських, і регіональних видань. Зокрема, торік було зафіксовано 90 випадків фізичної агресії щодо журналістів, минулого місяця, до прикладу, таких випадків було десять.

– Ми виконуємо певний громадський контроль та фіксуємо, як реагують правоохоронні органи та суди на такі ситуації. Та, на жаль, не маємо успішних кейсів, які надалі могли б слугувати певним застереженням, – говорить Сергій Томіленко. – Тож ключова вимога Національної спілки журналістів України – це проведення спеціальних парламентських слухань з питань свободи слова та фізичної безпеки журналістів. Ми переконані, що правоохоронці повинні виходити та публічно звітувати, яких зусиль вони докладають, щоб захистити права журналістів.

Спілчанські новини

«Поштові тарифи – заморозити» – позиція НСЖУ на нараді в Мінінфраструктури// НСЖУ, 20.07.2018

У Мінінфраструктури 20 липня відбулася нарада щодо тарифів Укрпошти. За зверненням НСЖУ, відповідно до урядового доручення, учасники розмови (переважно представники НСЖУ й Укрпошти) шукали шляхів розв’язання гострих проблем, що реально загрожують існуванню друкованих ЗМІ.

Два роки тому трагічно загинув журналіст Павло Шеремет// НСЖУ, 20.07.2018

Вранці 20 липня 2018 року в Києві на місці загибелі Павла Шеремета зібралися його колеги, друзі, представники громадськості, які вшанували пам'ять журналіста. Люди принесли квіти, тримали таблички з датою загибелі й написом "Павло Шеремет. 2 роки. Вбивці досі не знайдені". Нагадаємо, Павло загинув у центрі столиці: авто, в якому він їхав, підірвали саморобною вибухівкою.

Газеті «Прикордонник України» виповнилося 75 років// НСЖУ, 19.07.2018

Відомче видання Державної прикордонної служби України святкує ювілей – 75-річчя. В Адміністрації ДПСУ її голова генерал-полковник Петро Цигикал, а також запрошені на засідання колегії представники Національної спілки журналістів України і її столичної організації привітали колектив редакції та вручили журналістам відзнаки.

НСЖУ вимагає публічного звіту про результати розслідування вбивства Павла Шеремета (ЗАЯВА)// НСЖУ, 19.07.2018

20 липня вже два роки є однією з трагічних дат в історії української журналістики. Саме 20 липня 2016 року в центрі Києва загинув від вибуху наш колега, журналіст і один із керівників інтернет-видання “Українська правда” Павло Шеремет.

Партнери