Спілка > Публiкацiя

«Коли ти сидиш у тюрмі, а за тебе вступається Національна спілка журналістів України, – це величезна підтримка»

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 10 Квітня 2018
«Коли ти сидиш у тюрмі, а за тебе вступається Національна спілка журналістів України, – це величезна підтримка»

НСЖУ надасть підтримку кримськотатарським блогерам, які працюють на території анексованого півострова.

За чотири роки окупації Крим повністю зачищений від незалежних ЗМІ шляхом тиску, погроз, кримінального та адміністративного переслідування журналістів. Із 2014 року півострів залишили майже півсотні журналістів. У цих умовах збирання і поширення об’єктивної інформації про ситуацію на півострові взяли на себе громадянські журналісти – блогери й активні в соціальних мережах люди. Їхня діяльність – фактично єдина можливість для українського суспільства отримати достовірну інформацію про події в Криму.

Про феномен громадянської журналістики, про гоніння незалежних блогерів і стрімерів ішлося в прес-центрі НСЖУ під час круглого столу з нагоди 135-річчя з дня виходу першого номера кримськотатарської газети «Терджіман»/«Переводчик» та Дня кримськотатарської журналістики. Організаторами заходу стали Меджліс кримськотатарського народу (зокрема, Управління розвитку кримськотатарських ЗМІ) та Національна спілка журналістів України.

З вітальним словом до присутніх звернулися голова НСЖУ Сергій Томіленко та народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Про історію становлення й сучасний стан кримськотатарської преси та медіа Криму говорили заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров, який свого часу був незаконно заарештований окупаційною владою Криму, директор інформагентства «Кримські новини» та Радіо «Хаят» Гаяна Юксель, головний редактор проекту Радіо Свобода «Крим. Реалії» Володимир Притула, журналіст і аналітик «Майдану закордонних справ» Андрій Клименко та інші.

Секретар НСЖУ Олена Юрченко розповіла про те, що спілка започаткувала регулярні звіти про ситуацію на окупованих територіях та запропонувала об’єднати зусилля журналістів і громадських активістів для такого моніторингу.

Під час круглого столу відбулося пряме включення з Криму: тележурналіст, редактор телеканалу ATR Шевкет Меметов і активіст об’єднання «Кримська солідарність» Сервер Мустафаєв розповіли про роль громадянських журналістів, які стали джерелом об’єктивної інформації про ситуацію на півострові. За словами кримських колег, блогери зазнають тиску та піддаються кримінальним переслідуванням. Серед останніх таких фактів – справа Нарімана Мемедемінова, заарештованого за дописи в соціальній мережі.

Учасники обговорення запропонували опрацювати процедуру прийняття до Національної спілки журналістів України блогерів, які працюють для українських ЗМІ на окупованому півострові. «Коли ти сидиш у тюрмі, а за тебе вступається Національна спілка журналістів України, – це величезна підтримка», – упевнений журналіст та активіст Сеітумер Сеітумеров, який нещодавно виїхав з окупованого півострова.

– Національна спілка журналістів України весь час привертає увагу до порушення свободи слова та прав журналістів в анексованому Криму й окупованій частині Донбасу, – сказав голова НСЖУ Сергій Томіленко. – У своїх звітах у межах Індексу фізичної безпеки журналістів ми звертали увагу на незаконне переслідування нашого колеги Миколи Семени, на арешт Ільмі Умерова, на знищення незалежних ЗМІ в Криму. Ми вітаємо пропозицію про додатковий захист громадянських журналістів, які на свій страх і ризик працюють на півострові. НСЖУ готова розглянути заяви таких блогерів, їхній творчий доробок та прийняти до членів спілки колег, які фактично виконують роботу журналістів. Ми цінуємо внесок цих активістів до поширення незалежної інформації та виявляємо солідарність з усіма, кого переслідують за правдиве слово на півострові.

Журналісти й експерти, які взяли участь у круглому столі, занепокоєні тим, що загальноукраїнські медіа приділяють дедалі менше уваги подіям у Криму. Таким чином життя громадян на цій території залишається поза увагою глядачів і читачів з інших регіонів України. Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ запропонувала створити об’єднання кримських журналістів для спільного моніторингу порушень свободи слова та розробки рекомендацій для українських ЗМІ з висвітлення тем, пов’язаних з подіями на півострові.

Фото Сергія Шевченка

Спілчанські новини

Акція "Бібліотека для Донбасу" триватиме, адже книга веде до перемоги, – Олег Наливайко// НСЖУ, 20.10.2018

18 жовтня в стінах парламенту відбулася зустріч керівників провідних вітчизняних видавництв з Головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм, першим заступником Голови Верховної Ради України Іриною Геращенко та Головою Держкомтелерадіо Олегом Наливайком.

Співчуття Валентині Сямро у зв’язку зі смертю матері// НСЖУ, 19.10.2018

Правління, секретаріат Національної спілки журналістів України, працівники апарату НСЖУ висловлюють щирі співчуття начальниці адмінгоспвідділу Спілки Валентині Сямро у зв’язку зі смертю її матері Ритченко Віри Григорівни.

Ювілейний міжнародний конкурс газети «День» покаже «Фото першої шпальти»// НСЖУ, 19.10.2018

Міжнародний фотоконкурс, цього року 20-й, ювілейний, є наймасштабнішим соціальним проектом «Дня». Його результатом стане виставка найкращих робіт – «фотомоніторинг» життя країни за рік. Ідею заходу традиційно охоче підтримали наші постійні партнери. Фотоконкурс «Дня» – це 20 років фотоісторії, 129 фотовиставок у містах України, 809 нагороджених фотографів.

Голова НСЖУ розповів у Рівному про закриття справ щодо нападів на журналістів// НСЖУ, 19.10.2018

У Рівному 18 жовтня на регіональній дискусії обговорено питання фізичної безпеки журналістів та захисту свободи слова.

Партнери