Спілка > Публiкацiя

«Коли ти сидиш у тюрмі, а за тебе вступається Національна спілка журналістів України, – це величезна підтримка»

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 10 Квітня 2018
«Коли ти сидиш у тюрмі, а за тебе вступається Національна спілка журналістів України, – це величезна підтримка»

НСЖУ надасть підтримку кримськотатарським блогерам, які працюють на території анексованого півострова.

За чотири роки окупації Крим повністю зачищений від незалежних ЗМІ шляхом тиску, погроз, кримінального та адміністративного переслідування журналістів. Із 2014 року півострів залишили майже півсотні журналістів. У цих умовах збирання і поширення об’єктивної інформації про ситуацію на півострові взяли на себе громадянські журналісти – блогери й активні в соціальних мережах люди. Їхня діяльність – фактично єдина можливість для українського суспільства отримати достовірну інформацію про події в Криму.

Про феномен громадянської журналістики, про гоніння незалежних блогерів і стрімерів ішлося в прес-центрі НСЖУ під час круглого столу з нагоди 135-річчя з дня виходу першого номера кримськотатарської газети «Терджіман»/«Переводчик» та Дня кримськотатарської журналістики. Організаторами заходу стали Меджліс кримськотатарського народу (зокрема, Управління розвитку кримськотатарських ЗМІ) та Національна спілка журналістів України.

З вітальним словом до присутніх звернулися голова НСЖУ Сергій Томіленко та народний депутат України, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Про історію становлення й сучасний стан кримськотатарської преси та медіа Криму говорили заступник голови Меджлісу Ільмі Умеров, який свого часу був незаконно заарештований окупаційною владою Криму, директор інформагентства «Кримські новини» та Радіо «Хаят» Гаяна Юксель, головний редактор проекту Радіо Свобода «Крим. Реалії» Володимир Притула, журналіст і аналітик «Майдану закордонних справ» Андрій Клименко та інші.

Секретар НСЖУ Олена Юрченко розповіла про те, що спілка започаткувала регулярні звіти про ситуацію на окупованих територіях та запропонувала об’єднати зусилля журналістів і громадських активістів для такого моніторингу.

Під час круглого столу відбулося пряме включення з Криму: тележурналіст, редактор телеканалу ATR Шевкет Меметов і активіст об’єднання «Кримська солідарність» Сервер Мустафаєв розповіли про роль громадянських журналістів, які стали джерелом об’єктивної інформації про ситуацію на півострові. За словами кримських колег, блогери зазнають тиску та піддаються кримінальним переслідуванням. Серед останніх таких фактів – справа Нарімана Мемедемінова, заарештованого за дописи в соціальній мережі.

Учасники обговорення запропонували опрацювати процедуру прийняття до Національної спілки журналістів України блогерів, які працюють для українських ЗМІ на окупованому півострові. «Коли ти сидиш у тюрмі, а за тебе вступається Національна спілка журналістів України, – це величезна підтримка», – упевнений журналіст та активіст Сеітумер Сеітумеров, який нещодавно виїхав з окупованого півострова.

– Національна спілка журналістів України весь час привертає увагу до порушення свободи слова та прав журналістів в анексованому Криму й окупованій частині Донбасу, – сказав голова НСЖУ Сергій Томіленко. – У своїх звітах у межах Індексу фізичної безпеки журналістів ми звертали увагу на незаконне переслідування нашого колеги Миколи Семени, на арешт Ільмі Умерова, на знищення незалежних ЗМІ в Криму. Ми вітаємо пропозицію про додатковий захист громадянських журналістів, які на свій страх і ризик працюють на півострові. НСЖУ готова розглянути заяви таких блогерів, їхній творчий доробок та прийняти до членів спілки колег, які фактично виконують роботу журналістів. Ми цінуємо внесок цих активістів до поширення незалежної інформації та виявляємо солідарність з усіма, кого переслідують за правдиве слово на півострові.

Журналісти й експерти, які взяли участь у круглому столі, занепокоєні тим, що загальноукраїнські медіа приділяють дедалі менше уваги подіям у Криму. Таким чином життя громадян на цій території залишається поза увагою глядачів і читачів з інших регіонів України. Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ запропонувала створити об’єднання кримських журналістів для спільного моніторингу порушень свободи слова та розробки рекомендацій для українських ЗМІ з висвітлення тем, пов’язаних з подіями на півострові.

Фото Сергія Шевченка

Спілчанські новини

«Поштові тарифи – заморозити» – позиція НСЖУ на нараді в Мінінфраструктури// НСЖУ, 20.07.2018

У Мінінфраструктури 20 липня відбулася нарада щодо тарифів Укрпошти. За зверненням НСЖУ, відповідно до урядового доручення, учасники розмови (переважно представники НСЖУ й Укрпошти) шукали шляхів розв’язання гострих проблем, що реально загрожують існуванню друкованих ЗМІ.

Два роки тому трагічно загинув журналіст Павло Шеремет// НСЖУ, 20.07.2018

Вранці 20 липня 2018 року в Києві на місці загибелі Павла Шеремета зібралися його колеги, друзі, представники громадськості, які вшанували пам'ять журналіста. Люди принесли квіти, тримали таблички з датою загибелі й написом "Павло Шеремет. 2 роки. Вбивці досі не знайдені". Нагадаємо, Павло загинув у центрі столиці: авто, в якому він їхав, підірвали саморобною вибухівкою.

Газеті «Прикордонник України» виповнилося 75 років// НСЖУ, 19.07.2018

Відомче видання Державної прикордонної служби України святкує ювілей – 75-річчя. В Адміністрації ДПСУ її голова генерал-полковник Петро Цигикал, а також запрошені на засідання колегії представники Національної спілки журналістів України і її столичної організації привітали колектив редакції та вручили журналістам відзнаки.

НСЖУ вимагає публічного звіту про результати розслідування вбивства Павла Шеремета (ЗАЯВА)// НСЖУ, 19.07.2018

20 липня вже два роки є однією з трагічних дат в історії української журналістики. Саме 20 липня 2016 року в центрі Києва загинув від вибуху наш колега, журналіст і один із керівників інтернет-видання “Українська правда” Павло Шеремет.

Партнери