Спілка > Публiкацiя

«Потрібно єднатися, бо утискам прав журналістів немає виправдання», – голова Литовської спілки журналістів

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 10 Квітня 2018
«Потрібно єднатися, бо утискам прав журналістів немає виправдання», – голова Литовської спілки журналістів

Про проблеми фізичної безпеки та свободи слова, а також солідарність як найефективніший захист журналістів говорили під час дискусій «Безпека журналістів: базовий стандарт вільних медіа», що пройшли у Львові та Луцьку 3–4 квітня.

Заходи є спільною ініціативою Національної спілки журналістів України та Офісу Представника ОБСЄ з питань свободи слова (м. Відень). Участь у регіональних журналістських дискусіях беруть міжнародні експерти з питань свободи слова – представники Європейської федерації журналістів, Бюро ОБСЄ з питань свободи медіа, лідери професійних журналістських об’єднань.

Під час обговорення актуальних проблем президент Литовської спілки журналістів Дайнюс Радзявічус наголосив, що проблема фізичної безпеки журналістів найчастіше розглядається як питання, пов’язане лише зі свободою слова та медіа.

– Та при цьому часто забувається, що всі інциденти, що трапляються з журналістами, мають вплив і стосунок не лише до ЗМІ, а зачіпають чимало інших сфер життя суспільства. Тож будь-яка держава, що прагне побудувати справді демократичне суспільство, не зможе досягнути успіху, якщо не вирішуватиме питання фізичної безпеки журналістів, – вважає Дайнюс Радзявічус. – Завжди в приклад ставлю скандинавські країни, політики яких виборюють першість у світі в питанні свободи слова й інвестують у цей процес значні кошти. І дійсно, для розвитку країни та її економіки свобода слова не менш важлива, ніж політична свобода. Якщо в країні є корупція – це погано, але в світі багато держав, де є такі проблеми. Але якщо в країні немає свободи слова, а отже, можливості відстояти свої права публічно, то про подолання корупції чи розвиток демократі не може бути й мови.

На знімку: Дайнюс Радзявічус (зліва)

Дайнюс Радзявічус розповів, що проти нього в Литві свого часу було порушено кримінальну справу за звинуваченням у наклепі. Усе через низку публікацій, у яких ішлося про неоднозначну діяльність одного з литовських підприємців, власника газети «Республіка», що в 1990-х роках відіграла неабияку роль у розбудові демократичної Литви.

– Він вимагав триста тисяч євро, було арештоване все майно, суд першої інстанції визнав мене винним. І ось тоді до мене підходили колеги й питали, для чого я робив ці публікації, хай би людина жила собі спокійно, зрештою, він же такий шанований і так багато зробив для країни свого часу, – розповів Дайнюс Радзявічус. – У підсумку мене виправдали, але на собі відчув, наскільки важлива підтримка колег, коли опиняєшся в такій ситуації. І зі свого досвіду скажу, що і в Литві є чимало нерозв’язаних проблем.

Дайнюс Радзявічус повідомив, що ОБСЄ підготувало рекомендації щодо вирішення проблеми фізичної безпеки журналістів. Кожна країна має взяти їх на озброєння, переглянути і на законодавчому рівні крок за кроком втілювати в життя.

– Щоб не деградувати, потрібно постійно тиснути на самих себе, підштовхувати до єдності, до злагодженості, взаємопідтримки. Немає малих чи великих редакцій, штатних журналістів чи фрілансерів, усі журналісти важливі. Нам потрібно єднатися, бо насиллю й знущанню над журналістами немає виправдання, – впевнений Дайнюс Радзявічус.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко відзначає, що питання розбудови корпоративної культури та солідарності дуже актуальне й для України.

– На сьогодні маємо ситуацію, коли частина журналістів через проблему економічної несвободи продає своїм менеджерам не лише ремесло, а й душу. І у випадках, коли трапляються проблеми в журналістів конкурентного медіа, вони не солідарність виявляють, а починають ще дошкульніше ганьбити й неславити. Бо в такий спосіб хочуть показати відданість тому, хто платить зарплату, – зазначив Сергій Томіленко. – Вважаю, це підло й неприпустимо допікати колег-журналістів, коли вони в біді. Тож ми в Україні маємо досягати вищого рівня корпоративної культури та солідарності. А політики й бізнесмени мають реально рахуватися з медіа та поважати журналістів.

Дискусії у Львові та Луцьку – продовження практики організації спільних регіональних заходів НСЖУ і Бюро Представника ОБСЄ з питань свободи медіа. Торік дискусії з безпеки журналістів за участі національних і міжнародних експертів відбулися в Запоріжжі, Харкові, Одесі, Миколаєві, Івано-Франківську, Полтаві та Черкасах.

Спілчанські новини

Акція "Бібліотека для Донбасу" триватиме, адже книга веде до перемоги, – Олег Наливайко// НСЖУ, 20.10.2018

18 жовтня в стінах парламенту відбулася зустріч керівників провідних вітчизняних видавництв з Головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм, першим заступником Голови Верховної Ради України Іриною Геращенко та Головою Держкомтелерадіо Олегом Наливайком.

Співчуття Валентині Сямро у зв’язку зі смертю матері// НСЖУ, 19.10.2018

Правління, секретаріат Національної спілки журналістів України, працівники апарату НСЖУ висловлюють щирі співчуття начальниці адмінгоспвідділу Спілки Валентині Сямро у зв’язку зі смертю її матері Ритченко Віри Григорівни.

Ювілейний міжнародний конкурс газети «День» покаже «Фото першої шпальти»// НСЖУ, 19.10.2018

Міжнародний фотоконкурс, цього року 20-й, ювілейний, є наймасштабнішим соціальним проектом «Дня». Його результатом стане виставка найкращих робіт – «фотомоніторинг» життя країни за рік. Ідею заходу традиційно охоче підтримали наші постійні партнери. Фотоконкурс «Дня» – це 20 років фотоісторії, 129 фотовиставок у містах України, 809 нагороджених фотографів.

Голова НСЖУ розповів у Рівному про закриття справ щодо нападів на журналістів// НСЖУ, 19.10.2018

У Рівному 18 жовтня на регіональній дискусії обговорено питання фізичної безпеки журналістів та захисту свободи слова.

Партнери