Спілка > Публiкацiя

У лютому НСЖУ зафіксувала 9 випадків застосування фізичної сили проти журналістів (доповнено*)

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 05 Березня 2018
У лютому НСЖУ зафіксувала 9 випадків застосування фізичної сили проти журналістів (доповнено*)

Напади вчинено на Львівщині, Волині, Полтавщині, в Одесі, Чернігові та Києві. Здебільшого жертвами фізичної агресії ставали знімальні групи телеканалів.

У Київському районному суді Одеси 13 лютого активісти силою обмежили перебування в приміщенні кореспондента Інформаційного агентства «Одесса-медиа» Максима Войтенка. Журналіст за редакційним завданням мав висвітлити слухання справи активіста Сергія Стерненка.

«У перерві Сергій Стерненко підійшов і почав кричати, що я сепаратист та щоб забирався геть. Коли відмовився, підбігли декілька прибічників Стерненка, схопили мене за руки та спробували витягнути з залу суду», – коментує ситуацію кореспондент Максим Войтенко.

У Чернігові 15 лютого журналіста інформаційно-аналітичного видання «Люстрація та антикорупція» Олександра Підгорного побили двоє невідомих чоловіків. Напад стався біля під’їзду будинку, в якому мешкає постраждалий.

«Один із нападників вдарив мене в обличчя. Та при собі я мав травматичну зброю, тож швидко відігнав цих двох. Одразу викликали поліцію, написав заяву, слідство триває. Напад пов’язую з професійною діяльністю, адже проводжу розслідування на тему корупції. Власне, саме після публікації одного з них трапилася ця неприємна пригода», – коментує ситуацію Олександр Підгорний.

А от 18 лютого в Бродах Львівської області прихожани місцевої Української православної церкви Московського патріархату силою не дали знімальній групі програми «Правда. Розслідування», яка транслюється на телеканалі НТА, зайти до церкви.

«Проте і священик, і його дружина поводилися агресивно. Фактично знесли мене зі сходів. А далі з церкви вийшли розлючені віряни, викрикували образи, штовхали, якийсь чоловік штурхонув так, що я вдарилася об браму. Ми показували свої журналістські посвідчення, хотіли спокійно поговорити, проте одразу наштовхнулися на хвилю агресії», – розповіла постраждала журналістка Катерина Широкопояс.

Того ж дня, 18 лютого, в Києві на Майдані Незалежності під час зйомки група осіб оточила журналістку Анну Брикову й оператора Олександра Фенька з «5 каналу». Їм погрожували розбити камеру й штовхали.

«Ми не могли рухатись, продовжувати зйомку – нас взяли в досить щільне кільце, штурхали, камеру відхиляли руками. Почули чимало словесних образ, нецензурної лайки. Написала заяву до слідчого, ходила на допит. А от оператор відмовляється писати заяву – не вірить у дієвість…», – розповіла в коментарі НСЖУ Анна Брикова.

Наступного дня, 19 лютого, знову в Києві під час прямого включення зі столичного Печерського ринку журналістка Прямого каналу Олена Курбанова повідомила про перешкоджання. Знімальна група хотіла промоніторити ціни, але їм завадив охоронець, який застосував силу до оператора.

«Охоронець досить активно намагався відхилити камеру, чіпав оператора руками, проте все обійшлося без тяжких тілесних ушкоджень! Поліція зреагувала миттєво. Щоправда, вони прислали до нас не звичайний наряд, а групу швидкого реагування, тож на місці написати заяву в них неможливо було, а їхати до них у відділок вже ми не мали часу», – розповіла про подію постраждала журналістка.

На Полтавщині в Бутенківській ОТГ (Кобиляцький район) 22 лютого побили журналіста й депутата Павла Гунжеля, який заснував газету «Хроніки громад» і в ній працює.

«Видання спеціалізується на розслідуваннях випадків корупції в медицині, зловживанні владою, використанні бюджету. Власне, через підготовку до однієї з чергових публікації трапився конфлікт і на мене накинулися працівники місцевої сільради. Відповідну заяву подав до поліції, але розслідування затягується», – у коментарі НСЖУ повідомив постраждалий Павло Гунжель.

26 лютого знімальна група ТРК «Аверс» постраждала на території ТзОВ «Цунамі» в місті Рожище Волинської області. Озброєні чоловіки напали на журналістку й оператора під час проведення відеозапису для журналістського розслідування про нелегальну вирубку дуба. Побили відеокамеру. За заявами журналістів порушено кримінальне провадження за статтею 171 КК України.

І вже 27 лютого в Києві охорона медичного університету ім. Богомольця прилюдно побила журналіста Олега Яценка, який знімав документальний фільм про страйк. Охорона затягла постраждалого в приміщення через вікно й била ногами. Прибуття екіпажу поліції не зупинило нападників, Олега Яценка тримали в приміщенні близько 40 хвилин, забрали всі документи, техніку та розчавили окуляри.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко відзначає, що ситуація з безпекою журналістів залишається гострою.

– Кількість випадків зростає, адже, як свідчить практика, винним вдається уникнути покарання. Одним з інструментів боротьби за порушені права є журналістська солідарність, – наголосив керівник НСЖУ. – Ми й далі спільно з міжнародними партнерами мобілізуємо колег на самозахист і посилюємо тиск на правоохоронців з вимогами проводити належні розслідування.

Нагадаємо, в січні Національна спілка журналістів України зафіксувала 2 випадки фізичної агресії проти журналістів. Меншу кількість нападів тоді пов’язали із тривалими новорічними святами.

Інциденти з побиттям журналістів у лютому 2018 року

Анастасія Рейн, газета «Вести», м. Київ

9 лютого журналістці пирснули в обличчя з газового балончика. Це сталося, коли Анастасія з колегами прийшла забрати особисті речі з редакції, яку заблокували силовики.

Максим Войтенко, кореспондент Інформаційного агентства «Одесса-медиа», м. Одеса

13 лютого в Київському районному суді Одеси активісти силою обмежили перебування журналіста в приміщенні, фактично силою виштовхавши за межі залу.

Олександр Підгорний, журналіст інформаційно-аналітичного видання «Люстрація та антикорупція», м. Чернігів

15 лютого двоє невідомих напали на журналіста біля його дому та вдарили по обличчю. Інцидент трапився після публікації чергового розслідування на тему корупції. Заяву про напад постраждалий подав до поліції.

Катерина Широкопояс, кореспондент програми «Правда. Розслідування на телеканалі НТА, м. Львів

18 лютого на Катерину й оператора напали віряни в храмі м. Броди. Силою примусили журналістів піти з території церкви. Після інциденту журналістка звернулася до поліції, справа розслідується.

Анна Брикова, кореспондент «5 каналу», м. Київ

18 лютого на Майдані Незалежності група людей оточила журналістку й оператора, їх штовхали, відхиляли камеру. Журналістка подала заяву до поліції, справа розслідується.

Олена Курбанова, кореспондент «Прямого каналу», м. Київ

19 лютого в прямому ефірі охоронець не пустив журналістку на територію ринку, де мала проходити зйомка сюжету. У сутичці найбільше постраждав оператор, якому силою не давали виконувати роботу.

Павло Гунжель, журналіст у газеті «Хроніки громад», Кобиляцький район, Полтавщина

22 лютого на Павла напали працівники місцевої сільської ради. Конфлікт пов’язує з підготовкою журналістського розслідування. Відповідну заяву подано до поліції, розслідування, на думку Павла Гунжеля, затягується.

Наталія Поліщук, кореспондент ТРК «Аверс», м. Луцьк

26 лютого на знімальну групу напали в м. Рожище Волинської області. Побили камеру, до журналіста й оператора було застосовано силу.

Олег Яценко, журналіст, м. Київ

27 лютого в Києві охорона медичного університету ім. Богомольця прилюдно побила журналіста Олега Яценка, який знімав документальний фільм про страйк.

___________________

* Уточнено й доповнено: НСЖУ виявила ще один випадок застосування фізичної агресії проти журналістів. Мова йде про напад 9 лютого на працівницю газети «Вести» Анастасію Рейн. Детальна інформація за посиланням.

Спілчанські новини

Адміністрація Президента: Кабмін має поінформувати журналістів про розгляд претензій до Укрпошти// НСЖУ, 19.12.2018

На колективне звернення представників НСЖУ, профільних асоціацій та друкованих ЗМІ з приводу негативних для медійної сфери наслідків незадовільної роботи Укрпошти Адміністрація Президента України надала творчій спілці журналістів відповідь, зазначивши, що звернення надіслано для розгляду до Кабміну.

«Якщо видання до 31 грудня подало хоч і неповну заяву про перереєстрацію, треба дозволити завершити реформування», – голова НСЖУ// НСЖУ, 18.12.2018

Уже 31 грудня спливає термін, відведений на реформування комунальних та державних ЗМІ. Більше половини комунальних видань, тобто 323 редакції, отримали бажану незалежність. Проте ще кілька сотень газет так і не завершили процес роздержавлення, а кілька десятків редакцій є реальними заручниками чиновників та депутатів.

«Побити журналіста коштує менше, ніж квитки в кіно», – учасники дискусії// НСЖУ, 18.12.2018

Протягом 2017–2018 років на Житомирщині сталося 7 фізичних атак на журналістів. Зокрема, мова йде про побиття редакторів газети «Бердичів діловий» Валерія Шелепи і газети «Патріот» Андрія Лактіонова, кореспондента інформаційного порталу «20 хвилин» Руслана Мороза, кореспондентки обласної газети «Ехо» Світлани Михальової.

Місія ООН занепокоєна зухвалістю атак на українських журналістів// НСЖУ, 17.12.2018

Напади на журналістів, працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства, а також осіб, які представляють альтернативні соціальні чи політичні погляди, стали дедалі більш відкритими, підживлюючи нетерпимість та дискримінацію в Україні. Про це йдеться в презентованій у понеділок у Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Партнери