Спілка > Публiкацiя

Обґрунтування необхідності масових скорочень у філіях НСТУ викликає сумніви, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 29 Січня 2018
Обґрунтування необхідності масових скорочень у філіях НСТУ викликає сумніви, – НСЖУ

Масштаби скорочень, що розпочалися в регіональних філіях Суспільного мовлення, а також непрозорість і порушення законодавства – ці злободенні проблеми озвучують у регіонах активісти Національної спілки журналістів України. Нагадаємо, з початку року розпочато процедуру різкого скорочення – на 3200 – співробітників ПАТ «НСТУ».

На засіданні робочої групи НСЖУ з питань становлення регіонального суспільного мовлення проаналізовано інформацію, що надходить від первинних і обласних організацій НСЖУ, стосовно ситуації у філіях НСТУ у зв’язку з запланованим масовим скороченням працівників із 2 квітня 2018 року. Крім Івано-Франківської, Луганської та Тернопільської філій, колективи інших регіональних суспільних мовників переймаються схожими проблемами, серед яких найголовнішими є: сумнівна обґрунтованість скорочень у таких масштабах, порушення норм чинного законодавства і Галузевої угоди, непрозорість, тенденція до скорочення в першу чергу досвідчених журналістів, режисерів, телеоператорів, інших професіоналів, ознаки дискримінації за віком. Окремого правового аналізу потребує і маніпуляція з уведенням до штатного розпису кожної філії додаткового підрозділу «Бюро телерадіоновин» при вже наявних інформаційних редакціях, стрімке й незрозуміле переведення до нього працівників, які і мають залишитися на роботі у філіях після 2 квітня 2018 року.

– Керівництво НСТУ хизується тим, що змогло залучити одну з найкращих юридичних компаній для звільнення працівників. Виходить, проти бідних співробітників наймають багатих юристів, які мають вигнати людей на вулицю. Безумовно, реформа потрібна. Під час неї відбуваються скорочення та реорганізація. Але треба не виганяти людей на вулицю, а поставитися по-людськи. І це все не повинно відбитися на якості контенту, – зазначає голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Приклади необґрунтованих, непрозорих управлінських рішень під час реформування регіональних філій наводили члени робочої групи НСЖУ Валентина Манжура, Ольга Куліш, Леонід Бройтман, Михайло Синьогуб, Ілля Суздалєв, Олена Колачинська та інші.

Правову оцінку процесу скорочення штату надала представниця юридичної компанії IBC Legal Services Анна Гнип, яка консультує НСЖУ в процесі відстоювання журналістами законних прав. А що цей процес буде складним, свідчить і рішення Профспілки працівників культури України від 26.01.2018 р. про звернення до Акціонера ПАТ «НСТУ» – Державного комітету телебачення і радіомовлення України – з пропозицією тимчасово припинити заходи, пов’язані з вивільненням працівників ПАТ «НСТУ», до усунення зауважень та недоліків. 

Наводимо кілька цитат з листів і звернень колег з регіонів до Національної спілки журналістів України.

Запорізька область

«Після того, як нове керівництво філії визначило пріоритети, хто ввійде до нового структурного підрозділу, який буде, як нам сказали, експериментально працювати по-новому, наш колектив розділився навпіл: на тих, кому пощастило «одержати квиток» на корабель, який відпливає у широкий суспільний простір, і тих, хто залишився за бортом. Викликає занепокоєння той факт, що «за бортом» опинилися працівники, які понад 20 і більше років присвятили своє життя улюбленій справі, глядачу та слухачу, заради якого не шкодували свого здоров’я, докладали своїх зусиль, виявляли хист і вміння. І тепер, маючи величезний досвід, ім’я і авторитет серед своїх земляків, вони будуть відштовхнуті на узбіччя. Як приклад: Олена Сиваш – завідувач відділу громадсько-політичного мовлення, Ольга Ларіонова – лауреат і переможець багатьох всеукраїнських і міжнародних творчих конкурсів, Любов Москальова – автор культурологічних програм, Людмила Яценко – режисер новинної програми «Телекур’єр», Ольга Дроздовська – автор соціального проекту про людей з інвалідністю «Повір у себе. Ти зможеш!», голова профкому, член Спільного представницького органу ПАТ «НСТУ».

Під скорочення потрапляють 137 працівників, у тому числі – майже всі члени НСЖУ (10 осіб). При повідомленні про майбутнє звільнення працівникам філії пропонували вакансії в інших філіях ПАТ "НСТУ". Але все це виявилося «фейками», – мої колеги телефонували в ті міста, де пропонувалися їм робочі місця, але там над ними просто посміялися, бо в усіх філіях відбуваються скорочення. Всіх колег, які отримали попередження про звільнення, позбавили премій та різних надбавок».

Кіровоградська область

«Серед тих 70 працівників, хто отримав повідомлення про скорочення, – Володимир Крутоус, Наталія Устименко, Юлія Головкіна – автори дитячих програм і художніх фільмів для дітей та юнацтва, що неодноразово отримували перші місця та Гран-прі на всеукраїнських та міжнародних фестивалях і конкурсах.

Працівники Кіровоградської філії готові працювати по-новому, готові перенавчатися і підвищувати професійний рівень. Але ж і створювати якісне телерадіомовлення європейського рівня без досвідчених, талановитих спеціалістів (а саме вони в нинішніх реаліях під загрозою масового скорочення) НЕМОЖЛИВО».

Рівненська область

«Під вивільнення потрапили високопрофесійні журналісти, які створювали доволі рейтингові телепрограми, як, наприклад, «Перехрестя правди» чи «Зона конфлікту». Ці та низку інших цікавих програм за вказівкою з Києва закрили, а натомість в ефір щоранку випускають низькопробне шоу. За «бортом» опинилися, зокрема, журналісти з багаторічним досвідом Валентина Романюк, Оксана Пицька, Алла Сищук, Петро Мідріган. Останній, до речі, є заслуженим журналістом України, відпрацював у колективі ОДТРК понад 30 років, має на утриманні двох малолітніх дітей, а до виходу на пенсію йому залишилося якихось три з половиною роки.

Ніхто не сперечається з тим, що в колишніх обласних державних телерадіокомпаніях давно потрібно було провести реформу з одночасним скороченням працівників. Але це мало би відбуватися прозоро, можливо, із застосуванням атестації».

Херсонська область

«Обласну організацію НСЖУ, спілчанський загал хвилює значне скорочення годин місцевого мовлення. На нашу думку, це призведе до обмеження інформування населення про стан справ в області, знизить конкурентоздатність місцевої філії Суспільного мовлення у порівнянні з приватними телерадіоорганізаціями». 

Чернівецька область

«У зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці по Чернівецькій регіональній дирекції філії ПАТ «НСТУ» підлягають вивільненню 77 працівників: керівники, професіонали, фахівці, робітники. 63 працівники могли би скористатись переважним правом залишення на роботі, оскільки їхній стаж роботи в цій організації налічує від 5 до 44 років. Також серед тих, хто підлягає вивільненню, є 5 інвалідів, 15 осіб, у сім’ї яких немає інших працівників із самостійним заробітком, 1 учасник бойових дій (Афганістан), троє членів профкому, в тому числі й голова первинної профспілкової організації (інвалід 3-ї групи)».

Черкаська область

«До формування нового складу бюро не був залучений жоден (!) творчий працівник. В результаті працевлаштованою виявилася вся бухгалтерія , технічна служба (за винятком трьох осіб), декого з цих людей працевлаштували на журналістські посади.

За штатом, таким чином, залишаються заслужені журналісти України, голова первинної організації НСЖУ, журналісти з великим досвідом роботи, які мають незаперечний авторитет у колективі та серед телеглядачів і радіослухачів.

Викликає також занепокоєння той факт, що з теле- та радіопростору мають зникнути більш ніж 25 програм, які стосуються тем перебігу реформ, профорієнтації сільських громад, духовності. Не передбачено також створення дитячих та культурно-мистецьких програм.

Натомість нам пропонують заповнювати ефір старими серіалами, програмами, які вироблені в НТКУ у 2016–2017 роках.

Журналісти, які залишилися у штаті бюро, також незадоволені умовами роботи й навантаженням.

Наприклад, над ранковою телепрограмою, яка триває 1 годину 45 хвилин і має виходити у прямому ефірі, працює, згідно зі штатним розписом, 5 журналістів, один оператор і 2 режисери! Як таким складом персоналу можна забезпечити регіональний якісний продукт, наповнення програм креативом, у Києві, на жаль, не пояснюють.

У колективі панує напружена атмосфера, що ніяк не сприяє творчості, не стимулює людей до створення якісного продукту. Попри заяви керівництва ПАТ «НСТУ» щодо сприяння працевлаштуванню вивільнених працівників, маємо великі сумніви, що більшості звільнених журналістів, операторів, режисерів, які є членами НСЖУ, вдасться знайти роботу за фахом. Сподіваємося на об’єднання зусиль задля врегулювання ситуації».

Полтавська область

«З 48 членів первинної організації журналістів полтавської філії 24 особи мають бути скорочені, семеро вже звільнились у січні».

Львівська область

«Процес реформування та відбору на штатні посади у новостворене ТО «Бюро телерадіоновин» відбувався непрозоро, тишком-нишком від більшої частини працівників, за принципом особистої відданості. Як результат – розкол колективу на «наших» і «не наших». Не кажучи вже про численні порушення, коли повідомлення про майбутнє вивільнення вручалися єдиному годувальнику сім’ї, працівникові-інваліду чи обом із подружжя, на утриманні яких є малолітні діти. До речі, жодного письмового документа про майбутнє вивільнення ніхто з працівників не отримав. Натомість починається тотальне стеження за працівниками в сенсі присутності на території телекомпанії – ніби журналісти повинні робити свої програми, сидячи в робочому кабінеті, а не зустрічаючись із майбутніми героями, відвідуючи події тощо».

Спілчанські новини

Президент України скасував укази про кадрові рішення щодо Нацради з питань ТБ і радіо// НСЖУ, 24.05.2019

Володимир Зеленський скасував укази Петра Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Нацради та про увільнення Юрія Артеменка. Відповідні документи оприлюднені 24 травня на офіційному сайті Президента.

«Це не побиття, а неприємний інцидент», – журналіст Юрій Смірнов про грубість охоронців Президента// НСЖУ, 24.05.2019

Ситуація щодо побиття охоронцями Президента України Володимира Зеленського спеціального кореспондента видання «Ліга.net» Юрія Смірнова під час заходу iForum-2019 в Києві, – перебільшена. Про це в коментарі Національній спілці журналістів України повідомив сам журналіст, зазначивши, що не має наміру звертатися до правоохоронців щодо перешкоджання його професійній діяльності.

Нацрада з питань ТБ і радіомовлення призупинила прийняття рішень після раптових кадрових указів екс-глави держави// НСЖУ, 23.05.2019

Нинішня в. о. голови Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк відмовляється відкривати засідання регулятора, поки не буде отримано висновків парламентського профільного комітету, або від нового Президента України щодо коректності кадрових рішень, зокрема призначення на посаду члена Нацради Володимира Горковенка.

Зафіксоване несанкціоноване проникнення в архів редакції «Запорізька правда»// НСЖУ, 23.05.2019

Газета «ПравдаЗП» - обласне видання ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» виходитиме тимчасово на період, поки трудовому колективу КП «Газета «Запорізька правда» ЗОР вдасться реалізувати рішення Третього апеляційного адміністративного суду (м. Дніпро) про роздержавлення та відновити випуск газети «Запорізька правда».

Партнери