Спілка > Публiкацiя

«Регiональні суспільні телерадіокомпанії створюють унiкальний контент, який сaмоiдентифiкує громади», – учасники опитування НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 28 Грудня 2017
«Регiональні суспільні телерадіокомпанії створюють унiкальний контент, який сaмоiдентифiкує громади», – учасники опитування НСЖУ

Перетворення філій Національної суспільної телерадіокомпанії, відповідальних за регіональне мовлення, у корпункти НСТУ, а також об’єднання телеканалів сусідніх областей – недоцільні і не будуть сприйняті територіальними громадами.

Таку думку висловила переважна більшість респондентів під час анкетування регіональних лідерів громадської думки, яке проведене Робочою групою з питань становлення регіонального суспільного мовлення Національної спілки журналістів України з 20 листопада по 15 грудня 2017 року.

В опитуванні взяли участь 92 експерти з 14 регіонів України. Серед них – діячі у сфері медіа та ІТ, громадського й політичного сектору, науки, освіти, культури, медицини, представники органів місцевого самоврядування тощо.

Щодо контенту респонденти висловлюються за те, аби журналісти філій виготовляли для власних регіональних телерадіоканалів новини, репортажі з місцевих подій, інтерактивні дискусії, передачі на історичну тематику, телеподорожі рідним краєм, нариси про відомих людей області, документалістику, мистецькі та освітні цикли, передачі для дошкільнят і пенсіонерів, про спорт, бізнес і медицину (ці позиції набрали понад 80% голосів «за»).

Значно менший відсоток опитаних регіональних лідерів громадської думки хоче бачити в ефірі обласного суспільного мовника ранкове інформаційно-розважальне ток-шоу.

Цікаво, що майже 70% опитаних погодилися б самі, або ж запропонували б знайомим вести власну рубрику в ефірі суспільного мовника, переважна тематика: економічна, суспільно-політична, освітня, краєзнавча.

Утім, учасники опитування застерігають, що перетворення регіональних ТРК у кореспондентські пункти  НСТУ може призвести до знищення самоідентифікації територіальних громад, і лише 3% респондентів підтримують таку ідею.

Думки учасників анкетування презентуємо не персоналізовано (як і було обумовлено в процесі опитування):

«Таку ідею буде сприйнято як зневажання інтересів краю.Кореспондентський пункт ніколи не зможе давати такий же обсяг інформації, як регіональна телерадіокомпанія, не буде інтерактивних програм з обговорення актуальних проблем, розлогих програм з історії рідного краю і т.і.» – коментує голова громадської організації із Запоріжжя.

«У кожної регіональної ТРК є свій глядач, який прагне бачити/чути новини про своє місто/свій регіон. Створення корпунктів замість повноцінних регіональних мовників призведе до «розмивання» місцевих новин інформацією  з інших регіонів та областей. Це, в свою чергу, перетворить самобутні регіональні ЗМІ на ще один загальнонаціональний канал, яких і на сьогодні в Україні вистачає!», – наголошує керівник прес-служби одного з великих підприємств у Полтаві.  

«Вся перевага обласних телекомпаній у гіперлокальності контенту, розумінні місцевої специфіки і важливості новин. Створення 5–10 філій, які мовлять на кілька областей, створить телеканал з умовною назвою «1/5 НТКУ». Він не буде регіональним і не буде національним», – зазначає голова громадської організації і журналіст із Краматорська.

«Регіональні телерадіокомпанії повинні бути самостійними. Перетворення регіональних мовників у філії позбавить журналістів ініціативи, відповідальності перед своїм глядачем. З Києва проблеми місцевої громади не побачити і не зрозуміти. Тим паче, коли їх керівники призначені без урахування думки колективів філій. Теперішня структура НСТУ повністю позбавляє творчо-виробничі колективи ініціативи. Люди працюватимуть не на власну аудиторію, а на начальника з Києва», – вважає один з колишніх очільників місцевої телерадіокомпанії у Херсоні.

«Згідно з Конституцією України все належить громадам сіл, селищ міст. В умовах децентралізації саме місцеві громади мають вирішувати,  яким має бути суспільне мовлення», – зазначає представник Рівненського регіонального відділення Асоціації міст України.

«Тенденція до глобалізму знищує самобутню етнічну культуру, що призводить до знецінення загальнонародних ідеалів» – застерігає письменник із Запоріжжя.

На тому, що регіональна телерадіокомпанія повинна не тільки існувати, а й мати у своїй структурі міські телерадіоредакції, які і будуть виконувати функцію корпунктів для регіональних і національних телерадіоканалів, – наголошує  журналіст з м. Дніпро.

«Україна має бути представлена розгалуженою системою кореспондентських пунктів-редакцій з правом мовлення у своїх регіональних та місцевих громадах. Лише тоді вдасться у повній мірі говорити про підняття авторитету Українського суспільного мовлення», – зазначає експерт.

З результатами дослідження можна ознайомитися ТУТ.

Спілчанські новини

НСЖУ рішуче протестує проти ідеї криміналізувати журналістську діяльність// НСЖУ, 19.04.2018

"Відповідальність за можливе оприлюднення державної таємниці несуть посадовці, а не журналісти. І криміналізація журналістської діяльності – це засіб оборони не країни, а корумпованих політиків!" Про це на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook написав голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Найкращих юнкорів назвуть 27 квітня в Миколаєві// НСЖУ, 17.04.2018

У Миколаєві 27 квітня буде названо імена найкращих юнкорів – переможців ХХІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа, організаторами якого є Національна спілка журналістів, Національна академія педагогічних наук, Асоціація молодіжної преси України, Коледж преси та телебачення.

Валерій Макеєв: "Рівень захисту журналістів з боку держави дорівнює нулю"// НСЖУ, 17.04.2018

Черкаський правозахисник Валерій Макеєв на особистому гіркому досвіді знає що таке опинитися в заручниках. У полоні луганських сепаратистів він пробув 100 днів.

Понад 50 газетярів на тренінгу в Харкові розбиралися в юридичних аспектах реформування// НСЖУ, 16.04.2018

У Харкові 13 квітня відбувся практичний семінар «Юридичні та практичні аспекти реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації». Захід відбувся у рамках проекту «Свобода медіа в Україні», що впроваджується в межах Рамкової програми співробітництва Ради Європи та Європейського Союзу.

Партнери