Спілка > Публiкацiя

НСЖУ вимагає від перших осіб України "чіткої політичної оцінки" умовного вироку вбивці журналіста

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 26 Грудня 2017
НСЖУ вимагає від перших осіб України "чіткої політичної оцінки" умовного вироку вбивці журналіста

Людське життя важливіше від політичної доцільності, заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. Так він прокоментував умовний термін, винесений Шевченківським райсудом Києва Юрію Крисіну, фігуранту справи про вбивство журналіста В'ячеслава Веремія.

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) вимагає від президента Петра Порошенка, генпрокурора Юрія Луценка і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова дати політичну і правову оцінку рішенняю Шевченківського райсуду Києва, який засудив до умовного терміну фігуранта справи про вбивство журналіста В'ячеслава Веремія Юрія Крисіна, а також діям співробітників Генпрокуратури і МВС. Про це у Facebookзаявив керівник НСЖУ Сергій Томіленко.

"Закони божі – вище за закони людські. Совість і справедливість – вищі за букву закону. Людське життя – важливіше за будь-яку політичну доцільність... Так, суд у нас за законом незалежний від інших гілок влади. Але переконаний, це той випадок, коли апелювання до незалежності суду – недоречне і шкідливе. Така "незалежність" нам не потрібна", – написав він.

Голова НСЖУ підкреслив: "Людей не можна вбивати – ось що головне".

"Якщо для того, щоб винних в одному з найбільш кричущих убивств часів Майдану засудили жорстоко і невідворотно, потрібно наплювати на незалежність суду і включити "телефонне право" – я проти незалежності суду, і за "телефонне право". Тому що якщо "незалежність" іде всупереч із совістю – вищою є совість. Закони ухвалюють люди. Звичайні грішні люди. Божа заповідь "не убий" – вище за лукавство тих, хто через чотири роки після Майдану покриває тітушок", – заявив Томіленко.

На його думку, "потрібна чітка позиція перших осіб держави", щоб українське суспільство дістало "чіткий сигнал", що журналістів бити не можна, а за вбивство журналіста жорстоко карають і невідворотно.

Голова НСЖУ зазначив, що на "Олімпі" перші особи країни опинилися "саме завдяки життям, відданим на Майдані".

"Потрібна чітка політична оцінка рішення суду і дій правоохоронних органів, які надали суду такі матеріали, які зробили можливим ганебний вирок. Оцінка, яка унеможливить залишення вироку без змін апеляційною інстанцією і підготовку такої якості матеріалів слідством у подальшому. Якщо такого політичного сигналу не буде – усе було дарма. Ті, хто здобули владу на крові Майдану, нічим не відрізняються від попередників, а совісті в них не більше, ніж у тітушок. Яких відпускає на волю "найгуманніший у світі" суд", – написав він.

Рішенням Шевченківського райсуду Києва 22 грудня Крисін дістав умовний термін.

Прокуратура планує подати апеляцію на рішення суду і добиватися для Крисіна позбавлення волі строком на шість років.

Журналіста газети "Вести" Веремія було вбито під час Революції гідності – у ніч на 19 лютого 2014 року в центрі Києва. Журналіст повертався з роботи додому на таксі. Автомобіль зупинили тітушки, витягли пасажирів і почали бити їх металевими палицями.

Веремія било троє чоловіків, один із них, на думку слідчих, – Крисін. Коли кореспондент вирвався і спробував утекти, у нього вистрілили (слідство вважає, що це зробив житель Горлівки Джалал Алієв, він у розшуку). Журналіст помер у лікарні від утрати крові і травм.

Щодо Крисіна спочатку відкрили кримінальне провадження за ст. 115 Кримінального кодексу (умисне вбивство), але пізніше справу перекваліфікували за ст. 296 (хуліганство).

Згідно з даними слідства, у кримінальному світі у Крисіна прізвисько Шкаф, він більше ніж 10 років живе у Києві і координує тітушок. Крисін фігурує і в інших кримінальних провадженнях, зокрема про розбійний напад на одну зі столичних АЗС у травні 2016 року. Як запобіжний захід у справі про вбивство Веремія Крисіну обрали особисте зобов'язання, а за епізодом про напад на заправку – домашній арешт.

У серпні 2017 року прокурор Олексій Донський, який вів справу Крисіна, розповів "Цензор.НЕТ", що раніше його вже притягували до кримінальної відповідальності. "Він був судимий у 2010 році. Але історія там дуже заплутана. Його спочатку притягували до кримінальної відповідальності за умисне вбивство. Потім статтю "умисне вбивство" було перекваліфіковано на "вбивство з необережності", і він дістав умовний термін", – повідомив Донський.

 
Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ АрлемДезір також висловив серйозну стурбованість умовним вироком у справі про вбивство журналіста В’ячеслава Веремія.
 

Про це йдеться у його заяві, опублікованій на сайті ОБСЄ у суботу, 23 грудня.

"Більш ніж три роки після вбивства В’ячеслава Веремія винні в цій жахливій справі досі не повністю притягнуті до відповідальності. Хоча я вітаю засудження одного з головних нападників і організаторів нападу, я серйозно стурбований таким звинуваченням і вироком, що звузив простір справедливості по відношенню до сім’ї журналіста", – наголосив Дезір.

Представник ОБСЄ також закликав владу в Україні до ефективного розслідування всіх випадків загибелі журналістів.

"Я закликаю владу повною мірою і ефективно розслідувати всі випадки смертей журналістів в Україні і мобілізувати всі зусилля для припинення безкарності щодо таких злочинів", – додав він.

Спілчанські новини

НСЖУ рішуче протестує проти ідеї криміналізувати журналістську діяльність// НСЖУ, 19.04.2018

"Відповідальність за можливе оприлюднення державної таємниці несуть посадовці, а не журналісти. І криміналізація журналістської діяльності – це засіб оборони не країни, а корумпованих політиків!" Про це на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook написав голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Найкращих юнкорів назвуть 27 квітня в Миколаєві// НСЖУ, 17.04.2018

У Миколаєві 27 квітня буде названо імена найкращих юнкорів – переможців ХХІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа, організаторами якого є Національна спілка журналістів, Національна академія педагогічних наук, Асоціація молодіжної преси України, Коледж преси та телебачення.

Валерій Макеєв: "Рівень захисту журналістів з боку держави дорівнює нулю"// НСЖУ, 17.04.2018

Черкаський правозахисник Валерій Макеєв на особистому гіркому досвіді знає що таке опинитися в заручниках. У полоні луганських сепаратистів він пробув 100 днів.

Понад 50 газетярів на тренінгу в Харкові розбиралися в юридичних аспектах реформування// НСЖУ, 16.04.2018

У Харкові 13 квітня відбувся практичний семінар «Юридичні та практичні аспекти реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації». Захід відбувся у рамках проекту «Свобода медіа в Україні», що впроваджується в межах Рамкової програми співробітництва Ради Європи та Європейського Союзу.

Партнери