Спілка > Публiкацiя

Автограф серця. Пам’яті Леоніда Даєна...

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 07 Грудня 2017
Автограф серця. Пам’яті Леоніда Даєна...

З північноамериканського континенту надійшла сумна звістка: у віці 88 років помер Леонід Даєн...

Українські читачі зі стажем, певно, пам’ятають його публікації, передусім на шпальтах «Вечірнього Києва», «Демократичної України» (раніше «Радянська Україна»), де наш колега сорок літ працював переважно економічним оглядачем. Крім того, висвітлював теми космонавтики, Чорнобильської катастрофи та її наслідків. Любителі художнього слова давно відкрили для себе Леоніда Даєна – поета, чия перша, ще «студентська» збірка датована далеким 1950-м…

Леонід Даєн був серед небагатьох журналістів, котрі в перші тижні після аварії на ЧАЕС пробилися до місця катастрофи. Попри декларування гласності, влада суворо цензурувала засоби масової інформації у висвітленні теми Чорнобиля, утруднювала роботу журналістів.

Леонід Даєн на борту гвинтокрила піднімався над жерлом зруйнованого енергоблоку. Бо сповідував визначальний принцип репортерства – бачити подію на власні очі. Це дорого коштувало здоров’ю нашого колеги. Творчим здобутком його стала документальна повість «Чорнобиль – трава гірка». Її герої – мужні вогнеборці, які ціною власних життів уночі 26 квітня 1986 року погасили пожежу.

З 1994 року Леонід Даєн з родиною – у Сполучених Штатах. На сьомому десятку літ адаптуватися, реалізуватись, нарешті, здобути визнання у чужому середовищі дуже непросто. Леонідові Абрамовичу, як небагатьом, це вдалося – зберігши творчу індивідуальність, вийти на нові висоти майстерності.

Леонід Даєн поет насамперед роздумів, філософських одкровень. Він не писав на догоду кон’юнктурі або моді, уникав пафосу та патетики. Глибокі почуття до близьких людей, любов до природи допомагали поетові пом’якшувати ностальгічні настрої.

Найкращі твори Леоніда Даєна ввійшли до низки поетичних антологій, у тому числі престижної антології американської поезії «Америка в Міленіумі. Кращі поети і вірші 20-го століття». Кожен претендент міг подати на конкурс тільки один текст, не більше ніж з 20 рядків. Ось цей його твір:

 

Весь день – по Тютчеву – хрустальный,

Норозовый густеет свет.

Нет в мире праздника печальней,

Печали праздничнее нет.

Счастливо и неторопливо

Не ведая, что жизнь – тщета,

Горят оттенков переливы –

Божественная красота!

 

Живучи за океаном, Леонід Даєн у Нью-Йорку, Києві видав понад десять книг поезії і прози, в тому числі однотомники вибраної лірики, серед них – «Автограф серця», прози «Буси на чорний день». У США опубліковано збірку поезій «Голос душі» англійською мовою у перекладі його онука Максима.

Олександр Полєжаєв (ХIХ ст.) написав:

 

Что ж будет памятью поэта?

Мундир?.. Не может быть!

Грехи? Они оброк другого света…

Стихи, друзья мои, стихи!

 

Колеги і друзі

Спілчанські новини

Сергій Томіленко: «Ті, хто відповідає за розслідування злочинів проти журналістів, бояться публічних дискусій»// НСЖУ, 12.12.2017

Публічні звіти правоохоронних органів та влади щодо розслідування злочинів проти журналістів – головний інструмент подолання безкарності. Представники силових структур мають не тільки звітувати за зачиненими дверима, а й спілкуватися з самими журналістами. На цьому наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко під час конференції з питань безкарності, організованої Бюро ОБСЄ з питань свободи медіа та Віденським університетом, що відбулася у Відні (Австрія).

Укрпошта затвердила двоетапне підвищення тарифів на доставку преси// НСЖУ, 12.12.2017

Тарифи на приймання та доставку преси зростатимуть двома етапами – з 1 липня 2018 року і з 1 січня 2019 року – на 50% запланованого підняття на 2019 рік.

НСЖУ на конференції ОБСЄ у Відні вимагає публічного звіту української влади про розслідування злочинів проти журналістів// НСЖУ, 11.12.2017

Голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергій Томіленко в ході конференції Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), що проходить у Відні (Австрія), вимагає публічного звіту української влади про розслідування злочинів проти журналістів.

Чесні розслідування можуть зупинити агресію проти журналістів, – голова НСЖУ// НСЖУ, 11.12.2017

Кожні чотири дні в Україні б’ють журналістів. І зупинити цю загрозливу тенденцію можуть тільки чесні розслідування й покарання нападників. Цю думку висловив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко під час виступу на IX Всеукраїнській конференції журналістів-розслідувачів, яку провів Інститут розвитку регіональної преси в Києві.

Партнери