Спілка > Публiкацiя

Політика Укрпошти може знищити передплату газет як явище, – редактори

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 20 Березня 2017
Політика Укрпошти може знищити передплату газет як явище, – редактори

В Національній спілці журналістів України видали спеціальну газету на захист друкованих ЗМІ під гаслом «Укрпошта вбиває українські газети». Спілка і газетярі протестують проти різкого підвищення тарифів на доставку преси, яке анонсувало державне підприємство зв’язку «Укрпошта», та може бути затверджено наказом Мінінфраструктури на початку квітня.

В. о. голови НСЖУ Сергій Томіленко зазначає, що тарифне питання – не єдина проблема у стосунках Укрпошти і газетярів: цьогоріч уперше заблокована виплата коштів за передплату, хоча раніше редакції отримували гроші до кінця січня. Навіть досі багато редакцій не отримали всі кошти, які їм потрібні на закупівлю газетного паперу і друк.

Зараз же у проекті наказу, який оприлюднений на сайті Міністерства інфраструктури, ідеться про підвищення тарифів на доставку на 50-70% (а на приймання передплати – на 115%).

– На фоні боргів говорити про зміну тарифів узагалі неприпустимо. Якщо ми говоримо про партнерські стосунки, то спершу треба ліквідувати борги, а підвищення проводити разом з дискусіями щодо якості послуг. У редакцій – безліч претензій до доставки. Ми вважаємо, що говорити про перегляд тарифів посеред року, коли вже газети визначили свою ціну перед читачами, – щонайменше некоректно, – зазначив Сергій Томіленко.

Заступник головного редактора газети «Голос України» Сергій Демський звертає увагу на непрозорість і незрозумілість формування тарифів. Також він має зауваження до якості послуг поштовиків.

– У деякі населені пункти преса доставляється від 1 до 3 разів на тиждень. І тут найбільше страждають щоденні газети, адже приходять передплатникам раз на тиждень. А оплачується це все як доставка щодня. Тому назвати такі стосунки партнерськими дуже складно, – сказав пан Демський.

Директор департаменту з управління тиражами газети «Сегодня» Сергій Охріменко зазначає, що аргументація Укрпошти щодо необхідності підвищення тарифів на доставку у зв’язку зі здорожчанням палива, підвищенням мінімальної зарплати та інших затратних показників – не витримує критики.

– За останні 5-6 років Укрпошта піднімала тарифи вже не вперше, і кожного разу це був шок для галузі. Але цифри свідчать, що динаміка зростання тарифів пошти значно випереджає динаміку зростання основних макроекономічних показників. Пальне подорожчало на 124%, мінімальна заробітна плата – на 193%, а тарифи пошти – від 122 до 370%, – сказав Сергій Охріменко. – А ті оптимізації, які проводить Укрпошта – не піддаються ніякому поясненню. Наприклад, місцеві газети перш ніж бути доставленими передплатникам, повинні їхати до обласного центру, там сортуватися і знову повертатися в район.

Пан Охріменко наголосив, що такі дії Укрпошти можуть призвести до того, що передплата як інститут може зникнути взагалі.

– Це питання інформаційної безпеки у тому числі, бо виникне інша преса, різних політичних партій, яку роздаватимуть безкоштовно, і ці приклади всім відомі, – зауважив він.

Шеф-редактор газети «ЕХО» (Житомир) Володимир Яцкевич очолює газету більше 25 років. Уперше, каже він, редакціям не віддали кошти за передплату вчасно.

– Були роки, коли нам навіть авансово віддавали частину передплатних коштів у жовтні та листопаді, адже в грудні редакціям потрібно було наперед закуповувати газетний папір. Зараз же, не порадившись з галуззю, Укрпошта розробила свої графіки розрахунків, – сказав пан Яцкевич.

Також він звертає увагу на надвисокі зарплати топ-менеджерів Укрпошти (у гендиректора вона дорівнює 330 тис. грн. на місяць), зазначивши, що це не комерційна структура, а державне підприємство. В той час, коли листоноші в селах працюють на 0,5 ставки і отримують у місяць по 600-800 гривень.

На прес-конференцію в Національну спілку журналістів України прийшов фінансовий директор Укрпошти Олександр Чернявський, який наводив свої аргументи. Він послався на те, що після останнього підвищення тарифів на доставку, яке відбулося в 2016 році, «великі зрушення відбулися в економіці країни». Зокрема, піднялася мінімальна заробітна плата, комунальні тарифи тощо. Тарифи ж, які нині анонсує підприємство, матимуть нульову рентабельність для підприємства по районних і обласних виданнях і мінімальну рентабельність по загальнодержавних виданнях.

Натомість перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко наголосив, що НСЖУ звертається до Уряду з проханням допомогти Укрпошті збалансувати свої фінансові проблеми, щоб не перекладати їх на плечі газетярів. А дію наказу відтермінувати до 1 січня 2018 року, щоб за цей час провести певні дискусії та аудит.

– На жаль, та політика, яку демонструє Укрпошта, є не партнерською і ультимативною, – констатував Сергій Томіленко.

Спеціальний випуск газети НСЖУ, який присвячений проблемам якості доставки газет, аргументам редакцій і видавців-газетярів щодо неможливості працювати за завищеними тарифами, невиконанню підприємством зв’язку «Укрпошта» своїх зобов’язань перед редакціями і передплатниками, буде передано урядовцям та народним депутатам.

Спеціальний випуск газети НСЖУ завантажити можна тут

Спілчанські новини

Василь Паламарчук залишається головою Вінницької обласної організації НСЖУ// НСЖУ, 24.03.2017

На Вінниччині переобрано голову обласної організації Національної спілки журналістів України. Ним ще на один термін залишається Василь Паламарчук.

Переобрано голову Кіровоградської обласної організації НСЖУ// НСЖУ, 23.03.2017

Петра Мельника, власного кореспондента парламентського видання «Голос України» обрано головою Кіровоградської обласної організації Національної спілки журналістів України.

Європейська федерація журналістів звертає увагу на недбале розслідування злочинів проти колег в Україні// НСЖУ, 23.03.2017

Європейська федерація журналістів відновлює свої заклики покласти край безкарності за злочини проти репортерів і посилити їхній захист під час виконання професійних обов’язків. Про це ідеться в заяві ЄФЖ, розміщеній на офіційному сайті організації.

Дії Укрпошти – найболючіші для видань, які реформуються// НСЖУ, 23.03.2017

Підвищення тарифів «Укрпошти» на доставку газет і на оформлення передплати – це справжня підніжка місцевим виданням. На цьому наголошує головний редактор районної газети «Надросся» (Черкаська область) Світлана Перець

Партнери