Спілка > Публiкацiя

У Житомирі відкрили меморіальну дошку загиблому під час подій Майдану журналістові

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 19 Лютого 2016
У Житомирі відкрили меморіальну дошку загиблому під час подій Майдану журналістові

На фасаді школи № 8 у Житомирі 18 лютого відкрили дошку Герою «Небесної сотні», випускнику цього навчального закладу – Якову Зайку. Про це інформує портал «Перший житомирський».

Чоловік помер від інфаркту на барикадах Майдану під час Революції Гідності два роки тому саме 18 лютого, а 21 лютого з ним прощалися житомиряни на майдані Корольова.

Вже наступного дня з ініціативи нардепа Геннадія Зубка засідання ВРУ розпочинали із вшанування Якова Зайка, який був депутатом першого скликання. За свої 74 роки він пройшов усі три Майдани, боровся за незалежність і свободу України, хоча сам народився за її межами.

«Він був білорусом, але в душі – завжди українцем, - відзначив під час відкриття дошки у Житомирі син Героя. – Я вдячний усім, що в цей день ви згадуєте мого батька і вірю, що завжди пам’ятатимете подвиг усіх тих, хто загинув на Майдані у ці дні два роки тому. Ця дошка слугуватиме нагадуванням для учнів  школи про те, що в ній навчалася така по-справжньому велика людина.

Яків Зайко  - народний депутат України першого скликання, журналіст, редактор, творець мирної «житомирської революції» 1989 - 1990-го років. Він народився 4 квітня 1940 року у Білорусі, в селі Делятичі Новогрудського району Гродненської області. Життя присвятив журналістиці. З 1984 року редагував інформаційний вісник «Новини Житомирщини», був секретарем правління обласної організації Спілки журналістів України. З 1989 року - голова журналістського кооперативу «Посередник», головний редактор газети «Трудова Волинь», головний редактор газет «Стенограма», «Фермер - вільний селянин» (м. Київ). Як народний депутат України першого скликання (1990-1994) входив до складу Комісії з питань гласності та засобів масової інформації, був одним із засновників Народної ради.

Про життя Якова Зайка розповів його близький друг Віталій Мельничук. Каже, що Зайка можна назвати літописцем Незалежності, адже той не лише брав участь у державотворчих процесах, але й  активно згодом досліджував їх, збирав різні думки, видавав книги, які вже стали надбанням української історії.

"Яків Зайко завжди стояв на чолі антирадянських процесів у Житомирі і заслуговує, аби його ім’я носила одна із вулиць міста, а в самій школі створили спеціальну кімнату його пам’яті", - впенений Мельничук, який передав школі кілька книг Зайка.

На заході представники влади області, активісти, волонтери, викладачі, історики, учні та вчителі школи хвилиною мовчання вшанували усіх Героїв «Небесної сотні».

Заступник голови Житомирської ОДА Ярослав Лагута висловив сподівання, що жертва майданівців та усіх тих бійців, що загинули на Сході країни, буде недаремною, а Революція Гідності поклала початок будівництва країни гідності.

Його колега із обласної ради – Володимир Ширма у своїй промові нагадав, що з 2014 року правоохоронці так і не назвали чи не захотіли назвати імена тих, хто винен у масових вбивствах на Майдані, тож завдання суспільства не лише шанувати померлих, але й контролювати, щоб вбивці були покарані.

Нагадаємо, що під час подій Майдану загинули троє журналістів: В`ячеслав Веремій, Ігор Костенко та Яків Зайко. Родинам усіх Національна спілка журналістів України надавала матеріальну допомогу.

Спілчанські новини

Звернення учасників Всеукраїнської наради редакторів газет (ДОКУМЕНТ)// НСЖУ, 15.02.2019

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Масштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.

Редакції місцевих газет відмовляються друкувати «чорнуху» проти Зеленського// НСЖУ, 15.02.2019

Місцеві газети у Харківській області виступили проти «чорнухи», відмовившись друкувати наклепницький матеріал проти кандидата у Президенти України Володимира Зеленського.

Проти жінок-журналісток онлайн-атаки спрямовують утричі частіше, ніж проти чоловіків// НСЖУ, 15.02.2019

Питання онлайн-безпеки жінок-журналісток обговорювали експерти та журналісти-практики під час міжнародної конференції «Підвищення можливостей для свободи вираження та плюралізму медіа», яка відбулася 12 лютого у Відні. На відкритті конференції, організованої офісом Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, виступили очільник офісу Арлем Дезір та комісар із прав людини Ради Європи Дунья Міятович.

Календар із малюнками Романа Сущенка – тепер і в офісі Представника ОБСЄ з питань свободи медіа// НСЖУ, 14.02.2019

Під час конференції у Відні, присвяченій безпеці жінок-журналісток в Інтернеті, перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ презентувала Представнику ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлему Дезіру календар із малюнками Романа Сущенка. Календар випустила агенція «Укрінформ», де працює колега, незаконно ув‘язнений у російській колонії.

Партнери