Спілка > Публiкацiя

У Відні презентовано досвід боротьби з атаками на журналістів в Україні

Служба інформацii НСЖУ
Середа 17 Квітня 2019
У Відні презентовано досвід боротьби з атаками на журналістів в Україні

Голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергій Томіленко, 12 квітня, виступаючи на міжнародній конференції з питань свободи слова, що проходила у Відні (Австрія), розповів про проблеми систематичної безкарності за прояви фізичної агресії та напади на працівників засобів масової інформації в Україні.

Сама конференція, організована Представником ОБСЄ зі свободи медіа Арлемом Дезіром, стала масштабним форумом побитих журналістів, родичів та друзів убитих журналістів (Павло Шеремет, Анна Політковська, Дафна Галіція), представників журналістських організацій, правозахисників та дипломатів.

– НСЖУ є частиною мережі захисників журналістів, яку формує представник ОБСЄ з питань свободи слова Арлем Дезір. Відповідно, для мене велика честь виступати на міжнародній конференції щодо свободи слова та солідарності. Наші права – це не про політику, наші права – це про виживання журналістики та журналістів, – сказав голова НСЖУ Сергій Томіленко, звертаючись до учасників заходу.

Голова НСЖУ розповів європейським колегам-журналістам про:

системну безкарність за напади на журналістів (змушені уже робити брендом назву щорічного звіту про фізичні атаки – "Жертви безкарності");

справи нападів на журналістів у часи Євромайдану розпадаються (є лише одне вагоме покарання – Юрій Крисін (організатор убивства В’ячеслава Веремія);

кожні 4 дні в Україні відбувається інцидент фізичної агресії щодо журналістів (моніторинг НСЖУ і партнерських ГО – «Індекс фізичної безпеки» – фіксує 86 інцидентів за 2018 рік);

ганьбою є зростання на 50% кількості нападів на журналісток (дівчат б’ють уже у прямому ефірі);

безкарність провокує нові напади; а прикладами брутальної несправедливості є кейси, які НСЖУ системно відстежує – побиття Ігоря Єфімова в Черкасах у часи Євромайдану (побили міліціонери, справа погано розслідувана, ніхто не покараний), напад на групу "Схеми" (охоронці Президента побили Михайла Ткача й оператора Бориса Троценка за інтерес до приватної вечірки владної еліти), розпилення газу в очі Анастасії Рейн (розчарована відсутністю розслідування, журналістка відкликає заяву з поліції);

92% заяв про атаки на журналістів не доходять до суду і лишаються безкарними;

Рада з питань захисту журналістів при Президентові України є неефективною (засідання непублічні, нікого Рада не захищає, останнє засідання пройшло у лютому 2018 року);

НСЖУ вимагає публічних звітів про розслідування злочинів проти журналістів, проводить власні громадські слухання, але вимагає провести спеціальні парламентські слухання;

Спілка тисне на політиків та хоче включення свободи слова до політичного порядку денного – у рік виборів Президента і парламенту НСЖУ вимагає підписання кандидатами Декларації на захист свободи слова;

декларацію, спрямовану на захист журналістів, на припинення ворожнечі та тиску, підтримали 13 кандидатів у Президенти (включаючи лідера перегонів Володимира Зеленського).

Сергій Томіленко зазначив, що озвучуючи різкі претензії до української влади, НСЖУ однозначна й у своїй солідарності з українськими журналістами, яких переслідує Росія.

"Ми вимагаємо свободи для Романа Сущенка (кинутого до російської в‘язниці). Закликаємо припинити гоніння Миколи Семени в Криму (нашому колезі потрібно виїхати на лікування до Києва) та кримськотатарських громадянських журналістів. На свободу має вийти з в’язниці окупованого Донецька Станіслав Асєєв", – наголосив Томіленко.

Ще одним спікером з України на конференції була Катерина Горчинська (як друг Павла Шеремета говорила про неефективне розслідування убивства журналіста).

Серед доповідачів на конференції «Журналісти під атакою» були: Метью Каруана Галіція (журналіст-розслідувач, син убитої журналістки з Мальти), Надія Ажгіхіна (віце-президент Європейської федерації журналістів), Інне Діпман (журнлістка з Лейпціга, де зафіксовано атаки радикалів на представників преси), Паоло Беріззі (кореспондент газети «Республіка», Італія), Різз (видавець французького журналу «Шарлі Ебдо»), Надія Прусенкова (журналіст-розслідувач, «Новая газета», РФ), Павел Дабравольськи (опозиційний білоруський журналіст), Джой Хуварінен («Індекс Цензури», Лондон), Томас Брунінг (генсек Нідерландської асоціації журналістів) та інші.

Спілчанські новини

Президент України скасував укази про кадрові рішення щодо Нацради з питань ТБ і радіо// НСЖУ, 24.05.2019

Володимир Зеленський скасував укази Петра Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Нацради та про увільнення Юрія Артеменка. Відповідні документи оприлюднені 24 травня на офіційному сайті Президента.

«Це не побиття, а неприємний інцидент», – журналіст Юрій Смірнов про грубість охоронців Президента// НСЖУ, 24.05.2019

Ситуація щодо побиття охоронцями Президента України Володимира Зеленського спеціального кореспондента видання «Ліга.net» Юрія Смірнова під час заходу iForum-2019 в Києві, – перебільшена. Про це в коментарі Національній спілці журналістів України повідомив сам журналіст, зазначивши, що не має наміру звертатися до правоохоронців щодо перешкоджання його професійній діяльності.

Нацрада з питань ТБ і радіомовлення призупинила прийняття рішень після раптових кадрових указів екс-глави держави// НСЖУ, 23.05.2019

Нинішня в. о. голови Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк відмовляється відкривати засідання регулятора, поки не буде отримано висновків парламентського профільного комітету, або від нового Президента України щодо коректності кадрових рішень, зокрема призначення на посаду члена Нацради Володимира Горковенка.

Зафіксоване несанкціоноване проникнення в архів редакції «Запорізька правда»// НСЖУ, 23.05.2019

Газета «ПравдаЗП» - обласне видання ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» виходитиме тимчасово на період, поки трудовому колективу КП «Газета «Запорізька правда» ЗОР вдасться реалізувати рішення Третього апеляційного адміністративного суду (м. Дніпро) про роздержавлення та відновити випуск газети «Запорізька правда».

Партнери