Спілка > Публiкацiя

З початку року зафіксовано 13 фізичних атак на журналістів, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Середа 06 Березня 2019
З початку року зафіксовано 13 фізичних атак на журналістів, – НСЖУ

За два перших місяці 2019 року зафіксовано 13 випадків фізичної агресії до журналістів, у січні – 7, у лютому – 6. Найбільше – 5 атак – зафіксовано в Києві й області, ще 2 – в Одесі, 1 – у Херсоні. А також 5 інцидентів сталося на теренах Західної України: 2 – на Буковині, по одному на Закарпатті, Тернопільщині та у Львові.

Це дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями.

Один з найжорстокіших нападів стався увечері 24 січня. У Голосіївському районі Києва невідомі побили й пограбували журналістів проекту «Стоп корупції» Олександра Золотнюка та Владислава Марченка, які готували сюжет про незаконний видобуток піску.

– Найбільше постраждав Олександр Золотнюк – у нього забої м'яких тканин, вибитий зуб, опік сітківки ока. За фактом події звернулися до поліції, відкрито кримінальне провадження за ст. 187 (розбій). Але нас ця кваліфікація не влаштовує, вимагаємо зміни статті на 345-1. Тривають слідчі дії, було затримано 7 підозрюваних, двох відпустили, до решти застосували запобіжний захід – домашній арешт від 23:00 до 7:00. Також встановили особу організатора, він зараз у розшуку, – розповіла у коментарі НСЖУ начальник юридичного департаменту «Стоп корупції» Роксолана Арійончик. – Після пережитого журналісти перебувають у шоковому стані, ніхто й помислити не міг, що з ними може трапитися щось подібне…

Двічі поспіль – у січні й лютому – про перешкоджання професійній діяльності з застосуванням сили повідомляла чернівецька журналістка Галина Єреміца. На працівницю ЗМІ двічі нападали віряни та представники духовенства.

– У обох випадках, що сталися в Чернівецькій області, займалася висвітленням зборів, на яких обговорювалися питання переходу парафій від Московського патріархату до ПЦУ. Віряни поводилися дуже агресивно: погрожували, висловлювали на мою адресу образи, виривали техніку з рук. В обох випадках зверталася до правоохоронців із приводу перешкоджання журналістській діяльності, – розповіла в коментарі НСЖУ журналістка сайту «Чернівці онлайн» Галина Єреміца.

Частина інцидентів супроводжувалася знищенням чи пошкодженням майна, атаками на журналістські групи. Зокрема, резонансною справою стала стрілянина в редакції обласної газети «Новий день» у Херсоні під час проведення прес-конференції. Правоохоронці пошкодили мікрофон 5-го телеканалу під час затримання групи осіб біля Подільського райвідділу поліції в Києві та через підпал повністю згоріло авто блогера Василя Крутчака.

– Хоча офіційно розпочалася передвиборча кампанія, але добре, що політичні пристрасті не спричинили сплеску фізичних атак на журналістів, – коментує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Водночас загальний рівень фізичної агресії до журналістів лишається на високому рівні, уникнути нових нападів може лише оперативна реакція поліції, належні розслідування та належне покарання тих, хто атакує представників медіа.

Водночас експерти Індексу фізичної безпеки журналістів вирішили не вводити до моніторингу три інциденти, в яких журналісти заявляють, що не вбачають свідомого перешкоджання журналістській діяльності, або де обставини подій свідчать про побутовий характер пригод. Зокрема, до Індексу не включено нічне побиття в Кам’янському невідомими особами журналіста В’ячеслава Хорошуна, обстріл громадянином у стані сп’яніння редакції радіостанції «КалушФМ» та конфлікт у Вінниці під час спроби журналістів потрапити на координаційну нараду православних архієреєв.

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів і медіа України. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.

 

ДОВІДКОВО

Інциденти з побиттям журналістів у січні й лютому:

Журналістка Христина Немченко й оператор Ігор Казанжи, "7 канал" м. Одеса

12 січня охоронці будмайданчика перешкоджали діяльності знімальної групи 7-го каналу та силоміць відтіснили журналістів з території, де внаслідок падіння крана загинув будівельник.

Олександр Жирносенко, інтернет-видання "048", м. Одеса

18 січня в приміщенні одеського суду невідомий заважав здійснювати відеозйомку Олександрові Жирносенку: перешкоджав роботі – погрожував, намагався вирвати з рук телефон або його вибити.

Олена Нечипуренко, газета "Новий день", м. Херсон

18 січня в Херсоні в прес-клубі обласної газети «Новий день» між учасниками прес-конференції виникла суперечка із застосуванням зброї та газового балончика. Керівниця прес-центру Олена Ничипуренко зазнала опіку.

Олександр Золотнюк, Владислав Марченко, "Стоп корупції", м. Київ

Увечері 24 січня у Голосіївському районі Києва невідомі побили та пограбували знімальну групу проекту, яка готувала сюжет про незаконний видобуток піску. Журналістів госпіталізували.

Галина Єреміца, інформаційний сайт "Чернівці онлайн", м. Чернівці

28 січня в селі Васловівці Заставнівського району (Буковина) під час проведення зборів за перехід від Московського патріархату до ПЦУ віряни напали на журналістку й перешкоджали зйомкам.

Світлана Комлева, телеканал "М-Студіо", м. Мукачево

30 січня в селищі Воловець (Закарпаття) під час громадських слухань з питань будівництва вітрових електростанцій журналістці перешкоджав проводити зйомку невідомий, який вибив техніку з рук.

Олександр Матвієнко, журналіст видання «Діловий Переяслав» (Київська область)

31 січня в м. Переяслав-Хмельницький (Київська область) депутат міської ради Владислав Юденко напав на журналіста під час перерви сесії міськради. Внаслідок цього у Матвієнка стався гіпертонічний криз і його за кілька хвилин після нападу забрала «швидка».

Леся Головата, журналістка 5-го телеканалу, м. Київ

9 лютого під час затримання представників угруповання С14 біля Подільського райвідділку поліції Києва правоохоронці зламали мікрофон і не віддали штатив для камери.

Галина Єреміца, «Чернівці.Online», м. Чернівці

17 лютого в місті Сторожинці Чернівецької області віряни й представники духовенства Української ПЦ МП перешкоджали виконанню професійних обов’язків – штовхали журналістку, смикали за верхній одяг і вимагали припинити зйомку.

Василь Крутчак, журналіст, проект «Школа корупції», м. Київ

22 лютого на Київщині спалено автомобіль журналіста – машина вигоріла вщент. Журналіст інцидент пов’язує зі своєю професійною діяльністю.

Віктор Корнієнко, редактор сайту «Правком», м. Львів

22 лютого невідомі з ножем напали на журналіста. Унаслідок нападу Віктор Корнієнко дістав кілька ударів у голову й обличчя, ножем йому порізали куртку в кількох місцях, руку, атакож пошкодили мобільний телефон, коли намагалися завдати удару в ділянку серця.

Андрій Орляк і журналісти програми «ТСН.Тиждень» телеканалу «1+1»

24 лютого журналістам перешкоджали проводити зйомку представники Тернопільського «Ветсанзаводу». Автомобіль журналістів заблокували дві автівки представників заводу, звільнитися вдалося лише після приїзду поліції.

Данило Яковлев, телеканал ZIK, програма "Стежками війни"

26 лютого журналіста під час виконання професійних обов’язків побили й не впустили до приміщення Центральної військово-лікарської комісії Міноборони, що в Києві.

Спілчанські новини

Від сучасної медіаосвіти – до міжкультурного і політичного діалогу// НСЖУ, 24.06.2019

Студенти й молоді журналісти чотирьох країн – України, Вірменії, Грузії та Білорусі – протягом тижня пройшли цикл конференцій і тренінгів на Волині. Навчання проходило в рамках проекту «Медіадіалог для демократії і миру». Цей проект уже п’ятий рік реалізовується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. На відкритті цьогорічного заходу в Луцьку виступила Перший секретар Посольства ФРН в Україні, керівниця відділу преси Аннет Пьолькінґ.

НСЖУ засудила атаку на журналістів у Грузії// НСЖУ, 24.06.2019

Національна спілка журналістів України засудила дії грузинського уряду свідомо атакувати журналістів, які під час протестів виконували свої професійні обов’язки.

ПАМ’ЯТЬ ПРО КОЛЕГУ// НСЖУ, 24.06.2019

У польському містечку Окунінка Люблінського воєводства відбулись змагання з дартсупам"яті журналіста Олександра Бухтатого. У спортивних перегонах взяли участь журналісти з Дніпра, Кривого Рогу, Києва, Рівного, Луцька та Любліна. Організатор спортивного турніру – спортивно-оздоровчий центр журналістів «ТРИГОЛ» з Дніпра за підтримки Національної спілки журналістів України.

Наука й технології – в центрі уваги журналістів України й Китаю// НСЖУ, 23.06.2019

Наукова журналістика стає потужним напрямом сучасних медіа, а інформація про дослідження та технологічні новинки становить інтерес для аудиторії. Про це йшлося під час зустрічі керівництва Національної спілки журналістів України з делегацією газети Science and Technology Daily (Китай), яка відвідує Україну на запрошення НСЖУ.

Партнери