Спілка > Публiкацiя

Голова парламенту має невідкладно призначити слухання з фізичної безпеки журналістів!

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 25 Грудня 2018
Голова парламенту має невідкладно призначити слухання з фізичної безпеки журналістів!

Ситуація з фізичною безпекою журналістів в Україні викликає стурбованість як професійного середовища, так і авторитетних у світі організацій, зокрема Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, Офісу Представника ОБСЄ з питань свободи медіа.

Індекс фізичної безпеки журналістів, який Національна спілка журналістів України веде разом із партнерськими організаціями, фіксує великий рівень агресії до представників ЗМІ, зокрема жінок, що є особливо обурливим.

Випадків реального покарання нападників на журналістів і редакції майже немає. Безкарність за злочини проти журналістів спостерігається на всіх етапах і рівнях, від села і району – до столиці. Слідство зволікає з відкриттям проваджень про напади на журналістів або взагалі відмовляє. Постійно затягуються або розвалюються розслідування справ. Лише одиниці справ доходять до суду і, зрештою, ще менше – закінчуються обвинувальним вироком, що набрав чинності.

Політики й високопосадовці дозволяють собі агресивну поведінку щодо журналістів, виправдовують напади на них, а часом і звинувачують у цьому самих представників ЗМІ. Усе це є ознаками системної безкарності за злочини проти журналістів, що ставить під загрозу вільне й незалежне функціонування преси як ключового інституту демократичного суспільства.

Одним з реальних кроків задля зрушення ситуації з мертвої точки є максимальне виведення всіх справ про напади на журналістів у публічну площину з реальними звітами керівників силових структур, приверненням уваги всього українського політикуму та наших міжнародних партнерів. Найефективнішим майданчиком для цього є майданчик українського парламенту як найвищого законодавчого органу держави, а найдієвішим і найреальнішим механізмом – проведення парламентських слухань щодо стану фізичної безпеки журналістів в Україні.

Парламентські слухання – це інструмент захисту журналістів, а отже – прав людини, свободи слова і демократії як базових засад європейського цивілізаційного вибору України.

Змушені констатувати, що відповідна ініціатива, яку не перший рік просуває Національна спілка журналістів України як найбільша журналістська організація в державі щороку блокується в стінах парламенту.

Натомість там із дивною і загрозливою регулярністю з'являються законопроекти, що мають на меті обмежити свободу слова, посилити тиск на ЗМІ та журналістів, створити правові передумови для розправи з інакодумцями, сіяти атмосферу страху та ворожнечі. Це не може не викликати стурбованості в журналістському середовищі, головним голосом якого є НСЖУ.

Національна спілка журналістів України вимагає від Голови Верховної Ради України невідкладно внести до сесійної зали ініціативу щодо призначення у 2019 році парламентських слухань щодо фізичної безпеки журналістів в Україні та використати всі наявні політичні й правові важелі для забезпечення результативного голосування з цього питання.

В Україні 9 років не було парламентських слухань з питань свободи слова.

Пане Парубій!

Виконайте свій обов’язок голови парламенту і поставте це питання на голосування! Доведіть свої слова про підтримку журналістів і свободи слова конкретною справою.

Заява Правління Національної спілки журналістів України

20 грудня 2018 р.

Спілчанські новини

Президент України скасував укази про кадрові рішення щодо Нацради з питань ТБ і радіо// НСЖУ, 24.05.2019

Володимир Зеленський скасував укази Петра Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Нацради та про увільнення Юрія Артеменка. Відповідні документи оприлюднені 24 травня на офіційному сайті Президента.

«Це не побиття, а неприємний інцидент», – журналіст Юрій Смірнов про грубість охоронців Президента// НСЖУ, 24.05.2019

Ситуація щодо побиття охоронцями Президента України Володимира Зеленського спеціального кореспондента видання «Ліга.net» Юрія Смірнова під час заходу iForum-2019 в Києві, – перебільшена. Про це в коментарі Національній спілці журналістів України повідомив сам журналіст, зазначивши, що не має наміру звертатися до правоохоронців щодо перешкоджання його професійній діяльності.

Нацрада з питань ТБ і радіомовлення призупинила прийняття рішень після раптових кадрових указів екс-глави держави// НСЖУ, 23.05.2019

Нинішня в. о. голови Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк відмовляється відкривати засідання регулятора, поки не буде отримано висновків парламентського профільного комітету, або від нового Президента України щодо коректності кадрових рішень, зокрема призначення на посаду члена Нацради Володимира Горковенка.

Зафіксоване несанкціоноване проникнення в архів редакції «Запорізька правда»// НСЖУ, 23.05.2019

Газета «ПравдаЗП» - обласне видання ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» виходитиме тимчасово на період, поки трудовому колективу КП «Газета «Запорізька правда» ЗОР вдасться реалізувати рішення Третього апеляційного адміністративного суду (м. Дніпро) про роздержавлення та відновити випуск газети «Запорізька правда».

Партнери