Спілка > Публiкацiя

Потрібна державна програма збереження трудового потенціалу країни – експерти й преса

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 06 Грудня 2018
Потрібна державна програма збереження трудового потенціалу країни – експерти й преса

Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики й Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 6 грудня провів у медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) круглий стіл «Трудова міграція: виклики для України». Експерти й журналісти вели мову про загрози відпливу умів з України та способи запобігання негативним тенденціям.

У рейтингу глобальної конкурентоспроможності талантів Україна посіла цьогоріч 44-те місце в світі за рівнем знань і навичок своїх громадян. Але за ступенем привабливості країни для роботи кадрів високої кваліфікації – лише 98-ме. Потужний трудовий потенціал держави нівелюється браком можливостей для його самореалізації. Внаслідок цього Україна стає «донором» робочої сили: за даними Укрстату, протягом останніх трьох років країна має вже 1,3 млн трудових мігрантів, з них кожний шостий – з вищою освітою. І це лише офіційна статистика.

Чому ж обертаємося на «донорів талантів» для світу? Як ця тенденція позначається на розвитку економіки? Чи є ефективні засоби відновлення потенціалу держави-роботодавця? Тон розмові задав виступ Василя Костриці, заступника голови Об’єднання організацій роботодавців України, який зазначив, що трудова міграція зумовлюється і бажанням людей побачити світ, і соціально-економічними умовами, і становищем на ринку праці, але водночас Україні бракує цілісної державної програми, стратегічно скоординованого документа, що стосується збереження й розвитку трудового потенціалу країни. Звертаючись до працівників преси промовець, зокрема, попросив уникати в публікаціях слова «заробітчанин», яке має негативний відтінок і аж ніяк не стимулює бажання трудових мігрантів повертатися згодом на батьківщину.

Доповідач наголосив, що "має бути суспільний діалог: громадськість, журналісти, профспілки, роботодавці мають напрацювати узгоджену платформу для поступового руху, щоб держава не відверталася від проблем трудової міграції". Важливо також, щоб влада серйозно сприймала соціологічні дослідження, зазначив Василь Костриця.

Експертне середовище вважає, що Україні бракує системного підходу в реформуванні, залишаються високими рівні безробіття й тіньової економіки, є певні неузгодженості в імплементації положень законодавства ЄС у національне законодавство тощо.

Учасники круглого столу, зокрема Андрій Мигаль, юрист (ГО «Інститут лібералізму»), доктор економічних наук Андрій Гайдуцький та інші експерти й присутні журналісти обмінялися думками щодо основних причин трудової міграції, загрози трансформації міграції економічної (з метою заробітку) в еміграцію (виїзд на постійне місце проживання), наслідки трудової міграції для економіки України, а також про хвилю освітньої міграції як стратегічну загрозу.

Увагу аудиторії привернули й питання політики «заохочення» – як інші країни стимулюють трудову міграцію в Україні (програми лояльності, безплатні освіта й перекваліфікація, пільгові умови життя й працевлаштування тощо). Організатори провели з цих питань телеміст, у якому взяв участь Петро Олар, керівник інформаційного центру Київського прес-клубу в Литві.

Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник розповів про способи розв’язання проблеми трудової міграції, учасники обговорення вели мову, зокрема, про те, що державні інституції, роботодавці, профспілки, неурядові організації мають посилювати співпрацю заради порятунку й розвитку національної економіки. Він закликав активніше виносити проблему на суспільне обговорення, ширше залучати до цього пресу. 

У розмові за круглим столом взяли участь: Ольга Тарасенко, заступник голови Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців санаторно-курортних та оздоровчих закладів; Наталія Семиволос, виконавчий директор приватної установи «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій», Ірина Прибуткова, провідний науковий співробітник, доктор економічних наук, професор Інституту соціології НАН України; Катерина Назимко, фінансовий експерт, президент Асоціації захисту банків, співзасновник суспільної платформи ГО «Re:Старт»; Тетяна Пашкіна, експерт ринку праці; Ірина Локтєва, науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування НАНУ. Модератор заходу – Людмила Мех, президент ВБФ «Журналістська ініціатива».

Фото Сергія Шевченка

 #KYIVPRESSCLUB

 

Спілчанські новини

Мовні квоти: розмова начистоту державних чиновників, фахівців та працівників ЗМІ// НСЖУ, 14.12.2018

Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 14 грудня провів у медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) панельну дискусію на тему «Україноцентрична регуляція: результати введення квот і перспективи другого читання закону про мову» – за участю експертів і журналістів.

Припинити тиск держави-агресора на кримськотатарських активістів в окупованому Криму// НСЖУ, 14.12.2018

Національна спілка журналістів України протестує проти системного тиску на кримськотатарських журналістів і активістів в окупованому Росією Криму.

Мужнім журналістам колеги з Волині адресували новорічні листівки// НСЖУ, 13.12.2018

Працівники ЗМІ Волині надіслали листівки солідарності колегам, підданим гонінням у РФ і на тимчасово окупованих територіях України. Це зроблено в межах проведення акції «Новорічна листівка солідарності».

Позиціонування бренду України як геополітичний чинник – тема дискусії на «Території реформ»// НСЖУ, 13.12.2018

Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 13 грудня провів у медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) панельну дискусію з «Позиціонування бренду України як геополітичний чинник» за участю експертів і журналістів.

Партнери