Спілка > Публiкацiя

Рік після побиття журналіста Громадського: слідчі саботують справу, а винних досі не встановили

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 25 Жовтня 2018
Рік після побиття журналіста Громадського: слідчі саботують справу, а винних досі не встановили

Прокуратура Києва саботує слідство у справі побиття спецпризначенцями поліції журналіста Громадського Дмитра Реплянчука, заявила адвокатка Людмила Лебідь.

За рік після нападу спецпризначенців на журналіста у Святошинському суді Києва слідство не встановило причетних та продовжує відмовляти адвокатам в одночасному допиті свідків і потерпілих.

«Я досі вважаю, що слідство саботується, нічого не робиться. А якщо і робиться — то лише після нашого клопотання. Зараз ми оскаржуємо цю бездіяльність слідчим суддям», — сказала захисниця.

Наступне засідання суду призначили на 31 жовтня. Там адвокати очікують, що суд зобов’яже слідчих провести одночасний допит єдиного свідка разом з потерпілим журналістом.

Свідком побиття Дмитра Реплянчука є співробітник поліції. За словами адвокатки, слідчі його допитали лише один раз і поверхнево. У повторному допиті разом з потерпілим вони відмовляють, аргументуючи це тим, що уся можлива інформація вже зібрана.

Спершу після нападу цю справу вів слідчий прокуратури Києва Ігор Смола. Згодом його призначили процесуальним керівником, а безпосередньо розслідувати справу став слідчий Микола Завгородній. За зміни керівників у справі нічого не зрушилося.

Крім того, за словами адвокатки Лебідь, після побиття журналіст Реплянчук одразу пройшов медичний огляд. Його результати потрапили до Шевченківського управління поліції. Проте слідчий з цього управління з невідомих причин особисто забрав експертизу, і відтак її не включили у справу.

«Є письмове підтвердження того, що він забрав експертизу. А забрав тоді, коли справа вже була у прокуратурі. І якщо він її взяв, то повинен був направити у кримінальне провадження, бо це один з найважливіших доказів. Просто так цей документ не може зникнути», — сказала Лебідь.

За її словами, за наявність результатів медичної експертизи особисто відповідатиме слідчий.

Зазначимо, що у Святошинському суді Києва 24 жовтня 2017 року поліція побила не лише журналіста Громадського. Тоді постраждали також журналісти агентства УНІАН та видання «Страна.ua». Ці випадки об’єднані в єдину справу.

Проте встановити винних у побитті журналістів важко, адже вони були в балаклавах.

Речник Міністерства внутрішніх справ Артем Шевченко одразу після інциденту обіцяв, що винних притягнуть до дисциплінарної відповідальності до рішення суду. Пізніше він не зміг пояснити, чи покарали причетних.

За рік після нападу Громадське знову запитало в Шевченка про встановлення та покарання винних. Він з посиланням на поліцію Києва сказав, що дисциплінарне покарання «комусь виписали, одному поліцейському як мінімум».

«Цей рік не лише продемонстрував саботаж слідства, але й відверту брехню поліції — якщо нам не можуть назвати причетних, пояснити, хто, коли і яку дисциплінарну відповідальність поніс за напад на журналіста — і це при десятках свідків серед самих поліцейських — значить, їх просто не було», — каже шеф-редакторка Громадського Ангеліна Карякіна.

«Але ми все одно не покинемо цю справу. Поліцейські, які вважають, що можуть безкарно нападати на журналістів, мають бути встановлені й покарані», — заявила Карякіна.

Twitter Ads info and privacy

Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко також констатував, що слідство у справі побиття працівників ЗМІ саботується, а поліція не карає винних.

В НСЖУ отримали відповідь на запит від слідчого управління Нацполіції Києва та прокуратури щодо побиття Реплянчука.

«Констатують, що провадження з початку року розслідується прокуратурою, а від прокуратури Києва констатують, що вони ведуть досудове розслідування. За відписками не бачимо реального захисту журналістів...», — заявив Томіленко.

24 жовтня 2017 року під час розблокування судової зали Святошинського районного суду Києва, де слухали справу лідера ОУН Миколи Коханівського, поліцейські у формі полку особливого призначення напали на журналіста Громадського Дмитра Реплянчука, вибили камеру з рук і нанесли кілька ударів по голові і тілу ногами. Тоді постраждали також журналісти агентства УНІАН та видання «Страна.ua».

Журналісти Громадського провели зустріч із заступником глави МВС Сергієм Яровим, який вибачився і пообіцяв розслідувати інцидент з побиттям працівників ЗМІ під час штурму Святошинського суду Києва спецпризначенцями.

Крім того, Міністерство інформполітики звернулось до ГПУ та СБУ через побиття журналістів у суді Києва.

 

Спілчанські новини

«Заборонити відкриття будь-яких незаконних справ, включно з оперативними, стосовно українських журналістів», – Наливайченко// НСЖУ, 15.11.2018

Варто невідкладно провести відкриті парламентські слухання щодо фізичної безпеки журналістів, аби раз і назавжди усунути тиск правоохоронних органів, чиновників та політиків на журналістів. На цьому наголосив лідер руху «Справедливість», екс-голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко під час зустрічі з активом Національної спілки журналістів України. Захід відбувся 15 листопада в офісі НСЖУ.

Діти з Донеччини відправились на оздоровлення до Одеси та Києва// НСЖУ, 15.11.2018

У дитячому центрі «Артек» (м. Київ) розпочато ХІI тематичну змiну. Від Донецької області на ХІI тематичну зміну «Медіа бум «Артек+» виїхали 38 дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Зміна триватиме 21 день, з 12.11 до 02.12.2018 року.

«Парламент має невідкладно проголосувати за мораторій на перевірку ЗМІ під час виборів», – Томенко// НСЖУ, 14.11.2018

Мораторій на перевірки засобів масової інформації в період виборів невідкладно своїм рішенням має затвердити парламент України. Про це сказав політичний діяч, колишній віце-спікер Верховної Ради України, екс-голова Комітету з питань свободи слова Верховної Ради України Микола Томенко в ході «Президентського клубу» в Національній спілці журналістів України.

У Верховній Раді – нова спроба обмежити свободу слова// НСЖУ, 14.11.2018

Громадські активісти проаналізували новий законопроект, у разі ухвалення якого Верховна Рада матиме виключне право пропонувати РНБО список медіа, щодо яких можуть застосувати санкції. Про це йдеться у зверненні коаліції "За вільний інтернет", яке підтримала і Національна спілка журналістів України.

Партнери