Спілка > Публiкацiя

Одеський суд призначив домашній арешт двом співробітникам муніципальної охорони, які побили журналістів (оновлено)

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 27 Липня 2018
Одеський суд призначив домашній арешт двом співробітникам муніципальної охорони, які побили журналістів (оновлено)

Представники КП «Муніципальна стража» протягом 60 діб перебуватимуть під домашнім арештом. Такий запобіжний захід на час слідства суд обрав після подій, що трапилися в Одесі 13 липня, коли працівники муніципальної охорони на парковці по вулиці Некрасова жорстоко побили журналістів двох видань – Віталія Ткаченка та Мирослава Бєкчіва з «Общественного прибоя» та Костянтина Слободянюка з «Нераскрытых преступлений».

Журналісти розповідають, що проводили там зйомку й брали інтерв’ю для матеріалу про конфлікт між юридичною фірмою та міською владою. При собі мали журналістські посвідчення та відповідні бейджі. Проте розлючених співробітників КП «Муніципальна стража» це не зупинило, й у результаті Мирослав опинився в лікарні з черепно-мозковою травмою, Костянтин та Віталій – отримали кілька ударів, але госпіталізації не потребували. Усі постраждалі журналісти за фактом побиття написали заяви до правоохоронних органів.
 
Водночас, колеги постраждалих журналістів з інших одеських видань, а також медіа-експерти, до яких НСЖУ зверталася за коментарем, відзначають, що ситуація може бути не такою і однозначною, як здається на перший погляд. Побутує думка, що обидва згадані видання, як і його працівники, є членами організації «Академия прикладных наук». Відтак, декан факультету журналістики Одеської юридичної академії Тетяна Кузнецова зауважила, що в Одесі згадані ЗМІ недостатньо відомі. 
 
У низці одеських видань у різні періоди, зокрема на сайті «Думская.нет» та «7 телеканал», публікувалися матеріали-розслідування, що викривали діяльність «тоталітарної секти» (як називають у ЗМІ «Академию прикладных наук») та її засновника Олега Мальцева. За кілька днів після інциденту з побиттям журналістів, на сайті одеського інформаційного порталу dumskaya.net з’явилася інформація зі своєю точкою зору на події: 
 
«По информации «Думской», у пострадавших, действительно, есть журналистские удостоверения, но к журналистике они имеют весьма далекое отношение. Все они являются участниками известной в узких кругах организации «Академия славянских прикладных наук», которую еще называют «сектой Мальцева». «Думская» неоднократно писала о ней. Во главе «секты» стоит Олег Мальцев, человек, позиционирующий себя как ученый, мастер восточных единоборств, философ и… тамплиер. Он является гуру для членов организации.
 
Для защиты собственных интересов «Академия» имеет несколько карманных сайтов и СМИ, в частности газеты «Общественный прибой» и «Нераскрытые преступления». Их активность хорошо заметна в соцсетях – после инцидента в переулке Некрасова они буквально бомбардируют информационное пространство, заваливая его не только собственными комментариями, но и записанными роликами с какими-то чудными людьми вроде «легендарного итальянского профессора Массимо Интровинье». 
 
 
Потрібно зазначити, що побиттю журналістів на парковці, передували інші події, що трапилися 12 липня. Директор Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради Віктор Кузнєцов відзначає, що тоді чоловіки спортивної статури жорстоко побили робітників комунальної служби, які проводили демонтаж юніпаркерів адвокатської фірми «Редут». Один комунальник потрапив до лікарні. Тож наступного дня для завершення робіт була взята муніципальна охорона. А коли на парковці вчергове спалахнув конфлікт, бійці били всіх, хто попадав під руку, й журналістські посвідчення вже нікого не зупинили.
 
 У нас відразу виникає питання, чи були ті особи, які називають себе журналістами, і справді тим, за кого себе видають. Зараз цією справою займаються правоохоронці, нехай вони і роблять висновки,  про це Віктор Кузнєцов заявив під час апаратної наради Одеської міської ради, що проходила 16 липня.
 
 
Та попри можливі варіанти цієї історії, очевидним лишається факт побиття. За словами головного редактора «Общественного прибоя» Дарини Каруни, видання офіційно зареєстроване як ЗМІ з березня 2016 року, а двоє позаштатних журналістів Віталій Ткаченко та Мирослав Бєкчів на парковці перебували за редакційним завданням.
 
 Річ у тім, що ми вже досить тривалий час займалися підготовкою матеріалу щодо конфлікту довкола цієї парковки, який виник між юридичною фірмою та міською владою. Сюжет уже практично був готовий, лишалося добрати відеоряд та зробити кілька уточнень. І саме в той момент, як Віталій та Мирослав проводили зйомку на території, з’явилися бійці «Муніципальної стражі, - розповідає Дарина Каруна.
 
Побиття зафіксовано на відео, з якого видно, як одного з працівників медіа, попри те, що він назвався журналістом і показав свої документи, лупцюють, а тоді розпилюють в обличчя хімічну речовину з балончика.
 
 Віталія Ткаченка били ногами, був удар в обличчя кулаком, розбили камеру. А Мирославу заламали руки, душили, в обличчя розпилили хімічну речовину з балону. На відео видно, як йому навіть дихати важко. Далі його заштовхали в машину, де продовжували бити та погрожували «відвезти туди, звідки не повертаються». Ці моменти також зафіксовані на відео,  відзначає пані Дарина. – Що було далі, Мирослав пам’ятає погано, зрештою, він опинився в райвідділку поліції, звідки «швидкою» його відвезли до лікарні. Там діагностували численні опіки сітківки ока, закриту черепно-мозкову травму, численні синці, забої.
 
Ще один постраждалий у цій історії головний редактор видання «Нераскрытые преступления» Костянтин Слободянюк розповідає прес-службі НСЖУ, що охоронці поводилися дуже жорстоко й не зважали, що перед ними представники преси. 
 
 
На офіційному сайті Прокуратури Одеської області через кілька днів після сутички з’явилося повідомлення, що двом співробітникам Департаменту муніципальної безпеки повідомили про підозру у перешкоджанні діяльності журналіста. «Одеська місцева прокуратура № 3 здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом подій, що сталися по вул. Некрасова. У п’ятницю, 13 липня, правоохоронці повідомили про підозру двом співробітникам Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради у перешкоджанні законній професійній діяльності журналістів. Так, вказані особи підозрюються у протиправних діях стосовно журналіста, який здійснював відеозйомку конфліктної ситуації по вул. Некрасова в Одесі. Досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 171 та ч. 1 ст. 345-1 КК України здійснюють слідчі Приморського відділу поліції»,  йдеться у повідомленні.
 
А 18 липня двом співробітникам КП «Муніципальна варта» Олександру Грацевичу та Павлу Олейніку Приморським судом міста Одеса було обрано запобіжний захід  домашній арешт на 60 діб, на період проведення слідчих дій. 
 
Пані Дарина Каруна, редактор «Общественного прибоя», відкидає закиди з боку інших видань, та звинувачення щодо недотримання журналістських стандартів. Назваває всі напади на її сайт нічим іншим, як проявом нечесної конкуренції.
 
 Якщо зазирнути до офіційного реєстру засобів масової інформації, то можна побачити, що «Общественный прибой» зареєстровано відповідно до всіх вимог,  говорить Дарина Каруна. – Нас не люблять за те, що завжди говоримо правду, адже не залежимо ні від олігархів, ні від політичних структур. 
 
 А щодо публікацій, які почали з’являтися в одеських видання після подій 13 липня, то, як журналіст, я просто шокована. Ми всі знаємо, як складно добитися адекватного покарання за напад на журналіста в нашій країні. Натомість нам за кілька днів вдалося домогтися вже двох кримінальних проваджень. І тут би мала проявитися журналістська солідарність, адже відстоюємо не лише себе, а й право на професію загалом…
 
У редакції «Общественного прибоя» також вітають рішення взяти підозрюваних у побитті журналістів під домашній арешт, але зазначають, що чекають і на наступні кроки правоохоронців:
 
Це лише перше рішення по цій справі і далеко не остаточне. Приміром, цей запобіжний захід обрано лише за результатами розгляду нападу на одного журналіста – Віталія Ткаченка. Найближчими днями заплановані інші слухання, вже щодо побиття Мирослава та Костянтина,  розповідає Дарина Каруна. – Відзначу, що журналісти почувають краще і навіть включаються в роботу.
 
Зараз обставини інцидентів з побиттям одеських журналістів вивчаються Національною спілкою журналістів України та її партнерами на предмет включення до Індексу фізичної безпеки журналістів. 
 
 Ми однозначно засуджуємо побиття працівників ЗМІ. Але вимагаючи покарання тих, хто застосовує силу проти журналістів, ми закликаємо і журналістів бути максимально відкритими щодо своїх намірів та переконливими у дотриманні професійних стандартів, - наголошує медіаексперт Тетяна Попова ( ГО «Інформаційна безпека» ).
 
Водночас, коли матеріал було опубліковано, до Національної спілки журналістів України звернувся редактор видання «Нераскрытые преступления» Костянтин Слободянюк, який висловив свою позицію щодо розміщеної інформації. Зокрема, в листі до НСЖУ пан Слободянюк зауважив:
 
«У статті наведені матеріали та цитати з сайтів «Думская.нет» і «048.ua». Обидва ресурси не є ЗМІ  це саморобні сайти, які не несуть відповідальності за те, що публікують. Через це їх неможливо залучити до відповідальності за наклеп і шкоду діловій репутації. Саме для цього такі ресурси і існують  публікувати те, що необхідно, і не нести відповідальність за опублікований матеріал. Таким чином ці ресурси не є джерелом достовірним інформації і не можуть бути використані для опису об'єктивної картини навколо подій 13.07.2018 та фігурантів цих подій. 
 
Що стосується «7 каналу», вони дійсно випускали замовний матеріал про діяльність кандидата психологічних наук, члена Американської Асоціації Психологів  Олега Вікторовича Мальцева. Нині відбувається судовий процес щодо захисту честі і гідності. Безумовно, поки що немає рішення суду, однак є низка європейських матеріалів, опублікованих в надійних, авторитетних джерелах, де детально описана природа російської пропаганди про «секту Мальцева».
 
Також під час телефонної розмови 13 серпня Костянтин Слободянюк повідомив, що за рішенням суду вже троє працівників КП «Муніципальна стража» перебувають під домашнім арештом. Загалом же, застосування подібного застережного заходу нині розглядається в суді по відношенню ще до кількох працівників комунального підприємства.

 

Спілчанські новини

«Зеленський VS Порошенко: результати медіамоніторингу другого туру виборів»// НСЖУ, 19.04.2019

У п’ятницю, 19 квітня 2019 року, об 11:00 в ІА «Укрінформ» (вул. Б.Хмельницького 8/16), коаліція громадських організацій «Комісія з журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake» за підтримки проектів Ради Європи провели прес-конференцію щодо висвітлення в медіа передвиборчої кампанії напередодні другого туру виборів Президента України за період з 01 по 12 квітня 2019 року.

Допоможімо врятувати життя талановитого журналіста й батька двох донечок!// НСЖУ, 19.04.2019

Дмитро Демиденко – талановитий журналіст, який працює на кременчуцькому телебаченні (а полтавській глядач добре пам'ятає Дмитра з його спортивними й ранковими програмами в ефірі каналу "Лтава") потребує нашої допомоги.

Найкращі юнкори України взяли участь у відкритті ХІ Міжнародного юнкорівського зльоту в Миколаєві// НСЖУ, 19.04.2019

Майже 200 юнкорів і керівників юнкорівських груп з усіх куточків України приїхали до Миколаєва для того, щоб взяти участь у ХІ Міжнародному юнкорівському зльоті та урочистій церемонії нагородження переможців ХХІІ Міжнародного конкурсу шкільних медіа.

Конкурс для журналістів, які пишуть про ОТГ та земельні ресурси// НСЖУ, 19.04.2019

Фонд Східна Європа в партнерстві з Національною спілкою журналістів України приймають журналістські матеріали, які висвітлюють питання важливості обліку та ефективного використання земельних ресурсів об’єднаних територіальних громад (ОТГ) для покращення можливостей власного економічного розвитку.

Партнери