Спілка > Публiкацiя

У квітні – червні зафіксовано 11 випадків пошкодження редакційного майна, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Середа 04 Липня 2018
У квітні – червні зафіксовано 11 випадків пошкодження редакційного майна, – НСЖУ

Блокування національного телеканалу, підпал автомобіля, нищення дороговартісної техніки та приміщень редакцій – загалом 11 інцидентів щодо заподіяння матеріальної шкоди журналістам і медіа зафіксувала Національна спілка журналістів відповідно до моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який НСЖУ проводить спільно з партнерськими організаціями.

Найбільше, а саме 7 випадків трапилося в травні, 4 – в квітні і жодного зафіксованого інциденту  у червні. Найбільше нападів було в Києві та області, також інциденти траплялися на заході країни – Волинь, Рівненщина, Львів.
 
Зафіксовано дві атаки на національні телеканали. Зокрема, блокування ZIK «Братством» Дмитра Корчинського, яке тривало майже тиждень – від 28 березня до 4 квітня. На очевидні погрози протестувальників, які принесли з собою під будівлю шини й розклали колючий дріт, не було належного реагування правоохоронців. Таке ставлення викликає неабияке занепокоєння й обурення і керівництва телеканалу ZIK, і експертів НСЖУ. 
 
А також 9 травня представники всеукраїнської громадсько-політичної організації «Вільні люди» влаштували акцію протесту під будівлею телеканалу «Інтер». Вони кинули у приміщення «коктейль Молотова» й розмалювали фарбою з балончиків фасади будівлі. Відзначимо, що це вже не перший випадок нападу на телеканал. У 2016 році на офіс компанії «Національні інформаційні системи», що створює програми «Новини», «Подробиці», «Подробиці тижня» для телеканалу «Інтер» увірвалося 15 озброєних чоловіків, які підпалили редакцію. В результаті повністю згоріла міжнародна студія програми «Подробиці». Кілька співробітників компанії отруїлися чадним газом, одна співробітниця зламала ногу.
 
Також у червні один з національних інформаційних телеканалів поскаржився на навмисне втручання в роботу через організацію низки зовнішніх технічних перешкод  повного вимикання електрики та виведення з ладу резервного генератора бізнес-центру, в якому розміщується телеканал. Це призвело до часткового припинення мовлення. Однак керівництво телеканалу на запит НСЖУ повідомило, що офіційних звернень до правоохоронців не надсилало, зовнішніх експертів щодо ситуації не було залучено, тому експертами Індексу було прийнято рішення не включати інцидент до звіту.
 
Відзначимо також, що утисків зазнають не лише всеукраїнські медіа – дістається й невеличким районним газетам. Так, 6 травня у Сновську Чернігівської області місцевий житель вчинив напад на приміщення районної газети «Промінь» – порубав вхідні двері, а між уламками застромив свіже число видання. Таким чином зловмисник намагався «потрапити на прийом до редактора» й висловити свою незгоду з редакційною політикою, вважають у редакції.
 
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко відзначає, що спочатку НСЖУ спільно з партнерами фіксувала лише фізичну агресію щодо журналістів. 
 
 Та варто зважати, що блокування роботи медіа й пошкодження майна – лишається брутальним перешкоджанням журналістській діяльності, ігнорувати яке просто не маємо права. А тому було прийнято рішення також запровадити власний моніторинг випадків із завдання матеріальної шкоди медіа,  зазначає Сергій Томіленко. 
 
Нагадаємо, що «Індекс фізичної безпеки журналістів»  це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. Відповідно до методології, в основу якої покладено досвід міжнародних організацій, експерти не визначають ступінь тяжкості завданих ушкоджень  ключовим є застосування фізичної сили, безпосередній контакт із журналістом, заподіяння матеріальної шкоди і, відповідно, перешкоджання професійній діяльності. 
 
Індекс фізичної безпеки журналістів України реалізується НСЖУ спільно з партнерами: ГО «Платформа прав людини» , ГО «Інформаційна безпека», Академією української преси та Інститутом розвитку регіональної преси.
 
Інциденти з пошкодженням редакційного майна:
 
Квітень:
 
Телеканал ZIK, м. Київ. 28 березня – 4 квітня представники «Братства» Дмитра Корчинського тримали телеканал в облозі, вимагаючи звільнити генпродюсера Н. Влащенко. Пікетувальники принесли і розклали шини, встановили намети і поставили вздовж будівлі, де розміщений телеканал, декілька дерев'яних «їжаків» зі стрічкою колючого дроту.
 
 
Портал «Інформатор», м. Дніпро. 16 квітня охоронці Дніпропетровського м’ясокомбінату обстріляли квадрокоптер медіа.
 
Інтернет-видання «Волинь 24», «12 каналу», Волинська область. 20 квітня під час розслідування нелегального продажу пального в Теребовлянському районі Тернопільської області нападник розбив дороговартісний фотоапарат та викрав флешку. 
 
Інформаційний портал «СтопКор», м. Київ. 24 квітня в Києві начальник управління ритуальних послуг КМДА напав на знімальну групу, пошкодив відеокамеру, відібрав у журналіста мобільний телефон та зник у кабінеті.
 
Травень:
 
Портал «Стоп корупції» та знімальна група «5 каналу», м. Київ. 3 травня внаслідок нападу групи тітушок журналісти зазнали травм, пошкоджено техніку, у службовій автівці відбили бокове дзеркало та побили саме авто. 
 
Редакція газети «Промінь», м. Сновськ Чернігівської обл. 6 травня місцевий житель порубав двері редакції сокирою через незгоду з редакційною політикою видання.
 
Телеканал «Інтер», м. Київ. 9 травня під будівлю телеканалу «Інтер» кинули «коктейль Молотова».
 
 
 
Телеканал «Рівне-1», Рівненщина. 15 травня на Рівненщині – на знімальну групу напали 10 невідомих, журналістам погрожували, забрали карту пам’яті.
 
Інформаційний сайт «Львівський портал», м. Львів. 25 травня на території Грибовицького сміттєзвалища директор ЛКП «Збиранка» вирвав у кореспондента телефон і триногу, пошкодивши їх, і викинув триногу в рівчак.
 
«Громадське телебачення», Донецька регіональна філія. 28 травня у Слов’янську на Соборній площі невідомі накинулися на журналіста «Громадського» Дмитра Журавльова, пошкодили мікрофон, який є власністю редакції.
 
Журналіст «4 телеканалу» (донедавна RTI), Святослав Кіналь, м. Київ. 23 травня невідомі зловмисники в Києві підпалили авто. 
 

Спілчанські новини

Від сучасної медіаосвіти – до міжкультурного і політичного діалогу// НСЖУ, 24.06.2019

Студенти й молоді журналісти чотирьох країн – України, Вірменії, Грузії та Білорусі – протягом тижня пройшли цикл конференцій і тренінгів на Волині. Навчання проходило в рамках проекту «Медіадіалог для демократії і миру». Цей проект уже п’ятий рік реалізовується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. На відкритті цьогорічного заходу в Луцьку виступила Перший секретар Посольства ФРН в Україні, керівниця відділу преси Аннет Пьолькінґ.

НСЖУ засудила атаку на журналістів у Грузії// НСЖУ, 24.06.2019

Національна спілка журналістів України засудила дії грузинського уряду свідомо атакувати журналістів, які під час протестів виконували свої професійні обов’язки.

ПАМ’ЯТЬ ПРО КОЛЕГУ// НСЖУ, 24.06.2019

У польському містечку Окунінка Люблінського воєводства відбулись змагання з дартсупам"яті журналіста Олександра Бухтатого. У спортивних перегонах взяли участь журналісти з Дніпра, Кривого Рогу, Києва, Рівного, Луцька та Любліна. Організатор спортивного турніру – спортивно-оздоровчий центр журналістів «ТРИГОЛ» з Дніпра за підтримки Національної спілки журналістів України.

Наука й технології – в центрі уваги журналістів України й Китаю// НСЖУ, 23.06.2019

Наукова журналістика стає потужним напрямом сучасних медіа, а інформація про дослідження та технологічні новинки становить інтерес для аудиторії. Про це йшлося під час зустрічі керівництва Національної спілки журналістів України з делегацією газети Science and Technology Daily (Китай), яка відвідує Україну на запрошення НСЖУ.

Партнери