Спілка > Публiкацiя

На стадіоні в Черкасах поліція затримала під час зйомки оператора місцевого телеканалу

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 21 Травня 2018
На стадіоні в Черкасах поліція затримала під час зйомки оператора місцевого телеканалу

Правоохоронці відмовлялися перевірити журналістське посвідчення в затриманого й кілька годин тримали його в автозаці та у відділку.

Подія сталася 19 травня на Центральному стадіоні в Черкасах під час масової бійки між уболівальниками та поліцейськими, у якій взяли участь майже 200 осіб. За результатами сутички було затримано до 30 осіб, одним із них став оператор філії ПАТ НСТУ «Черкаська регіональна дирекція» Сергій Єфімов, який виконував редакційне завдання й на стадіоні проводив зйомку для телеканалу.

– Із камерою я фактично опинився в центрі подій, знімав затримання правопорушників. Аж раптом почув: «Пакуйте и его». Не встиг збагнути, що до чого, а мені вже заламали руки й кинули на землю. На собі мав бейдж, на якому чітко було зазначено, що я журналіст. Також при собі мав журналістське посвідчення, про що неодноразово сказав поліцейським. Та правоохоронці абсолютно не зважали й не мали бажання перевіряти документи, – в коментарі НСЖУ розповів Сергій Єфімов.

Далі Сергія разом із правопорушниками заштовхнули в автозак, де оператор перебував певний час.

– За ці кілька годин пережив чимало неприємностей: поліцейські нишпорили в телефоні, переписуючи всі контакти, перевіряли особисті речі, навіть хотіли зробити фото, щоб було в картотеці разом із зображеннями зловмисників. Мовчу вже про те, що довелося полежати обличчям у підлогу… – розповів оператор.

Сергій Єфімов наголошує, що за багато років роботи в журналістиці вже мав неприємний досвід ось такого «спілкування» з правоохоронцями. Зокрема, в часи Майдану беркутівці розтрощили камеру Сергія.

– Тож мені вже не звикати до такого ставлення. Хоча, зізнаюся, було дуже неприємно, почувався приниженим, – каже Сергій. – Звільнили мене завдяки колегам з «Інтера», яким удалося зателефонувати. Коли вони підняли шум, то в поліції таки збагнули, що затримали журналіста.

Сергій Єфімов зізнається, що спершу хотів подати скаргу на дії правоохоронців. Адже в тій ситуації були всі можливості з’ясувати, що затримують журналіста, який виконує професійні обов’язки.

– Та переді мною у відділку вибачилися, визнали провину й попросили не роздмухувати ситуацію. Тож, зрештою, вирішив залишити все як є, – сказав Сергій Єфімов.

Того ж дня проводити зйомку заважали ще одній черкаській журналістці-фрілансеру Марії Голуб, яка є регіональним кореспондентом каналу «112-Україна».

– Знімала бійку, аж раптом до мене підійшов один із працівників стадіону і почав заважати, мовляв, не пройшла акредитацію, то не маю права тут бути. А далі до цього чоловіка приєднався і поліцейський. Я пояснила, що є журналістом і відповідно до закону маю право тут перебувати й без акредитації, показала посвідчення. Та поліцейський почав мене смикати й штовхати, і лише коли у відповідь стала казати, що він порушує закон і його чекають неприємності, залишив у спокої, – розповіла Марія Голуб. – Тож мала змогу продовжити зйомку і, власне, на цьому конфлікт було вичерпано. Та попри все, такі дії і непрофесіоналізм правоохоронців – обурює.

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко поділяє обурення черкаських колег діями працівників поліції:

– Хоч би які пристрасті вирували на стадіонах чи на мітингах, але поліцейські повинні докладати зусиль для допомоги працівникам ЗМІ, а не для їх «нейтралізації» до з’ясування всіх обставин, – наголошує Сергій Томіленко. – Автозак через професійну роботу нині наш колега Сергій Єфімов порівнює з кийком беркутівця, який трощив телекамеру в часи Євромайдану. Тому вимагаємо належного службового розслідування і реагування, аби журналісти не ставали жертвами агресії поліцейських.

Спілчанські новини

Від сучасної медіаосвіти – до міжкультурного і політичного діалогу// НСЖУ, 24.06.2019

Студенти й молоді журналісти чотирьох країн – України, Вірменії, Грузії та Білорусі – протягом тижня пройшли цикл конференцій і тренінгів на Волині. Навчання проходило в рамках проекту «Медіадіалог для демократії і миру». Цей проект уже п’ятий рік реалізовується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. На відкритті цьогорічного заходу в Луцьку виступила Перший секретар Посольства ФРН в Україні, керівниця відділу преси Аннет Пьолькінґ.

НСЖУ засудила атаку на журналістів у Грузії// НСЖУ, 24.06.2019

Національна спілка журналістів України засудила дії грузинського уряду свідомо атакувати журналістів, які під час протестів виконували свої професійні обов’язки.

ПАМ’ЯТЬ ПРО КОЛЕГУ// НСЖУ, 24.06.2019

У польському містечку Окунінка Люблінського воєводства відбулись змагання з дартсупам"яті журналіста Олександра Бухтатого. У спортивних перегонах взяли участь журналісти з Дніпра, Кривого Рогу, Києва, Рівного, Луцька та Любліна. Організатор спортивного турніру – спортивно-оздоровчий центр журналістів «ТРИГОЛ» з Дніпра за підтримки Національної спілки журналістів України.

Наука й технології – в центрі уваги журналістів України й Китаю// НСЖУ, 23.06.2019

Наукова журналістика стає потужним напрямом сучасних медіа, а інформація про дослідження та технологічні новинки становить інтерес для аудиторії. Про це йшлося під час зустрічі керівництва Національної спілки журналістів України з делегацією газети Science and Technology Daily (Китай), яка відвідує Україну на запрошення НСЖУ.

Партнери