Спілка > Публiкацiя

Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Служба інформацii НСЖУ
Середа 25 Квітня 2018
Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Національна спілка журналістів України спільно з партнерами, напередодні Всесвітнього дня свободи преси,презентувала власний моніторинг випадків перешкоджання журналістській діяльності з застосуванням фізичної сили (Індекс фізичної безпеки журналістів України).

Зокрема, оприлюднено звіт про побиття журналістів у першому кварталі 2018 року, який засвідчує зростання фізичної агресії щодо журналістів при виконанні ними професійних обов'язків за перші три місяці. У 2018-му зафіксовано 21 випадок фізичної агресії проти журналістів, натомість, у січні-лютому-березні торік таких випадків було 18. 

Також на заході презентовано методику моніторингу, розроблену експертами НСЖУ та партнерськими медійними громадськими організаціями при залученні міжнародних експертів.

– Наша методика Індексу фізичної безпеки журналістів ґрунтується на співпраці з міжнародними організаціями. Відтак, ми проконсультувалися з медіаюристами, міжнародними експертами, об’єднали зусилля громадських організацій, як от ГО «Платформа прав людини», Академія української преси, ГО «Інформаційна безпека» та Інститут розвитку регіональної преси, – розповідає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Тож, відповідно до методики кожен інцидент ретельно перевіряється, ми передбачаємо особисте спілкування з колегою, який постраждав. Відповідно, з’ясовуємо обставини нападу й чи пов’язані вони з професійною діяльністю. Також маємо процедуру колегіального рішення та вирішення спорів.

Експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова відзначає, що за основу методики Індексу фізичної безпеки було взято напрацювання міжнародних організацій. Спільно з юристами визначено статті чинного законодавства, на які ведеться посилання під час моніторингу.

– Також відзначу, що 21 випадок застосування сили щодо журналістів – не остаточна цифра на сьогодні. На жаль, вона може змінитися в сторону зростання, – наголошує Тетяна Попова. – Адже маємо інформацію від продюсера каналу ВВС, щодо нападу в Одесі на їхнього журналіста Енді Веріті 27 березня. Чекаємо на особисте спілкування з Енді та його підтвердження цього інциденту.

Президент Академії української преси Валерій Іванов наголошує, що нині в Україні фіксується низький рівень розслідування та покарання винних за напади на журналістів.

– Безкарність небезпечна тим, що включає механізм самоцензури. Адже, переживаючи за власну безпеку, журналіст не береться за гострі й потенційно «небезпечні» теми. Отож сприяти розвитку вільної, якісної журналістики в Україні – наша місія. І саме з цією метою було запроваджено моніторинг фізичної безпеки журналістів та ведеться постійне оприлюднення даних Індексу, – зазначає Валерій Іванов.

Спілчанські новини

25 вересня – прес-конференція в НСЖУ «Уряд має стати на захист преси України!» (АНОНС)// НСЖУ, 24.09.2018

Вимоги до Кабінету Міністрів щодо реалізації державної політики підтримки друкованих ЗМІ обговорюватимуться 25 вересня в Національній спілці журналістів України. Уряд закликають до належного впливу на діяльність національного оператора ПАТ «Укрпошта» та впровадження заходів щодо стабілізації цін на газетний папір.

Побудова українських смислів у медіа в неспокійні часи// НСЖУ, 24.09.2018

Наукову дискусію щодо «українських наративів», які виробляються медіа в нинішні неспокійні часи, провів у Стокгольмі університет Содеторна у четвер 20 вересня. До його участі було запрошено медіа-дослідників зі Швеції, України та Фінляндії. Серед доповідачів також були представники Офісу ОБСЄ з питань свободи медіа, Європейської федерації журналістів та Національної спілки журналістів України.

Відбулася урочиста церемонія вручення нагород переможцям творчих конкурсів НСЖУ// НСЖУ, 23.09.2018

Дипломи переможців і спеціальні відзнаки НСЖУ отримали переможці творчих конкурсів спілки 2018 року.

Медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» 20–23 вересня// НСЖУ, 20.09.2018

Перший медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» відкривається в четвер на Івано-Франківщині. Це творчий форум журналістів, який пройде під гаслом «Прагни до вершин!» – до вершин у житті, творчості, громадській активності. Організувала захід, у якому беруть участь понад 200 журналістів з усіх регіонів, громадська організація «Український журналістський фонд».

Партнери