Спілка > Публiкацiя

Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Служба інформацii НСЖУ
Середа 25 Квітня 2018
Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Національна спілка журналістів України спільно з партнерами, напередодні Всесвітнього дня свободи преси,презентувала власний моніторинг випадків перешкоджання журналістській діяльності з застосуванням фізичної сили (Індекс фізичної безпеки журналістів України).

Зокрема, оприлюднено звіт про побиття журналістів у першому кварталі 2018 року, який засвідчує зростання фізичної агресії щодо журналістів при виконанні ними професійних обов'язків за перші три місяці. У 2018-му зафіксовано 21 випадок фізичної агресії проти журналістів, натомість, у січні-лютому-березні торік таких випадків було 18. 

Також на заході презентовано методику моніторингу, розроблену експертами НСЖУ та партнерськими медійними громадськими організаціями при залученні міжнародних експертів.

– Наша методика Індексу фізичної безпеки журналістів ґрунтується на співпраці з міжнародними організаціями. Відтак, ми проконсультувалися з медіаюристами, міжнародними експертами, об’єднали зусилля громадських організацій, як от ГО «Платформа прав людини», Академія української преси, ГО «Інформаційна безпека» та Інститут розвитку регіональної преси, – розповідає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Тож, відповідно до методики кожен інцидент ретельно перевіряється, ми передбачаємо особисте спілкування з колегою, який постраждав. Відповідно, з’ясовуємо обставини нападу й чи пов’язані вони з професійною діяльністю. Також маємо процедуру колегіального рішення та вирішення спорів.

Експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова відзначає, що за основу методики Індексу фізичної безпеки було взято напрацювання міжнародних організацій. Спільно з юристами визначено статті чинного законодавства, на які ведеться посилання під час моніторингу.

– Також відзначу, що 21 випадок застосування сили щодо журналістів – не остаточна цифра на сьогодні. На жаль, вона може змінитися в сторону зростання, – наголошує Тетяна Попова. – Адже маємо інформацію від продюсера каналу ВВС, щодо нападу в Одесі на їхнього журналіста Енді Веріті 27 березня. Чекаємо на особисте спілкування з Енді та його підтвердження цього інциденту.

Президент Академії української преси Валерій Іванов наголошує, що нині в Україні фіксується низький рівень розслідування та покарання винних за напади на журналістів.

– Безкарність небезпечна тим, що включає механізм самоцензури. Адже, переживаючи за власну безпеку, журналіст не береться за гострі й потенційно «небезпечні» теми. Отож сприяти розвитку вільної, якісної журналістики в Україні – наша місія. І саме з цією метою було запроваджено моніторинг фізичної безпеки журналістів та ведеться постійне оприлюднення даних Індексу, – зазначає Валерій Іванов.

Спілчанські новини

Президент України скасував укази про кадрові рішення щодо Нацради з питань ТБ і радіо// НСЖУ, 24.05.2019

Володимир Зеленський скасував укази Петра Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Нацради та про увільнення Юрія Артеменка. Відповідні документи оприлюднені 24 травня на офіційному сайті Президента.

«Це не побиття, а неприємний інцидент», – журналіст Юрій Смірнов про грубість охоронців Президента// НСЖУ, 24.05.2019

Ситуація щодо побиття охоронцями Президента України Володимира Зеленського спеціального кореспондента видання «Ліга.net» Юрія Смірнова під час заходу iForum-2019 в Києві, – перебільшена. Про це в коментарі Національній спілці журналістів України повідомив сам журналіст, зазначивши, що не має наміру звертатися до правоохоронців щодо перешкоджання його професійній діяльності.

Нацрада з питань ТБ і радіомовлення призупинила прийняття рішень після раптових кадрових указів екс-глави держави// НСЖУ, 23.05.2019

Нинішня в. о. голови Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк відмовляється відкривати засідання регулятора, поки не буде отримано висновків парламентського профільного комітету, або від нового Президента України щодо коректності кадрових рішень, зокрема призначення на посаду члена Нацради Володимира Горковенка.

Зафіксоване несанкціоноване проникнення в архів редакції «Запорізька правда»// НСЖУ, 23.05.2019

Газета «ПравдаЗП» - обласне видання ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» виходитиме тимчасово на період, поки трудовому колективу КП «Газета «Запорізька правда» ЗОР вдасться реалізувати рішення Третього апеляційного адміністративного суду (м. Дніпро) про роздержавлення та відновити випуск газети «Запорізька правда».

Партнери