Спілка > Публiкацiя

Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Служба інформацii НСЖУ
Середа 25 Квітня 2018
Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Національна спілка журналістів України спільно з партнерами, напередодні Всесвітнього дня свободи преси,презентувала власний моніторинг випадків перешкоджання журналістській діяльності з застосуванням фізичної сили (Індекс фізичної безпеки журналістів України).

Зокрема, оприлюднено звіт про побиття журналістів у першому кварталі 2018 року, який засвідчує зростання фізичної агресії щодо журналістів при виконанні ними професійних обов'язків за перші три місяці. У 2018-му зафіксовано 21 випадок фізичної агресії проти журналістів, натомість, у січні-лютому-березні торік таких випадків було 18. 

Також на заході презентовано методику моніторингу, розроблену експертами НСЖУ та партнерськими медійними громадськими організаціями при залученні міжнародних експертів.

– Наша методика Індексу фізичної безпеки журналістів ґрунтується на співпраці з міжнародними організаціями. Відтак, ми проконсультувалися з медіаюристами, міжнародними експертами, об’єднали зусилля громадських організацій, як от ГО «Платформа прав людини», Академія української преси, ГО «Інформаційна безпека» та Інститут розвитку регіональної преси, – розповідає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Тож, відповідно до методики кожен інцидент ретельно перевіряється, ми передбачаємо особисте спілкування з колегою, який постраждав. Відповідно, з’ясовуємо обставини нападу й чи пов’язані вони з професійною діяльністю. Також маємо процедуру колегіального рішення та вирішення спорів.

Експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова відзначає, що за основу методики Індексу фізичної безпеки було взято напрацювання міжнародних організацій. Спільно з юристами визначено статті чинного законодавства, на які ведеться посилання під час моніторингу.

– Також відзначу, що 21 випадок застосування сили щодо журналістів – не остаточна цифра на сьогодні. На жаль, вона може змінитися в сторону зростання, – наголошує Тетяна Попова. – Адже маємо інформацію від продюсера каналу ВВС, щодо нападу в Одесі на їхнього журналіста Енді Веріті 27 березня. Чекаємо на особисте спілкування з Енді та його підтвердження цього інциденту.

Президент Академії української преси Валерій Іванов наголошує, що нині в Україні фіксується низький рівень розслідування та покарання винних за напади на журналістів.

– Безкарність небезпечна тим, що включає механізм самоцензури. Адже, переживаючи за власну безпеку, журналіст не береться за гострі й потенційно «небезпечні» теми. Отож сприяти розвитку вільної, якісної журналістики в Україні – наша місія. І саме з цією метою було запроваджено моніторинг фізичної безпеки журналістів та ведеться постійне оприлюднення даних Індексу, – зазначає Валерій Іванов.

Спілчанські новини

Адміністрація Президента: Кабмін має поінформувати журналістів про розгляд претензій до Укрпошти// НСЖУ, 19.12.2018

На колективне звернення представників НСЖУ, профільних асоціацій та друкованих ЗМІ з приводу негативних для медійної сфери наслідків незадовільної роботи Укрпошти Адміністрація Президента України надала творчій спілці журналістів відповідь, зазначивши, що звернення надіслано для розгляду до Кабміну.

«Якщо видання до 31 грудня подало хоч і неповну заяву про перереєстрацію, треба дозволити завершити реформування», – голова НСЖУ// НСЖУ, 18.12.2018

Уже 31 грудня спливає термін, відведений на реформування комунальних та державних ЗМІ. Більше половини комунальних видань, тобто 323 редакції, отримали бажану незалежність. Проте ще кілька сотень газет так і не завершили процес роздержавлення, а кілька десятків редакцій є реальними заручниками чиновників та депутатів.

«Побити журналіста коштує менше, ніж квитки в кіно», – учасники дискусії// НСЖУ, 18.12.2018

Протягом 2017–2018 років на Житомирщині сталося 7 фізичних атак на журналістів. Зокрема, мова йде про побиття редакторів газети «Бердичів діловий» Валерія Шелепи і газети «Патріот» Андрія Лактіонова, кореспондента інформаційного порталу «20 хвилин» Руслана Мороза, кореспондентки обласної газети «Ехо» Світлани Михальової.

Місія ООН занепокоєна зухвалістю атак на українських журналістів// НСЖУ, 17.12.2018

Напади на журналістів, працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства, а також осіб, які представляють альтернативні соціальні чи політичні погляди, стали дедалі більш відкритими, підживлюючи нетерпимість та дискримінацію в Україні. Про це йдеться в презентованій у понеділок у Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Партнери