Спілка > Публiкацiя

Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Служба інформацii НСЖУ
Середа 25 Квітня 2018
Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Національна спілка журналістів України спільно з партнерами, напередодні Всесвітнього дня свободи преси,презентувала власний моніторинг випадків перешкоджання журналістській діяльності з застосуванням фізичної сили (Індекс фізичної безпеки журналістів України).

Зокрема, оприлюднено звіт про побиття журналістів у першому кварталі 2018 року, який засвідчує зростання фізичної агресії щодо журналістів при виконанні ними професійних обов'язків за перші три місяці. У 2018-му зафіксовано 21 випадок фізичної агресії проти журналістів, натомість, у січні-лютому-березні торік таких випадків було 18. 

Також на заході презентовано методику моніторингу, розроблену експертами НСЖУ та партнерськими медійними громадськими організаціями при залученні міжнародних експертів.

– Наша методика Індексу фізичної безпеки журналістів ґрунтується на співпраці з міжнародними організаціями. Відтак, ми проконсультувалися з медіаюристами, міжнародними експертами, об’єднали зусилля громадських організацій, як от ГО «Платформа прав людини», Академія української преси, ГО «Інформаційна безпека» та Інститут розвитку регіональної преси, – розповідає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Тож, відповідно до методики кожен інцидент ретельно перевіряється, ми передбачаємо особисте спілкування з колегою, який постраждав. Відповідно, з’ясовуємо обставини нападу й чи пов’язані вони з професійною діяльністю. Також маємо процедуру колегіального рішення та вирішення спорів.

Експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова відзначає, що за основу методики Індексу фізичної безпеки було взято напрацювання міжнародних організацій. Спільно з юристами визначено статті чинного законодавства, на які ведеться посилання під час моніторингу.

– Також відзначу, що 21 випадок застосування сили щодо журналістів – не остаточна цифра на сьогодні. На жаль, вона може змінитися в сторону зростання, – наголошує Тетяна Попова. – Адже маємо інформацію від продюсера каналу ВВС, щодо нападу в Одесі на їхнього журналіста Енді Веріті 27 березня. Чекаємо на особисте спілкування з Енді та його підтвердження цього інциденту.

Президент Академії української преси Валерій Іванов наголошує, що нині в Україні фіксується низький рівень розслідування та покарання винних за напади на журналістів.

– Безкарність небезпечна тим, що включає механізм самоцензури. Адже, переживаючи за власну безпеку, журналіст не береться за гострі й потенційно «небезпечні» теми. Отож сприяти розвитку вільної, якісної журналістики в Україні – наша місія. І саме з цією метою було запроваджено моніторинг фізичної безпеки журналістів та ведеться постійне оприлюднення даних Індексу, – зазначає Валерій Іванов.

Спілчанські новини

Убивства Гонгадзе й Шеремета – злочини, розкриття яких впливає на безпеку країни, – Ігор Смешко// НСЖУ, 19.03.2019

Без розслідування резонансних злочинів неможливо повернути довіру до правоохоронної системи країни. Потрібна політична воля, щоб відновити справедливість і притягти до відповідальності винних. Про це заявив кандидат у Президенти України, екс-голова СБУ Ігор Смешко, відповідаючи на запитання голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка.

Чим небезпечні псевдожурналісти у день голосування: НСЖУ застерігає// НСЖУ, 19.03.2019

Псевдожурналісти на виборчих дільницях перешкоджають діяльності реальних журналістів і дискредитують професію.

Кабмін, згідно з компетенцією, знову "вжитиме невідкладних заходів"// НСЖУ, 19.03.2019

Лист Національної спілки журналістів України зі зверненням учасників Всеукраїнської наради редакторів газет, у якому йдеться, зокрема, про неефективну діяльність АТ "Укрпошта", Адміністрація Президента України надіслала до Кабміну з проханням "розглянути згідно з компетенцією" та поінформувати НСЖУ про результати.

Держкомтелерадіо України приймає публіцистичні твори на здобуття премії імені Івана Франка// НСЖУ, 18.03.2019

Державний комітет телебачення і радіомовлення України нагадує, що оголошено прийом публіцистичних творів на здобуття премії імені Івана Франка в галузі інформаційної діяльності.

Партнери