Спілка > Публiкацiя

Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Служба інформацii НСЖУ
Середа 25 Квітня 2018
Агресія щодо журналістів зростає, – Індекс фізичної безпеки журналістів

Національна спілка журналістів України спільно з партнерами, напередодні Всесвітнього дня свободи преси,презентувала власний моніторинг випадків перешкоджання журналістській діяльності з застосуванням фізичної сили (Індекс фізичної безпеки журналістів України).

Зокрема, оприлюднено звіт про побиття журналістів у першому кварталі 2018 року, який засвідчує зростання фізичної агресії щодо журналістів при виконанні ними професійних обов'язків за перші три місяці. У 2018-му зафіксовано 21 випадок фізичної агресії проти журналістів, натомість, у січні-лютому-березні торік таких випадків було 18. 

Також на заході презентовано методику моніторингу, розроблену експертами НСЖУ та партнерськими медійними громадськими організаціями при залученні міжнародних експертів.

– Наша методика Індексу фізичної безпеки журналістів ґрунтується на співпраці з міжнародними організаціями. Відтак, ми проконсультувалися з медіаюристами, міжнародними експертами, об’єднали зусилля громадських організацій, як от ГО «Платформа прав людини», Академія української преси, ГО «Інформаційна безпека» та Інститут розвитку регіональної преси, – розповідає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Тож, відповідно до методики кожен інцидент ретельно перевіряється, ми передбачаємо особисте спілкування з колегою, який постраждав. Відповідно, з’ясовуємо обставини нападу й чи пов’язані вони з професійною діяльністю. Також маємо процедуру колегіального рішення та вирішення спорів.

Експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова відзначає, що за основу методики Індексу фізичної безпеки було взято напрацювання міжнародних організацій. Спільно з юристами визначено статті чинного законодавства, на які ведеться посилання під час моніторингу.

– Також відзначу, що 21 випадок застосування сили щодо журналістів – не остаточна цифра на сьогодні. На жаль, вона може змінитися в сторону зростання, – наголошує Тетяна Попова. – Адже маємо інформацію від продюсера каналу ВВС, щодо нападу в Одесі на їхнього журналіста Енді Веріті 27 березня. Чекаємо на особисте спілкування з Енді та його підтвердження цього інциденту.

Президент Академії української преси Валерій Іванов наголошує, що нині в Україні фіксується низький рівень розслідування та покарання винних за напади на журналістів.

– Безкарність небезпечна тим, що включає механізм самоцензури. Адже, переживаючи за власну безпеку, журналіст не береться за гострі й потенційно «небезпечні» теми. Отож сприяти розвитку вільної, якісної журналістики в Україні – наша місія. І саме з цією метою було запроваджено моніторинг фізичної безпеки журналістів та ведеться постійне оприлюднення даних Індексу, – зазначає Валерій Іванов.

Спілчанські новини

«Поштові тарифи – заморозити» – позиція НСЖУ на нараді в Мінінфраструктури// НСЖУ, 20.07.2018

У Мінінфраструктури 20 липня відбулася нарада щодо тарифів Укрпошти. За зверненням НСЖУ, відповідно до урядового доручення, учасники розмови (переважно представники НСЖУ й Укрпошти) шукали шляхів розв’язання гострих проблем, що реально загрожують існуванню друкованих ЗМІ.

Два роки тому трагічно загинув журналіст Павло Шеремет// НСЖУ, 20.07.2018

Вранці 20 липня 2018 року в Києві на місці загибелі Павла Шеремета зібралися його колеги, друзі, представники громадськості, які вшанували пам'ять журналіста. Люди принесли квіти, тримали таблички з датою загибелі й написом "Павло Шеремет. 2 роки. Вбивці досі не знайдені". Нагадаємо, Павло загинув у центрі столиці: авто, в якому він їхав, підірвали саморобною вибухівкою.

Газеті «Прикордонник України» виповнилося 75 років// НСЖУ, 19.07.2018

Відомче видання Державної прикордонної служби України святкує ювілей – 75-річчя. В Адміністрації ДПСУ її голова генерал-полковник Петро Цигикал, а також запрошені на засідання колегії представники Національної спілки журналістів України і її столичної організації привітали колектив редакції та вручили журналістам відзнаки.

НСЖУ вимагає публічного звіту про результати розслідування вбивства Павла Шеремета (ЗАЯВА)// НСЖУ, 19.07.2018

20 липня вже два роки є однією з трагічних дат в історії української журналістики. Саме 20 липня 2016 року в центрі Києва загинув від вибуху наш колега, журналіст і один із керівників інтернет-видання “Українська правда” Павло Шеремет.

Партнери