Спілка > Публiкацiя

«Ситуація з безпекою слова в Україні потребує розгляду в парламенті», – учасники дискусії в НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 06 Березня 2018
«Ситуація з безпекою слова в Україні потребує розгляду в парламенті», – учасники дискусії в НСЖУ

Питання фізичної безпеки журналістів потребує розгляду на найвищому владному рівні – в парламенті. Цієї думки дійшли учасники дискусії «Загрози свободи слова в Україні», яка 2 березня відбулася в НСЖУ.

Щомісяця Національна спілка журналістів України у рамках моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України» фіксує нові випадки нападів на працівників ЗМІ й редакції. Ситуації, що трапляються і в столиці, і в невеликих містах України, непокоять і вражають як самих медійників, так і міжнародних експертів та правозахисників.

Головний редактор агентства журналістських розслідувань «Четверта влада» (м. Рівне) Володимир Торбіч разом із колегами став ще однією жертвою свавілля щодо журналістів. Нещодавно редакцію журналістських розслідувань, було практично знищено.

– Того вечора, коли ще журналісти були на роботі, невідомий зайшов до підсобного приміщення й, розливши горючу суміш, підпалив її. Внаслідок цього півредакції вигоріло вщент, – ділиться деталями Володимир Торбіч. – Редакція розміщена в приватному секторі, оточена парканом, тож, посилюючи захисні функції техніки, за фізичну безпеку ніколи не переживали. Зрештою думали, що живемо в цивілізованій європейській країні, то що може трапитися?.. А на ділі вийшло, що ось так цинічно серед білого дня, коли в будівлі є люди, хтось може нахабно ввійти і наробити лиха.

Зловмисник, покидаючи будівлю, зіткнувся з сином пана Володимира, тож правоохоронці мають навіть зображення (фоторобот) палія. Та попри наявні докази сам редактор і його працівники сумніваються, що винних буде покарано.

– У нашій країні весь час доводиться чути про напади на журналістів, побиття, нищення майна… А що маємо на виході? Бодай одну справу було доведено до кінця? Тож сумніваюся, що й у нас знайдуть винних, а надто замовників підпалу, – вважає Володимир Торбіч.

Натомість фотокореспондент видання «LB» Максим Требухов упевнений, що відступатися не можна:

– До того, що відбувається з безпекою журналістів в Україні, частково призвели й самі вони. Ми ж не докладаємо максимум зусиль, щоб боротися за свої права, часто заплющуємо очі на несправедливе ставлення правоохоронців до наших колег. Щоб зміни настали, треба змінювати себе.

Іти до кінця і не відступатися на шляху до захисту своїх прав радить і медіаюрист Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова:

– Треба розуміти, що тактика затягування – це один зі шляхів примусити журналіста відмовитися від звинувачення, від захисту своїх інтересів. Але радила б на це не зважати: навіть якщо вашу справу закрили, то поновлювати її, користуючись порадами юристів. Мушу констатувати: вироків за статтею 171, коли були б адекватні ухвали суду й притягнуті до відповідальності посадові особи або їхні родичі – немає. Але все-таки справи за цією статтею порушуються і завдання журналістів – доводити їх до кінця й не випускати з поля зору.

НСЖУ, занепокоєна ситуацією з фізичною безпекою журналістів, ще торік ініціювала проведення парламентських слухань з цього питання. Проте його тривалий час відкладають на невизначений термін.

– Так не має бути, адже ситуація, яка нині складається в Україні з безпекою слова, поза сумнівом, потребує розгляду на найвищому державному майданчику – у Верховній Раді України, – упевнений народний депутат, член Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики ВР України Юрій Павленко.

Цей крок допоможе прискорити розслідування, що затягуються роками, та нарешті допомогти покарати зловмисників. До всього, слухання дадуть імпульс напрацюванню цілої низки законодавчих змін, спрямованих на захист прав журналістів.

Наш комітет, хоча і складається з представників різних політичних сил, проте одноголосно підтримав ініціативу НСЖУ. Відповідну постанову подали на розгляд парламенту, проте її жодного разу так і не винесли на порядок денний роботи депутатів, – констатує Юрій Павленко. – І тут я можу чітко засвідчити, що персонально блокує розгляд постанови голова Верховної Ради Андрій Парубій. Адже найбільше претензій на парламентських слуханнях, вочевидь, буде до Міністерства внутрішніх справ. А тут уже відіграє роль причетність до однієї політичної сили. Тож, журналісти фактично стали заручниками ось такої внутрішньопартійної підтримки інтересів…

Спілчанські новини

У Херсоні побили місцевого журналіста Сергія Нікітенка// НСЖУ, 18.06.2018

Подія трапилася вранці 18 червня. Напад журналіст пов’язує виключно з професійною діяльністю: постійно ж доводиться готувати матеріали про державні закупівлі, діяльність депутатів, а також висвітлювати фінансові теми.

Газета «Демократична Україна» відзначила ювілей – 100-річчя!// НСЖУ, 18.06.2018

У Києві 15 червня «Демократична Україна» зібрала на урочистості з нагоди свята – 100-річчя свого видання! – редакційний колектив, ветеранів газети, а також авторський актив і гостей.

Співчуття... Володимир Коркодим// НСЖУ, 18.06.2018

Київська організація Національної спілки журналістів України з сумом повідомляє про кончину після тривалої хвороби колеги-спілчанина Володимира Івановича Коркодима.

Про кращі практики висвітлення проблем внутрішньо переміщених осіб розповіли журналістам ЗМІ Дніпропетровщини// НСЖУ, 15.06.2018

У прес-клубі Дніпропетровської обласної організації НСЖУ провели тренінг для представників регіональних ЗМІ. Йшлося про висвітлення у ЗМІ проблем, пов'язаних з життям внутрішньо переміщених осіб. За тему тренінгу взяли «Кращі практики висвітлення у ЗМІ проблем внутрішньо переміщених осіб та осіб, що постраждали від збройного конфлікту в Україні як фактор суспільної стабільності».

Партнери