Спілка > Публiкацiя

«Ситуація з безпекою слова в Україні потребує розгляду в парламенті», – учасники дискусії в НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 06 Березня 2018
«Ситуація з безпекою слова в Україні потребує розгляду в парламенті», – учасники дискусії в НСЖУ

Питання фізичної безпеки журналістів потребує розгляду на найвищому владному рівні – в парламенті. Цієї думки дійшли учасники дискусії «Загрози свободи слова в Україні», яка 2 березня відбулася в НСЖУ.

Щомісяця Національна спілка журналістів України у рамках моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України» фіксує нові випадки нападів на працівників ЗМІ й редакції. Ситуації, що трапляються і в столиці, і в невеликих містах України, непокоять і вражають як самих медійників, так і міжнародних експертів та правозахисників.

Головний редактор агентства журналістських розслідувань «Четверта влада» (м. Рівне) Володимир Торбіч разом із колегами став ще однією жертвою свавілля щодо журналістів. Нещодавно редакцію журналістських розслідувань, було практично знищено.

– Того вечора, коли ще журналісти були на роботі, невідомий зайшов до підсобного приміщення й, розливши горючу суміш, підпалив її. Внаслідок цього півредакції вигоріло вщент, – ділиться деталями Володимир Торбіч. – Редакція розміщена в приватному секторі, оточена парканом, тож, посилюючи захисні функції техніки, за фізичну безпеку ніколи не переживали. Зрештою думали, що живемо в цивілізованій європейській країні, то що може трапитися?.. А на ділі вийшло, що ось так цинічно серед білого дня, коли в будівлі є люди, хтось може нахабно ввійти і наробити лиха.

Зловмисник, покидаючи будівлю, зіткнувся з сином пана Володимира, тож правоохоронці мають навіть зображення (фоторобот) палія. Та попри наявні докази сам редактор і його працівники сумніваються, що винних буде покарано.

– У нашій країні весь час доводиться чути про напади на журналістів, побиття, нищення майна… А що маємо на виході? Бодай одну справу було доведено до кінця? Тож сумніваюся, що й у нас знайдуть винних, а надто замовників підпалу, – вважає Володимир Торбіч.

Натомість фотокореспондент видання «LB» Максим Требухов упевнений, що відступатися не можна:

– До того, що відбувається з безпекою журналістів в Україні, частково призвели й самі вони. Ми ж не докладаємо максимум зусиль, щоб боротися за свої права, часто заплющуємо очі на несправедливе ставлення правоохоронців до наших колег. Щоб зміни настали, треба змінювати себе.

Іти до кінця і не відступатися на шляху до захисту своїх прав радить і медіаюрист Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова:

– Треба розуміти, що тактика затягування – це один зі шляхів примусити журналіста відмовитися від звинувачення, від захисту своїх інтересів. Але радила б на це не зважати: навіть якщо вашу справу закрили, то поновлювати її, користуючись порадами юристів. Мушу констатувати: вироків за статтею 171, коли були б адекватні ухвали суду й притягнуті до відповідальності посадові особи або їхні родичі – немає. Але все-таки справи за цією статтею порушуються і завдання журналістів – доводити їх до кінця й не випускати з поля зору.

НСЖУ, занепокоєна ситуацією з фізичною безпекою журналістів, ще торік ініціювала проведення парламентських слухань з цього питання. Проте його тривалий час відкладають на невизначений термін.

– Так не має бути, адже ситуація, яка нині складається в Україні з безпекою слова, поза сумнівом, потребує розгляду на найвищому державному майданчику – у Верховній Раді України, – упевнений народний депутат, член Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики ВР України Юрій Павленко.

Цей крок допоможе прискорити розслідування, що затягуються роками, та нарешті допомогти покарати зловмисників. До всього, слухання дадуть імпульс напрацюванню цілої низки законодавчих змін, спрямованих на захист прав журналістів.

Наш комітет, хоча і складається з представників різних політичних сил, проте одноголосно підтримав ініціативу НСЖУ. Відповідну постанову подали на розгляд парламенту, проте її жодного разу так і не винесли на порядок денний роботи депутатів, – констатує Юрій Павленко. – І тут я можу чітко засвідчити, що персонально блокує розгляд постанови голова Верховної Ради Андрій Парубій. Адже найбільше претензій на парламентських слуханнях, вочевидь, буде до Міністерства внутрішніх справ. А тут уже відіграє роль причетність до однієї політичної сили. Тож, журналісти фактично стали заручниками ось такої внутрішньопартійної підтримки інтересів…

Спілчанські новини

«Якщо видання до 31 грудня подало хоч і неповну заяву про перереєстрацію, треба дозволити завершити реформування», – голова НСЖУ// НСЖУ, 18.12.2018

Уже 31 грудня спливає термін, відведений на реформування комунальних та державних ЗМІ. Більше половини комунальних видань, тобто 323 редакції, отримали бажану незалежність. Проте ще кілька сотень газет так і не завершили процес роздержавлення, а кілька десятків редакцій є реальними заручниками чиновників та депутатів.

«Побити журналіста коштує менше, ніж квитки в кіно», – учасники дискусії// НСЖУ, 18.12.2018

Протягом 2017–2018 років на Житомирщині сталося 7 фізичних атак на журналістів. Зокрема, мова йде про побиття редакторів газети «Бердичів діловий» Валерія Шелепи і газети «Патріот» Андрія Лактіонова, кореспондента інформаційного порталу «20 хвилин» Руслана Мороза, кореспондентки обласної газети «Ехо» Світлани Михальової.

Місія ООН занепокоєна зухвалістю атак на українських журналістів// НСЖУ, 17.12.2018

Напади на журналістів, працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства, а також осіб, які представляють альтернативні соціальні чи політичні погляди, стали дедалі більш відкритими, підживлюючи нетерпимість та дискримінацію в Україні. Про це йдеться в презентованій у понеділок у Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Стратегія розвитку України: погляд у 2020 рік// НСЖУ, 17.12.2018

У медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 17 грудня провів за участю експертів і журналістів панельну дискусію ««2020. Стратегія розвитку України».

Партнери