Спілка > Публiкацiя

В Україні зафіксовано 75 випадків фізичної агресії до журналістів за 9 місяців

Служба інформацii НСЖУ
Середа 04 Жовтня 2017
В Україні зафіксовано 75 випадків фізичної агресії до журналістів за 9 місяців

НСЖУ презентує Індекс фізичної безпеки журналістів З початку року Національна спілка журналістів України зафіксувала 75 випадків фізичної агресії по відношенню до працівників ЗМІ. Найбільше інцидентів – 12 – сталося у червні, 11 – у вересні, по 10 – у травні та липні. Найменше – 4 – у березні цього року. Такі результати Індексу фізичної безпеки НСЖУ. Його презентовано 4 жовтня.

Відповідно до оприлюднених даних, у 13 випадках нападниками є чиновники, посадовці або депутати, у 4 випадках  на журналістів нападали поліцейські або співробітники УДО. Також зафіксовано 3 випадки застосування зброї.

«Лідером» Індексу НСЖУ є Київ та Київська область. Тут сталося 19 інцидентів фізичної агресії щодо журналістів. 9 зафіксовано на Одещині, 6 – на Донеччині, по 5 – у Житомирській та Миколаївській областях, по 4 – на Вінниччині, Полтавщині, Дніпропетровщині.

Індекс фізичної безпеки Національної спілки журналістів України  – це моніторинг випадків перешкоджання журналістській діяльності із застосуванням фізичної сили. Ці інциденти можуть супроводжуватися пошкодженням апаратури, випадками насильства щодо журналістів чи технічних працівників медіа, здійснених під час виконання професійних обов’язків або пов’язаних із їх виконанням.

НСЖУ щомісячно оприлюднює випадки фізичної агресії щодо журналістів за період, починаючи з січня 2017 року. Інформація по кожному випадку перевіряється експертами НСЖУ і передбачає персональне спілкування постраждалими з метою підтвердження інформації. При цьому отримуються додаткові відомості про те, чи пов’язують журналісти випадки фізичного насильства з професійною діяльністю, якою була реакція правоохоронців, чи була написана заява до поліції, чи порушувалася кримінальна справа, чи були покарані винні. Також НСЖУ та її партнери готові  надавати юридичну підтримку постраждалим журналістам у разі потреби.

Як наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко, матеріали про випадки фізичної агресії оприлюднюються у ЗМІ та надсилаються до Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Офісу Уповноваженого ВР з прав людини. А також – передаються у міжнародні медіаорганізації для координації зусиль по боротьбі з безкарністю.

– Моніторинг таких випадків – це ще один інструмент захисту прав журналістів, – зазначає Сергій Томіленко. – Адже важливо проявляти корпоративну солідарність та не давати замовчувати подібні інциденти. Якщо ми в результаті отримаємо хоча б 4-5 випадків ефективного покарання винних за злочини проти журналістів, це може допомогти зупинити хвилю безкарності.

Довідково:

Юридична підтримка НСЖУ – ГО «Платформа прав людини»

Партнери Індексу фізичної безпеки журналістів:

ГО «Інформаційна безпека»

ГО «Центр інформації про права людини»

Академія Української Преси

Донецький інститут інформації

Інститут розвитку регіональної преси

Приклади інцидентів, коментарі постраждалих/ Індекс фізичної безпеки журналістів

Поліщук Людмила

33 канал, Вінниця

7 квітня на черговій сесії сільської ради Агрономічного виштовхували вагітну журналістку газети «33 канал», яка хотіла висвітлювати сесію. На сесії мали розглядати важливі земельні питання. Напередодні кореспондент зв’язалася із секретарем сільської ради Іриною Бербець і повідомила про свою присутність. Натомість, місцеві жителі її виштовхували і тягли за руки, а потім закрили двері шваброю.

Укоментарі НСЖУЛюдмила Поліщук повідомила: «Я написала заяву у поліцію, було відкрито кримінальне провадження за с. 171. Кримінального кодексу. Змінилося три слідчі. Третій слідчий менше місяця тому приїхав до мене і сказав, що в цій справі все одно я нічого не доб’юся, а його не пускають у відпустку, поки він справу не закриє. І я добровільно погодилася на закриття справи, бо вже пройшло багато часу. Мене викликали давати свідчення. Коли стався інцидент, я була на 7-му місяці вагітності, вже народила малюка, а справа все тривала, в мене вже не було можливості займатися цим. Можливо, якби була не в декреті, то таки б домагалася покарання. Мені говорили, що шукатимуть тих людей, які мене штовхали. Але я так розумію – це вплив сільського голови Агрономічного – він дуже впливова людина, і, можливо, це була його вказівка – не пустити мене на сесію. Хоча, звісно, довести цього я не можу. Ніхто не залишився покараним».

Опанасенко Максим

Знімальна група «Слідство.інфо», Київ

Невідомі обстріляли 15 квітня авто з журналістами програми «Слідство.інфо» під час зйомок будівництва маєтку під селищем Плюти Київської області. «Вперше нас обстріляли. Під Плютами. Стріляли не в дрон, а конкретно в наше авто з-за лісу. Було випущено щонайменше п'ять куль, свист було чутно в метрі-півтора над машиною. Цілі, тікаємо», – написав Максим Опанасенко на своїй сторінці у Фейсбук.

У коментарі НСЖУ Максим Опанасенко повідомив: «Вирішили не звертатися, бо мали декілька історій з викликом поліції, що закінчувалися лише втратою часу і нервів. Врешті, цього ж дня «Громадське» (не я особисто) таки звернулися до поліції. Ми їздили на місце інциденту, провели там кілька годин, вони записували на камеру весь наш маршрут попереднього дня, вимірювали відстані, шукали гільзи і збиралися шукати ще свідків в околицях.

Але це закінчилося нічим. Мене більше не інформували і не викликали. Ще в день, коли ми виїжджали на місце, звучали тези про відсутність складу злочину, бо ми лишилися цілі, авто ціле, ніякої шкоди і тд.»

Роман Варшанідзе

«Надднестрянская правда», Одеська область 

25 серпня увечері редактора сайту «Надднестрянская правда» Романа Варшанідзе жорстоко побили троє молодиків, зупинивши його машину, коли він повертався додому. У журналіста зламане ребро та численні забої. Як розповів у коментарі НСЖУ Роман Варшанідзе, він упевнений, що його побиття має «політичний характер» і пов’язує це з висвітленням діяльності одного з народних депутатів та осіб, причетних до нього.

«Наше видання почало висвітлювати події, які відбуваються в районі, зовсім по-новому: ми знімали, як проходять сесії, засідання виконкому, розповідали про конфліктні ситуації, а потім почали копати глибше  – як роздається земля, як вирубуються посадки, де ведеться незаконне будівництво і таке інше. Звісно, владі це почало не подобатися. Зрештою, мабуть,  вирішили «провчити» таким ось методом», – каже Роман Варшанідзе.  

Спілчанські новини

«Якщо видання до 31 грудня подало хоч і неповну заяву про перереєстрацію, треба дозволити завершити реформування», – голова НСЖУ// НСЖУ, 18.12.2018

Уже 31 грудня спливає термін, відведений на реформування комунальних та державних ЗМІ. Більше половини комунальних видань, тобто 323 редакції, отримали бажану незалежність. Проте ще кілька сотень газет так і не завершили процес роздержавлення, а кілька десятків редакцій є реальними заручниками чиновників та депутатів.

«Побити журналіста коштує менше, ніж квитки в кіно», – учасники дискусії// НСЖУ, 18.12.2018

Протягом 2017–2018 років на Житомирщині сталося 7 фізичних атак на журналістів. Зокрема, мова йде про побиття редакторів газети «Бердичів діловий» Валерія Шелепи і газети «Патріот» Андрія Лактіонова, кореспондента інформаційного порталу «20 хвилин» Руслана Мороза, кореспондентки обласної газети «Ехо» Світлани Михальової.

Місія ООН занепокоєна зухвалістю атак на українських журналістів// НСЖУ, 17.12.2018

Напади на журналістів, працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства, а також осіб, які представляють альтернативні соціальні чи політичні погляди, стали дедалі більш відкритими, підживлюючи нетерпимість та дискримінацію в Україні. Про це йдеться в презентованій у понеділок у Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Стратегія розвитку України: погляд у 2020 рік// НСЖУ, 17.12.2018

У медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 17 грудня провів за участю експертів і журналістів панельну дискусію ««2020. Стратегія розвитку України».

Партнери