Спілка > Публiкацiя

В Україні зафіксовано 75 випадків фізичної агресії до журналістів за 9 місяців

Служба інформацii НСЖУ
Середа 04 Жовтня 2017
В Україні зафіксовано 75 випадків фізичної агресії до журналістів за 9 місяців

НСЖУ презентує Індекс фізичної безпеки журналістів З початку року Національна спілка журналістів України зафіксувала 75 випадків фізичної агресії по відношенню до працівників ЗМІ. Найбільше інцидентів – 12 – сталося у червні, 11 – у вересні, по 10 – у травні та липні. Найменше – 4 – у березні цього року. Такі результати Індексу фізичної безпеки НСЖУ. Його презентовано 4 жовтня.

Відповідно до оприлюднених даних, у 13 випадках нападниками є чиновники, посадовці або депутати, у 4 випадках  на журналістів нападали поліцейські або співробітники УДО. Також зафіксовано 3 випадки застосування зброї.

«Лідером» Індексу НСЖУ є Київ та Київська область. Тут сталося 19 інцидентів фізичної агресії щодо журналістів. 9 зафіксовано на Одещині, 6 – на Донеччині, по 5 – у Житомирській та Миколаївській областях, по 4 – на Вінниччині, Полтавщині, Дніпропетровщині.

Індекс фізичної безпеки Національної спілки журналістів України  – це моніторинг випадків перешкоджання журналістській діяльності із застосуванням фізичної сили. Ці інциденти можуть супроводжуватися пошкодженням апаратури, випадками насильства щодо журналістів чи технічних працівників медіа, здійснених під час виконання професійних обов’язків або пов’язаних із їх виконанням.

НСЖУ щомісячно оприлюднює випадки фізичної агресії щодо журналістів за період, починаючи з січня 2017 року. Інформація по кожному випадку перевіряється експертами НСЖУ і передбачає персональне спілкування постраждалими з метою підтвердження інформації. При цьому отримуються додаткові відомості про те, чи пов’язують журналісти випадки фізичного насильства з професійною діяльністю, якою була реакція правоохоронців, чи була написана заява до поліції, чи порушувалася кримінальна справа, чи були покарані винні. Також НСЖУ та її партнери готові  надавати юридичну підтримку постраждалим журналістам у разі потреби.

Як наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко, матеріали про випадки фізичної агресії оприлюднюються у ЗМІ та надсилаються до Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури України, Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Офісу Уповноваженого ВР з прав людини. А також – передаються у міжнародні медіаорганізації для координації зусиль по боротьбі з безкарністю.

– Моніторинг таких випадків – це ще один інструмент захисту прав журналістів, – зазначає Сергій Томіленко. – Адже важливо проявляти корпоративну солідарність та не давати замовчувати подібні інциденти. Якщо ми в результаті отримаємо хоча б 4-5 випадків ефективного покарання винних за злочини проти журналістів, це може допомогти зупинити хвилю безкарності.

Довідково:

Юридична підтримка НСЖУ – ГО «Платформа прав людини»

Партнери Індексу фізичної безпеки журналістів:

ГО «Інформаційна безпека»

ГО «Центр інформації про права людини»

Академія Української Преси

Донецький інститут інформації

Інститут розвитку регіональної преси

Приклади інцидентів, коментарі постраждалих/ Індекс фізичної безпеки журналістів

Поліщук Людмила

33 канал, Вінниця

7 квітня на черговій сесії сільської ради Агрономічного виштовхували вагітну журналістку газети «33 канал», яка хотіла висвітлювати сесію. На сесії мали розглядати важливі земельні питання. Напередодні кореспондент зв’язалася із секретарем сільської ради Іриною Бербець і повідомила про свою присутність. Натомість, місцеві жителі її виштовхували і тягли за руки, а потім закрили двері шваброю.

Укоментарі НСЖУЛюдмила Поліщук повідомила: «Я написала заяву у поліцію, було відкрито кримінальне провадження за с. 171. Кримінального кодексу. Змінилося три слідчі. Третій слідчий менше місяця тому приїхав до мене і сказав, що в цій справі все одно я нічого не доб’юся, а його не пускають у відпустку, поки він справу не закриє. І я добровільно погодилася на закриття справи, бо вже пройшло багато часу. Мене викликали давати свідчення. Коли стався інцидент, я була на 7-му місяці вагітності, вже народила малюка, а справа все тривала, в мене вже не було можливості займатися цим. Можливо, якби була не в декреті, то таки б домагалася покарання. Мені говорили, що шукатимуть тих людей, які мене штовхали. Але я так розумію – це вплив сільського голови Агрономічного – він дуже впливова людина, і, можливо, це була його вказівка – не пустити мене на сесію. Хоча, звісно, довести цього я не можу. Ніхто не залишився покараним».

Опанасенко Максим

Знімальна група «Слідство.інфо», Київ

Невідомі обстріляли 15 квітня авто з журналістами програми «Слідство.інфо» під час зйомок будівництва маєтку під селищем Плюти Київської області. «Вперше нас обстріляли. Під Плютами. Стріляли не в дрон, а конкретно в наше авто з-за лісу. Було випущено щонайменше п'ять куль, свист було чутно в метрі-півтора над машиною. Цілі, тікаємо», – написав Максим Опанасенко на своїй сторінці у Фейсбук.

У коментарі НСЖУ Максим Опанасенко повідомив: «Вирішили не звертатися, бо мали декілька історій з викликом поліції, що закінчувалися лише втратою часу і нервів. Врешті, цього ж дня «Громадське» (не я особисто) таки звернулися до поліції. Ми їздили на місце інциденту, провели там кілька годин, вони записували на камеру весь наш маршрут попереднього дня, вимірювали відстані, шукали гільзи і збиралися шукати ще свідків в околицях.

Але це закінчилося нічим. Мене більше не інформували і не викликали. Ще в день, коли ми виїжджали на місце, звучали тези про відсутність складу злочину, бо ми лишилися цілі, авто ціле, ніякої шкоди і тд.»

Роман Варшанідзе

«Надднестрянская правда», Одеська область 

25 серпня увечері редактора сайту «Надднестрянская правда» Романа Варшанідзе жорстоко побили троє молодиків, зупинивши його машину, коли він повертався додому. У журналіста зламане ребро та численні забої. Як розповів у коментарі НСЖУ Роман Варшанідзе, він упевнений, що його побиття має «політичний характер» і пов’язує це з висвітленням діяльності одного з народних депутатів та осіб, причетних до нього.

«Наше видання почало висвітлювати події, які відбуваються в районі, зовсім по-новому: ми знімали, як проходять сесії, засідання виконкому, розповідали про конфліктні ситуації, а потім почали копати глибше  – як роздається земля, як вирубуються посадки, де ведеться незаконне будівництво і таке інше. Звісно, владі це почало не подобатися. Зрештою, мабуть,  вирішили «провчити» таким ось методом», – каже Роман Варшанідзе.  

Спілчанські новини

МФЖ закликає кандидатів на посаду Президента України стати на захист прав журналістів// НСЖУ, 22.03.2019

Міжнародна федерація журналістів закликала Петра Порошенка й Володимира Зеленського стати на захист українських журналістів. МФЖ підтримує зусилля Національної спілки журналістів України вимагати від кандидатів на посаду глави держави гарантувати свободу слова й захист прав журналістів.

Польська репортерка присвятила журналістську нагороду Станіславу Асєєву// НСЖУ, 22.03.2019

Спілка польських журналістів нагородила Моніку Андрушевську за репортаж для видання Tygodnik Powszechny «Бери тіло, поки дають», в якому описано історії українських матерів, які розшукують своїх синів, що пропали на війні.

Трьом зловмисникам, які вчинили збройний напад на газету «Новий день», оголошено про підозру// НСЖУ, 22.03.2019

Національна поліція інформує про прогрес у розслідуванні надзвичайної події – застосування зброї та сльозогінного газу під час проведення в Херсоні прес-конференції у прес-клубі газети «Новий день» (18 січня). Проте колектив херсонського видання висловлює невдоволення перебыгом розслідування та звинувачує поліцію в «зумисному затягуванні», а дії слідчих називає некваліфікованими.

Держкомтелерадіо: у проекті – програма підтримки й розвитку регіональних ЗМІ// НСЖУ, 21.03.2019

На лист-звернення Національної спілки журналістів України до уряду (за підсумками всеукраїнської наради редакторів газет) Держкомтелерадіо повідомив НСЖУ, що заплановано розробку проекту програми підтримки та розвитку регіональних ЗМІ на виконання рішення колегії цього держкомітету від 29 січня 2019 року.

Партнери