Спілка > Публiкацiя

Стартувала акція «Рік жертв Великого терору»

Служба інформацii НСЖУ
Середа 21 Вересня 2016
Стартувала акція «Рік жертв Великого терору»

В канун роковин соловецької трагедії – масових розстрілів політв’язнів Соловків (перший тюремний етап страчено в жовтні й листопаді 1937 року в Карелії) – українські журналісти започаткували інформаційну акцію «Рік жертв Великого терору».

Як відомо, працівники преси проводили подібну акцію 2012-го, оголосивши його «Роком “Списку Сандармоху”» (тоді найактивнішу участь у проекті взяли творчі колективи газети «День» і Радіо Свобода). Нову акцію ініціювали восени 2016-го – з нагоди прийдешніх 80-х роковин Великого терору в СРСР – журналісти Міжнародної інформаційної агенції «Vector News» у партнерстві зі Всеукраїнським благодійним фондом «Журналістська ініціатива».

Акція стартувала публікацією архівної розвідки Сергія Шевченка «Українські політв’язні 1930-х років протистояли сваволі влади в alma mater ГУЛАГу». У статті йдеться про представників національного «розстріляного відродження», які в таборі на Соловках у часи жорстоких репресій більшовицького режиму мали мужність не коритися сваволі «влади соловецької» – протестували проти знущань, оголошували голодування. Анонсовано також поетапне оприлюднення «Українського списку Сандармоху», в якому налічується майже 300 осіб. Ця публікація меморіального характеру складена за розстрільними протоколами найбільшого тюремного етапу Соловків, який страчено восени 1937-го в карельському урочищі Сандармох. Список з ілюстраціями, зокрема з архівних табірних справ, міститиме ширші, ніж було раніше, біографічні довідки. Перелік персоналій майже на третину доповнений і в оновленому вигляді побачить світ уперше під назвою «Соловецькі в’язні-українці й особи, чиї долі пов’язані з Україною, розстріляні в урочищі Сандармох 27.10. – 4.11.1937 року».

Перший, відомий від кінця 1990-х років, варіант списку склали вчені-історики, зокрема професор Юрій Шаповал, і дослідники з Держархіву СБУ. Той перелік надруковано в 2-томнику «Остання адреса: Розстріли соловецьких в'язнів з України у 1937—1938 роках» (2003). Але згодом було ідентифіковано як українців ще багатьох страчених у Карелії соловчан. Так, наприклад, серед «загублених» співвітчизників опинилися вчені Катерина Авраменко, Олександр Вайн, письменник-авангардист Ґро Вакар... Цьогоріч «Список Сандармоху» істотно допрацював і підготував до друку заслужений журналіст України Сергій Шевченко. Він дослідник теми репресій, публіцист, автор книжок «Українські Соловки», «Архіпелаг особливого призначення», «Розвіяні міфи. Історичні нариси і статті», «Соловецький реквієм» (остання 2014 року подавалася НСЖУ на здобуття Шевченківської премії) та інших творів, що в різні роки удостоєні журналістських і літературно-мистецьких премій імені Івана Франка, Володимира Винниченка, В’ячеслава Чорновола.

– Акція «Рік жертв Великого терору» має нагадати суспільству гіркі уроки 1930-х у світлі паралелей історії, – коментує подію Сергій Шевченко. – Публікації про Великий терор спонукатимуть до роздумів і належних висновків, до чіткого розуміння, з якої «шинелі» вийшла нинішня агресія Кремля.

Він висловив також сподівання, що нову акцію активно підтримають колеги в засобах масової комунікації, вчені-історики, літератори. «В умовах інформаційної війни проти України виховання національної пам’яті – то головний самозахист», – цитує дослідник слова філософа Євгена Сверстюка. – Відкладати «на потім» головний самозахист не можна», – наголошує Сергій Шевченко.

«Один з перших публічних заходів на підтримку патріотично-історичної акції планує провести в столиці України Міжнародне об’єднання «Соловецьке братство» спільно з Київським товариством політв’язнів та жертв репресій, – повідомив очільник громадського об’єднання «соловчан» журналіст Георгій Лук’янчук. – Запрошуємо на презентацію збірника статей «Соловецька печаль України», що розпочнеться о 15:00 28 вересня у Національній історичній бібліотеці України. У книжці подано спогади, роздуми, інтерв’ю учасників соловецьких прощ 2011–2013 років, а також попередніх років, починаючи від 1997-го, коли було віднайдено місце масових розстрілів – Сандармох».

Спілчанські новини

Звернення учасників Всеукраїнської наради редакторів газет (ДОКУМЕНТ)// НСЖУ, 15.02.2019

Ми, учасники Всеукраїнської наради редакторів, яку ініціювала Національна спілка журналістів України, закликаємо керівництво держави вжити невідкладних заходів для подолання кризової ситуації в українських медіа. Масштаби поширення фейкових новин, використання маніпуляцій та цілеспрямована пропаганда сягнули рівня, який становить нині загрозу інформаційній безпеці країни.

Редакції місцевих газет відмовляються друкувати «чорнуху» проти Зеленського// НСЖУ, 15.02.2019

Місцеві газети у Харківській області виступили проти «чорнухи», відмовившись друкувати наклепницький матеріал проти кандидата у Президенти України Володимира Зеленського.

Проти жінок-журналісток онлайн-атаки спрямовують утричі частіше, ніж проти чоловіків// НСЖУ, 15.02.2019

Питання онлайн-безпеки жінок-журналісток обговорювали експерти та журналісти-практики під час міжнародної конференції «Підвищення можливостей для свободи вираження та плюралізму медіа», яка відбулася 12 лютого у Відні. На відкритті конференції, організованої офісом Представника ОБСЄ з питань свободи медіа, виступили очільник офісу Арлем Дезір та комісар із прав людини Ради Європи Дунья Міятович.

Календар із малюнками Романа Сущенка – тепер і в офісі Представника ОБСЄ з питань свободи медіа// НСЖУ, 14.02.2019

Під час конференції у Відні, присвяченій безпеці жінок-журналісток в Інтернеті, перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ презентувала Представнику ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлему Дезіру календар із малюнками Романа Сущенка. Календар випустила агенція «Укрінформ», де працює колега, незаконно ув‘язнений у російській колонії.

Партнери