Спілка > Публiкацiя

Право на роздержавлення районна газета з Хмельниччини виборола в суді

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 07 Липня 2016
Право на роздержавлення районна газета з Хмельниччини виборола в суді

Роздержавлення

Газета «Край Камʼянецький» (м. Камʼянець-Подільський Хмельницької області) виграла суд проти районної ради та райдержадміністрації, які, всупереч Закону про реформування комунальних ЗМІ, не підтримали ініціативу редакції про роздержавлення у першому етапі.

Ще 21 січня відбулися збори трудового колективу, де одностайним рішенням було визначено про участь редакції і засобу масової інформації в першому етапі реформування. Відповідні пропозиції стосовно способу реформування та етапу 26 січня редакція надіслала до засновників: Кам’янець-Подільської районної ради та Кам’янець-Подільської райдержадміністрації. Однак владці не поспішали відпускати газету.

– Спочатку вони ніби були і не проти, а потім почалися розмови про те, куди вам спішити, Закон не виконується, – розповідає в коментарі прес-службі НСЖУ головний редактор видання Надія Єрменчук. – Відбулася сесія 18 лютого, де не вистачило одного голосу, аби процес реформування запустити в дію. Не проголосували за наше питання представники «Солідарності», голова райради і голова райдержадміністрації, які теж є депутатами.

У березні редакція звернулася з листами, аби отримати офіційну відповідь, згідно з законом.

– Голова райдержадміністрації сказав, що підписувати розпорядження про вихід з числа співзасновників немає сенсу, бо не проголосувала сесія, – зазначає пані Надія.

Редактор звернулася за допомогою до юридичної служби НСЖУ. Відтак отримала пораду подавати до суду на районну раду за бездіяльність, а щодо дій голови РДА – писати до Адміністрації Президента.

– Я ніколи не писала листів до Адміністрації Президента, тому перетелефонувала туди, щоб уточнити, на кого адресувати листа. Мені відповіли, що спочатку треба скаржитись в облдержадміністрацію, а вже потім до них. Написала в ОДА, аби вони зобов’язали голову райдержадміністрації підписати відповідне розпорядження. Область тягнула більше місяця, зрештою прийшла відписка про те, що вони не вправі указувати голові райдержадміністрації. Тоді ми вирішили подавати до суду і на РДА, – розповідає Надія Єрменчук.

Місцевий суд прийняв позовні заяви. Але якщо стосовно райради, рішення було прийнято на користь газети, то стосовно райдержадміністрації відбулося кілька судових засідань, де змушували то переробляти позовну заяву, то вертати стару.

– На четверте засідання суддя приймає рішення, що позов ми маємо подавати не в місцевий, а в обласний адміністративний суд, – зауважує редакторка. – Я вже втратила надію. Але через два тижні прийшло повідомлення про засідання. Від адміністрації не було представника. І ось ми виграли.

Так, 7 квітня 2016 року Кам’янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області постановив «Визнати протиправною бездіяльність Кам’янець-Подільської районної ради з розгляду нею 18 лютого 2016 року на пленарному засіданні п’ятої сесії проекту рішення «Про реформування друкованого засобу масової інформації та редакції, засновниками (співзасновниками) яких є Кам’янець-Подільська районна рада». А 24 травня Хмельницький окружний адміністративний суд постановив: «Позов задовольнити. Визнати протиправною бездіяльність та зобов’язати голову Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації Сукача Василя Олександровича видати розпорядження про реформування друкованого засобу масової інформації та редакції комунального підприємства «Редакція міськрайонної газети «Край Кам’янецький».

Присудити на користь позивача судові витрати (судовий збір) в розмірі 1378,00 грн. за рахунок Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації».

30 червня на сьомій сесії районної ради VIIскликання депутати кількістю в 22 голоси прийняли рішення про реформування газети «Край Кам’янецький» та комунального підприємства «Редакція міськрайонної газети «Край Кам’янецький». Цього ж дня відповідне розпорядження підписав і голова райдержадміністрації.

Надія Єрменчук каже: вирушати у «вільне плавання» редакція не боїться, бо й зараз працює без підтримки з боку влади. Договори на висвітлення діяльності влада укладати відмовилася, платить лише за розміщення офіційних повідомлень та оголошень. Але й ці кошти затримує.

– Є певне ігнорування щодо висвітлення нашими журналістами їхньої роботи. Наприклад, якщо представники влади кудись виїжджають, ми просимо, щоб брали наших кореспондентів на події, але вони відмовляють. Кажуть: інформація в нас на сайті. Але ж що має робити газета? Брати інформацію з сайту і ліпити на сторінки? Ми на таке не йдемо. Тож, можна сказати, нам дещо призакрили доступ до інформації, – розповідає редактор.

Зауважує: з попередніми очільниками району співпраця складалася краще. Чиновники не відмовляли брати журналістів у відрядження, тож була змога попрацювати з людьми, паралельно взяти матеріали з поїздок. Зараз такої можливості немає, бо редакція не володіє власним транспортом.

– З роздержавленням ми очікуємо, що, принаймні, влада перестане втручатися в редакційну політику, – каже пані Надія. Бо допомоги як такої немає, але спроби керувати є. Хоча від влади ми не відвертаємося. Вона робить і багато корисних справ, і ми готові про це писати, готові укладати договори на висвітлення діяльності, якщо на це буде їхня згода.

Зараз «Край Камʼянецький», що виходить із 1930 року, має тираж 3 тис. примірників. Виходить на 12 сторінках. У колективі працює 8 осіб. Газета відчуває конкуренцію, зазначає редактор. В місті випускається ще 6 газет. Тому виданню треба орієнтуватися більше на районного читача. Головну увагу звертатимуть на ті теми, які корисні для аудиторії.

– Бачимо свій розвиток у співпраці з простими людьми, – зауважує Надія Єрменчук.

Головний редактор газети «Обрії Ізюмщини», секретар НСЖУ Костянтин Григоренко коментує: досвід «Краю Камʼянецького» – позитивний приклад для інших редакцій.

– Вони не побоялися, пішли до кінця, витримали кілька судових засідань. Це свідчить про те, що редактор мала підтримку колективу. Як правило, в подібних випадках редакції «ламаються», не витримують тиску влади, яка знаходить різні способи, щоб відстрочити реформування. А вони – молодці, – каже Костянтин Григоренко.

Як зауважує Надія Єрменчук, до неї вже звертаються колеги з інших редакцій, просять поділитися досвідом.

Спілчанські новини

Академія української преси: звіт про здобутки й перспективи розвитку// НСЖУ, 22.06.2018

Академія української преси – партнер Національної спілки журналістів України, зокрема, в організації і проведенні заходів медіаосвіти (семінарів, тренінгів) – оприлюднила звіт про свою діяльність 2017 року.

Як змінюється найбільша журналістська організація України – звіт голови НСЖУ (АНОНС)// НСЖУ, 22.06.2018

У понеділок 25 червня голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко звітуватиме про підсумки першого року роботи організації за керівництва, обраного з’їздом журналістів навесні 2017 року.

Рада спробує обмежити свободу в інтернеті// НСЖУ, 21.06.2018

До порядку денного Верховної Ради включили законопроект, яким хочуть дозволити СБУ без рішення суду блокувати сайти. Про це йдеться в картці законопроекту № 6688 на сайті парламенту.

«Видавати дозволи на зброю за посвідченнями преси людям, які не мають стосунку до медіа, – неприпустимо», – голова НСЖУ// НСЖУ, 21.06.2018

Певний час на Херсонщині триває дискусія: за останні чотири роки в цій області отримали зброю за журналістськими посвідченнями 223 особи. Хоча більшість з них жодного стосунку до медіа ніколи не мали.

Партнери