Спілка > Публiкацiя

«Биківнянська толока» з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 14 Травня 2019
«Биківнянська толока» з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій

На території Національного історико-меморіального заповідника "Биківнянські могили" на заклик його керівництва відбулося незадовго до пам'ятного дня (19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій) велике прибирання – це вже традиційна «Биківнянська толока», в якій взяли участь і журналісти.

«Ці весняні заходи проведено за участю співробітників заповідника, членів родин репресованих та представників громадськості, – розповів київський журналіст Георгій Лук’янчук. – Тут були представники «Соловецького братства», Меморіалу ім. Василя Стуса, Музею шістдесятництва, Українського інституту національної пам’яті, Українського центру культурних досліджень, журналісти видань «Голос України», «Нація і держава», «Слово Просвіти» та інших небайдужих до історичної пам’яті свого народу громадян».

Пам’ять про предків завжди була потужним об’єднавчим чинником для суспільства. За українським звичаєм, у післявеликодній час традиційно згадують померлих, віддаючи їм шану, відвідуючи місця їхнього останнього спочинку. Участь у толоці є свідченням небайдужості волонтерів, громадських активістів до історії України й прагнення вшанувати пам'ять невинно убієнних як словом, так і ділом. Цьогоріч, до речі, людей прийшло більше, ніж торік, наголосив колега – очільник «Соловецького братства».

Після «Биківнянської толоки-2019» директор заповідника Богдан Біляшівський провів для її учасників екскурсію виставкою «Перерваний урок». У ній розповідається про долі репресованих шкільних учителів Києва та інших регіонів України.

Про своїх родичів, що лежать у лісових могилах, розповіли Юрій Ткач і його батько Олександр Володимирович з Білоцерківщини (на світлині). Вони поділилися спогадами про Ткача Йосипа Григоровича, розстріляного 1937-го, а Інна Александрова розповіла про трагічну історію свого прадіда Врублєвського Едуарда Денисовича, розстріляного 1938-го… Відомий актор і режисер Олександр Ігнатуша під час толоки, запросивши на допомогу друга Романа Власюка, встановив на трьох соснах, що символічно виросли з одного кореня, пам’ятні таблички трьом своїм дідам.

Колишня спецділянка НКВД УССР у Биківні – одна з тих, де впродовж 1937–1941 років таємно закопували розстріляних у Києві жертв репресій. Створена 20 березня 1937-го – рішенням президії Київської міськради про відведення земельної ділянки «для спецпотреб» у 19, 20 кварталах Биківнянського лісу (деталі цього рішення містилися в «таємній частині», яку історики ще сподіваються віднайти в архівах). Цей «об’єкт» мав площу 5,3 гектара. У той час територію обгородили високим дерев'яним парканом, за яким стояли спостережна вежа й будинок. Від Чернігівського шосе ґрунтівками ночами під’їжджали вантажівки ГАЗ-АА («полуторки») й тут привезені тіла розстріляних скидали в ями...

Биківнянські могили – братські, але ж не безіменні. Завдяки кропіткій праці науковців історико-меморіального заповідника прізвища жертв політичного терору щорік додаються на гранітних стелах...

Фото Георгія Лук’янчука

Спілчанські новини

Президент України скасував укази про кадрові рішення щодо Нацради з питань ТБ і радіо// НСЖУ, 24.05.2019

Володимир Зеленський скасував укази Петра Порошенка про призначення Володимира Горковенка членом Нацради та про увільнення Юрія Артеменка. Відповідні документи оприлюднені 24 травня на офіційному сайті Президента.

«Це не побиття, а неприємний інцидент», – журналіст Юрій Смірнов про грубість охоронців Президента// НСЖУ, 24.05.2019

Ситуація щодо побиття охоронцями Президента України Володимира Зеленського спеціального кореспондента видання «Ліга.net» Юрія Смірнова під час заходу iForum-2019 в Києві, – перебільшена. Про це в коментарі Національній спілці журналістів України повідомив сам журналіст, зазначивши, що не має наміру звертатися до правоохоронців щодо перешкоджання його професійній діяльності.

Нацрада з питань ТБ і радіомовлення призупинила прийняття рішень після раптових кадрових указів екс-глави держави// НСЖУ, 23.05.2019

Нинішня в. о. голови Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення Ольга Герасим’юк відмовляється відкривати засідання регулятора, поки не буде отримано висновків парламентського профільного комітету, або від нового Президента України щодо коректності кадрових рішень, зокрема призначення на посаду члена Нацради Володимира Горковенка.

Зафіксоване несанкціоноване проникнення в архів редакції «Запорізька правда»// НСЖУ, 23.05.2019

Газета «ПравдаЗП» - обласне видання ГО «Клуб друзів «Запорізької правди» виходитиме тимчасово на період, поки трудовому колективу КП «Газета «Запорізька правда» ЗОР вдасться реалізувати рішення Третього апеляційного адміністративного суду (м. Дніпро) про роздержавлення та відновити випуск газети «Запорізька правда».

Партнери