Спілка > Публiкацiя

Чим небезпечні псевдожурналісти у день голосування: НСЖУ застерігає

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 19 Березня 2019
Чим небезпечні псевдожурналісти у день голосування: НСЖУ застерігає

Псевдожурналісти на виборчих дільницях перешкоджають діяльності реальних журналістів і дискредитують професію.

Про це в ефірі «Громадського радіо» заявила перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ. За її словами, проблема з видачею напередодні дня голосування посвідчень людям, які не є журналістами, існує вже двадцять років. І на президентських виборах 31 березня ця технологія також, імовірно, буде використана. 

Політики і громадські організації користуються тим, що журналісти мають право безперешкодно перебувати на дільниці під час голосування та підрахунку голосів. «Перепусткою» є звичайне журналістське посвідчення. Знаходяться редакції ЗМІ, які видають такі посвідчення за домовленістю з політичними штабами.

«Штаби кандидатів і громадські організації «заводять» під виглядом журналістів спостерігачів з різною метою. Хтось може фіксувати порушення протягом голосування, хтось – виконувати роль «тітушок». Ще комусь можуть доручити дочекатися протоколу, сфотографувати його й передати. Незалежно від мети ці дії створюють перешкоди для роботи реальних журналістів, а також дискредитують професію», – наголошує Ліна Кущ. 

Перший секретар навела приклад із власного досвіду, коли на виборчій дільниці в Донецьку від неї вимагали додаткові документи: «редакційне завдання» із зазначенням номера дільниці й паспорт, – бо такі документи раніше показав псевдожурналіст від однієї громадської організації. «На погляд голови комісії, я була «несправжньою» журналісткою, а він – справжнім». 

Також, за словами Ліни Кущ, часто псевдожурналісти демонструють посвідчення неіснуючих або незареєстрованих ЗМІ. Перевірити це можна за двома реєстрами: Державним реєстром друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності (на сайті Міністерства юстиції) та Державним реєстром суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення (на сайті Національної ради з питань телебачення і радіомовлення). 

Повністю розмову ведучого програми Андрія Куликова з Ліною Кущ можна послухати на сайті «Громадського радіо».

Довідково

Минулого тижня Національна спілка журналістів України поширила заяву, в якій рішуче засудила спроби політсил делегувати своїх прибічників і активістів під виглядом працівників преси на виборчі дільниці, а також звернула увагу редакцій на неприпустимість вчинення дій, пов’язаних з наданням журналістських посвідчень стороннім особам. «Творча спілка закликає колег до солідарності в обстоюванні принципових питань журналістської професії і оприлюднюватиме для громадського осуду перелік тих засобів масової інформації, що вдаються до зловживань правами працівників преси», – йдеться в заяві.

Спілчанські новини

ОБСЄ засуджує погіршення свободи слова й безпеки журналістів у Криму// НСЖУ, 18.04.2019

Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір засуджує арешт активістів «Кримської солідарності» після масових обшуків 27 березня в анексованому Криму й закликає до негайного звільнення цих осіб з російського СІЗО.

У Дніпрі презентовано книжкову виставку з нагоди 60-річчя Національної спілки журналістів України// НСЖУ, 18.04.2019

16 квітня у Дніпрі в бібліотеці Університету митної справи та фінансів презентовано книжкову виставку з нагоди 60-річчя Національної спілки журналістів України. На виставці книжкові й журнальні видання ілюструють тенденції розвитку ЗМІ України, розповідають про життя журналістської спільноти, а також тут є навчальні й довідкові видання, які стануть у пригоді всім, хто опановує журналістський фах.

НСЖУ відкриває «гарячу лінію» для журналістів на день виборів 21 квітня// НСЖУ, 17.04.2019

Національна спілка журналістів України відкриває «гарячу лінію» та надає юридичні консультації для журналістів під час другого туру виборів Президента України. До НСЖУ може звернутися будь-який журналіст чи ЗМІ, що зазнали перешкоджання професійній діяльності або у кого виникає питання щодо особливостей роботи в день виборів.

У Відні презентовано досвід боротьби з атаками на журналістів в Україні// НСЖУ, 17.04.2019

Голова Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергій Томіленко, 12 квітня, виступаючи на міжнародній конференції з питань свободи слова, що проходила у Відні (Австрія), розповів про проблеми систематичної безкарності за прояви фізичної агресії та напади на працівників засобів масової інформації в Україні.

Партнери