Спілка > Публiкацiя

Чим небезпечні псевдожурналісти у день голосування: НСЖУ застерігає

Служба інформацii НСЖУ
Вiвторок 19 Березня 2019
Чим небезпечні псевдожурналісти у день голосування: НСЖУ застерігає

Псевдожурналісти на виборчих дільницях перешкоджають діяльності реальних журналістів і дискредитують професію.

Про це в ефірі «Громадського радіо» заявила перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ. За її словами, проблема з видачею напередодні дня голосування посвідчень людям, які не є журналістами, існує вже двадцять років. І на президентських виборах 31 березня ця технологія також, імовірно, буде використана. 

Політики і громадські організації користуються тим, що журналісти мають право безперешкодно перебувати на дільниці під час голосування та підрахунку голосів. «Перепусткою» є звичайне журналістське посвідчення. Знаходяться редакції ЗМІ, які видають такі посвідчення за домовленістю з політичними штабами.

«Штаби кандидатів і громадські організації «заводять» під виглядом журналістів спостерігачів з різною метою. Хтось може фіксувати порушення протягом голосування, хтось – виконувати роль «тітушок». Ще комусь можуть доручити дочекатися протоколу, сфотографувати його й передати. Незалежно від мети ці дії створюють перешкоди для роботи реальних журналістів, а також дискредитують професію», – наголошує Ліна Кущ. 

Перший секретар навела приклад із власного досвіду, коли на виборчій дільниці в Донецьку від неї вимагали додаткові документи: «редакційне завдання» із зазначенням номера дільниці й паспорт, – бо такі документи раніше показав псевдожурналіст від однієї громадської організації. «На погляд голови комісії, я була «несправжньою» журналісткою, а він – справжнім». 

Також, за словами Ліни Кущ, часто псевдожурналісти демонструють посвідчення неіснуючих або незареєстрованих ЗМІ. Перевірити це можна за двома реєстрами: Державним реєстром друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності (на сайті Міністерства юстиції) та Державним реєстром суб’єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення (на сайті Національної ради з питань телебачення і радіомовлення). 

Повністю розмову ведучого програми Андрія Куликова з Ліною Кущ можна послухати на сайті «Громадського радіо».

Довідково

Минулого тижня Національна спілка журналістів України поширила заяву, в якій рішуче засудила спроби політсил делегувати своїх прибічників і активістів під виглядом працівників преси на виборчі дільниці, а також звернула увагу редакцій на неприпустимість вчинення дій, пов’язаних з наданням журналістських посвідчень стороннім особам. «Творча спілка закликає колег до солідарності в обстоюванні принципових питань журналістської професії і оприлюднюватиме для громадського осуду перелік тих засобів масової інформації, що вдаються до зловживань правами працівників преси», – йдеться в заяві.

Спілчанські новини

Від сучасної медіаосвіти – до міжкультурного і політичного діалогу// НСЖУ, 24.06.2019

Студенти й молоді журналісти чотирьох країн – України, Вірменії, Грузії та Білорусі – протягом тижня пройшли цикл конференцій і тренінгів на Волині. Навчання проходило в рамках проекту «Медіадіалог для демократії і миру». Цей проект уже п’ятий рік реалізовується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. На відкритті цьогорічного заходу в Луцьку виступила Перший секретар Посольства ФРН в Україні, керівниця відділу преси Аннет Пьолькінґ.

НСЖУ засудила атаку на журналістів у Грузії// НСЖУ, 24.06.2019

Національна спілка журналістів України засудила дії грузинського уряду свідомо атакувати журналістів, які під час протестів виконували свої професійні обов’язки.

ПАМ’ЯТЬ ПРО КОЛЕГУ// НСЖУ, 24.06.2019

У польському містечку Окунінка Люблінського воєводства відбулись змагання з дартсупам"яті журналіста Олександра Бухтатого. У спортивних перегонах взяли участь журналісти з Дніпра, Кривого Рогу, Києва, Рівного, Луцька та Любліна. Організатор спортивного турніру – спортивно-оздоровчий центр журналістів «ТРИГОЛ» з Дніпра за підтримки Національної спілки журналістів України.

Наука й технології – в центрі уваги журналістів України й Китаю// НСЖУ, 23.06.2019

Наукова журналістика стає потужним напрямом сучасних медіа, а інформація про дослідження та технологічні новинки становить інтерес для аудиторії. Про це йшлося під час зустрічі керівництва Національної спілки журналістів України з делегацією газети Science and Technology Daily (Китай), яка відвідує Україну на запрошення НСЖУ.

Партнери