Спілка > Публiкацiя

«Напади на журналістів створили атмосферу залякування», – доповідь ООН

Служба інформацii НСЖУ
Середа 13 Березня 2019
«Напади на журналістів створили атмосферу залякування», – доповідь ООН

Зростання в Україні кількості нападів на журналістів, неналежне розслідування правоохоронцями фізичних атак на працівників ЗМІ, цензура влади та залякування журналістів – такі дані за результатами 2018 року оприлюднює в своєму звіті Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини.

«Протягом звітного періоду Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) спостерігало тенденцію жорстоких нападів і актів залякування, спрямованих на журналістів та інших працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства і політичних активістів, а також адвокатів. Ці напади створили атмосферу залякування, що впливає на здатність і готовність людей відкрито обговорювати суспільно значущі питання, насамперед – виражати свою незгоду з політикою або побоювання щодо політики. Захист права на свободу думки та вираження поглядів є особливо важливим у часи політичних змін, перш за все для забезпечення належного інформування та уповноваження громадськості на безпечне та вільне здійснення громадянських і політичних прав. Створення умов для вільного і відкритого спілкування на політичні теми є невід’ємним елементом забезпечення чесних і демократичних виборів.

Протягом усього звітного періоду УВКПЛ спостерігало поступове зростання кількості нападів на журналістів, включно з інцидентами, скоєними перед камерами під час ведення прямих репортажів. Слідчі часто не кваліфікували ці напади за чинним законодавством належним чином, нехтуючи мотивом нападників, який полягав у порушенні чи перешкоджанні діяльності журналістів. Таким чином, слідчі відмовляють у конкретному захисті, який журналістам надає закон.

У 2018 році мали місце принаймні два окремі випадки, коли українські суди надали прокуратурі доступ до персональних даних журналістів-розслідувачів, включаючи й інформацію про їхні джерела, що можна було б розцінити як акти залякування. Ці рішення викликають занепокоєння й можуть заохотити подальші спроби влади залякувати журналістів, сприяти цензурі та знеохочувати їх до проведення розслідувань.

Крім того, різні органи влади продовжували застосовувати широке і непослідовне тлумачення положень кримінального законодавства стосовно тероризму і положень про державну зраду та посягання на територіальну цілісність України до журналістів, блогерів і користувачів соціальних мереж за публікацію або розміщення та перепост інформації, що оцінюється як «антиукраїнська».

Більше того, викликають стурбованість певні законодавчі ініціативи, за якими пропонується наділити державні органи широкою свободою дій та повноваженнями на блокування онлайн-джерел, що невиправдано обмежило б свободу думки та вираження поглядів», – ідеться в доповіді УВКПЛ «Громадянський простір і основоположні свободи напередодні президентських, парламентських і місцевих виборів в Україні у 2019–2020 роках».

– Сьогодні ООН оприлюднює доповідь щодо громадського простору України напередодні виборів, в якій ідеться про атмосферу тривоги та свідомої ворожнечі до журналістів. Таким чином, звіт на ділі підтверджує всі ті оцінки, за які НСЖУ півтора року цькують адвокати влади, – зазначає голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Спілчанські новини

В Києві відбувся Медіа форум «Дослідження медіа ринку України»// НСЖУ, 20.03.2019

20 березня в Києві пройшов Медіа форум, на якому презентовано дорожню карту та огляд медіа ринку України. Організатори заходу – Американська торговельна палата в Україні та медіа агенція Arena Media Expert.

Убивства Гонгадзе й Шеремета – злочини, розкриття яких впливає на безпеку країни, – Ігор Смешко// НСЖУ, 19.03.2019

Без розслідування резонансних злочинів неможливо повернути довіру до правоохоронної системи країни. Потрібна політична воля, щоб відновити справедливість і притягти до відповідальності винних. Про це заявив кандидат у Президенти України, екс-голова СБУ Ігор Смешко, відповідаючи на запитання голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка.

Чим небезпечні псевдожурналісти у день голосування: НСЖУ застерігає// НСЖУ, 19.03.2019

Псевдожурналісти на виборчих дільницях перешкоджають діяльності реальних журналістів і дискредитують професію.

Кабмін, згідно з компетенцією, знову "вживатиме невідкладних заходів"// НСЖУ, 19.03.2019

Лист Національної спілки журналістів України зі зверненням учасників Всеукраїнської наради редакторів газет, у якому йдеться, зокрема, про неефективну діяльність АТ "Укрпошта", Адміністрація Президента України надіслала до Кабміну з проханням "розглянути згідно з компетенцією" та поінформувати НСЖУ про результати.

Партнери