Спілка > Публiкацiя

2 листопада ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 02 Листопада 2018
2 листопада ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів

З 2006 по 2017 роки у світі вбито понад 1000 журналістів. Уперше 2017 року більшість журналістів (55%) було вбито в країнах, де немає збройних конфліктів.

Безкарність щодо злочинів проти журналістів кричуща: лише одна справа з десяти доходить до суду.

Ці висновки наводяться в останній Доповіді ЮНЕСКО про безпеку журналістів і загрозу безкарності, опублікованій з нагоди Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів, 2 листопада 2018 року.

Організація Об'єднаних Націй відзначає Міжнародний день з 2013 року. Цей День дає можливість оцінити результати зусиль, спрямованих на гарантування безпеки журналістів під час виконання ними службових обов'язків, а також на боротьбу з безкарністю за злочини, жертвами яких часто стають працівники ЗМІ. У попередні роки досягнуто певного прогресу в підвищенні обізнаності громадськості з цих питань. Проте наведені цифри нагадують про потребу й далі працювати над тим, аби пролити світло на вчинені злодіяння.

182 журналісти загинули під час виконання своїх службових обов'язків у 2016–2017 роках. Цьогоріч ЮНЕСКО зареєструвала 86 убивств журналістів у період з 1 січня по кінець жовтня 2018 року.

«Боротьба з безкарністю є невід'ємною частиною зусиль щодо забезпечення свободи вираження поглядів, свободи преси і надання доступу до інформації. Зміцнення безпеки журналістів, які ризикують своїм життям, щоб донести до нас інформацію, – не тільки наш прямий обов'язок, а й виклик демократії», – заявила генеральний директор ЮНЕСКО пані Одрі Азула з нагоди Міжнародного дня.

Другий факт, що заслуговує на увагу: кількість жінок-журналістів, які загинули під час виконання своїх службових обов'язків, зросла за останнє десятиліття. Так, 2017 року ЮНЕСКО зареєструвала найвище число вбивств жінок-журналістів з 2006 року – 11. У Доповіді Генерального директора також зазначається, що журналістки більш уразливі до погроз, пов'язаних з гендерною приналежністю. До таких загроз відносять сексуальні домагання, а також словесні образи й залякування в Інтернеті.

У зв'язку з цим Генеральний директор ЮНЕСКО заявила: «Наша прихильність до боротьби проти конкретних загроз, які зачіпають безпеку жінок-журналістів, повинна бути однозначно посилена».

Більш того, саме місцеві репортери, які проводять розслідування на теми корупції, криміналу та політики, становлять 90% журналістів, убитих 2017 року. Проте ці вбивства висвітлюються в ЗМІ набагато рідше, ніж загибель іноземних журналістів.

З нагоди Дня ЮНЕСКО розгортає глобальну кампанію #ІстінаНіколиНеВмирає, розроблену безкоштовно креативним агентством DDB в партнерстві зі ЗМІ (#EndImpunity і #JournoSafe і #TruthNeverDies).

****

У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об'єднаних Націй прийняла Резолюцію A / RES / 68/163, (link is external), у якій проголосила 2 листопада Міжнародним днем припинення безкарності щодо злочинів проти журналістів. Резолюція закликає держави-члени здійснювати конкретні заходи з протидії культурі безкарності. Дату обрано на пошанування пам'яті двох французьких журналістів (Жіслeн Дюпон і Клод Верлон), яких убито в Малі 2 листопада 2013 року.

Як повідомляють у Національній спілці журналістів України, у спеціальній доповіді ЮНЕСКО «Безпека журналістів та небезпека безкарності» (2018) до списку зі 1010 загиблих у світі протягом 2006–2017 років журналістів, включено 10, які загинули на території України. Зокрема, це В’ячеслав Веремій, Сергій Ніколаєв, Олесь Бузина (Україна), Андреа Роккеллі (Італія), Андрій Миронов, Ігор Корнелюк, Антон Волошин, Анатолій Клян, Андрій Стенін (РФ), Павло Шеремет. Серед 10 згаданих загиблих журналістів більшість – представники російських ЗМІ, які 2014 року перебували в зоні бойових дій, спричинених початком окупації Донбасу.

Спілчанські новини

«Заборонити відкриття будь-яких незаконних справ, включно з оперативними, стосовно українських журналістів», – Наливайченко// НСЖУ, 15.11.2018

Варто невідкладно провести відкриті парламентські слухання щодо фізичної безпеки журналістів, аби раз і назавжди усунути тиск правоохоронних органів, чиновників та політиків на журналістів. На цьому наголосив лідер руху «Справедливість», екс-голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко під час зустрічі з активом Національної спілки журналістів України. Захід відбувся 15 листопада в офісі НСЖУ.

Діти з Донеччини відправились на оздоровлення до Одеси та Києва// НСЖУ, 15.11.2018

У дитячому центрі «Артек» (м. Київ) розпочато ХІI тематичну змiну. Від Донецької області на ХІI тематичну зміну «Медіа бум «Артек+» виїхали 38 дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Зміна триватиме 21 день, з 12.11 до 02.12.2018 року.

«Парламент має невідкладно проголосувати за мораторій на перевірку ЗМІ під час виборів», – Томенко// НСЖУ, 14.11.2018

Мораторій на перевірки засобів масової інформації в період виборів невідкладно своїм рішенням має затвердити парламент України. Про це сказав політичний діяч, колишній віце-спікер Верховної Ради України, екс-голова Комітету з питань свободи слова Верховної Ради України Микола Томенко в ході «Президентського клубу» в Національній спілці журналістів України.

У Верховній Раді – нова спроба обмежити свободу слова// НСЖУ, 14.11.2018

Громадські активісти проаналізували новий законопроект, у разі ухвалення якого Верховна Рада матиме виключне право пропонувати РНБО список медіа, щодо яких можуть застосувати санкції. Про це йдеться у зверненні коаліції "За вільний інтернет", яке підтримала і Національна спілка журналістів України.

Партнери