Спілка > Публiкацiя

Без світла й води: роздержавлену обласну газету в Миколаєві влада намагається в обхід закону вижити з приміщення

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 05 Жовтня 2018
Без світла й води: роздержавлену обласну газету в Миколаєві влада намагається в обхід закону вижити з приміщення

Уже понад тиждень єдина на Миколаївщині україномовна обласна газета «Рідне Прибужжя» працює в екстремальному режимі: журналісти готують чергові випуски з дому – 26 вересня приміщення редакції відключили від постачання електроенергії.

Відвідувачів, які приходять оформити передплату чи просто зі зверненнями до газети, журналісти зустрічають з ліхтариками. Редактор видання переконана, що такі умови праці облдержадміністрація, яка й має право розпоряджатися приміщенням, створила умисне, намагаючись вижити колектив газети з будинку, розташованого в самісінькому центрі міста.

Пройшовши процес роздержавлення й перетворившись на приватне підприємство, миколаївська обласна газета «Рідне Прибужжя» звернулася до колишніх співзасновників – обласної ради – з проханням укласти договір оренди на 15 років. Проте, порушуючи всі норми закону, обласна адміністрація, яка за рішенням депутатів ще 2000 року отримала повноваження розпоряджатися майном, відповіла на звернення газети відпискою. Так, у листі до редакції з управління з питань майна комунальної власності області повідомлено, що департамент надішле запити до Міністерства юстиції України та Міністерства інформаційної політики України «щодо надання роз'яснень, хто саме повинен бути орендодавцем за договором оренди нерухомого майна».

А поки це питання вирішувалося, сталася надзвичайна подія: з 26 вересня в приміщенні редакції пропала електрика. Нещодавно колектив отримав повідомлення, що приміщення відключать і від водопостачання.

На світлині: будинок редакції газети "Рідне Прибужжя"

– Попередній номер і цей готували з колегами з дому, всі моменти узгоджували через інтернет чи телефоном. Словом, було важко, але якось викрутилися, – розповідає в коментарі НСЖУ головна редакторка «Рідного Прибужжя» Тетяна Фабрикова. – У коридорах попідвішували ліхтарі, щоб відвідувачі бачили, куди ступити. Люди приходять оформлювати передплату або ж з якимись іншими зверненнями і бачать ось таку халепу – центр міста, а приміщення без світла. Дивуються. А коли дізнаються причину, обурюються вчиненій несправедливості.

Пані Тетяна зазначачає, що Миколаївська облдержадміністрація пропонувала їм інше приміщення – втричі менше, далеко від центру, а головне – за повною орендною вартістю, як для приватного підприємства.

– Звісно, ми на це не пристали й будемо триматися за свою редакцію до останнього. А причина такої поведінки ОДА цілком зрозуміла – вони намагаються вивільнити красиву архітектурну споруду в центрі міста для своїх цілей. Крім нашої редакції, тут містяться інші бюджетні організації, з ним договір про оренду не продовжили, вони потихеньку вибираються. За свій офіс тримаємося лише ми й наші сусіди – «Центр журналістських розслідувань».

Нелюбов влади до видання Тетяна Фабрикова пояснює ще й тим, що «Рідне Прибужжя» досить активно публікує журналістські розслідування й не боїться писати про події в області об’єктивно.

– Та крім приміщення, також маємо нерозв’язані проблеми з обласною радою, яка й досі не передала нам засновницькі права. Численні листи від редакції просто ігнорують, – бідкається пані Тетяна. – Якщо найближчим часом питання не вирішиться на нашу користь, звернемося до суду.

Спілчанські новини

«Якщо видання до 31 грудня подало хоч і неповну заяву про перереєстрацію, треба дозволити завершити реформування», – голова НСЖУ// НСЖУ, 18.12.2018

Уже 31 грудня спливає термін, відведений на реформування комунальних та державних ЗМІ. Більше половини комунальних видань, тобто 323 редакції, отримали бажану незалежність. Проте ще кілька сотень газет так і не завершили процес роздержавлення, а кілька десятків редакцій є реальними заручниками чиновників та депутатів.

«Побити журналіста коштує менше, ніж квитки в кіно», – учасники дискусії// НСЖУ, 18.12.2018

Протягом 2017–2018 років на Житомирщині сталося 7 фізичних атак на журналістів. Зокрема, мова йде про побиття редакторів газети «Бердичів діловий» Валерія Шелепи і газети «Патріот» Андрія Лактіонова, кореспондента інформаційного порталу «20 хвилин» Руслана Мороза, кореспондентки обласної газети «Ехо» Світлани Михальової.

Місія ООН занепокоєна зухвалістю атак на українських журналістів// НСЖУ, 17.12.2018

Напади на журналістів, працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства, а також осіб, які представляють альтернативні соціальні чи політичні погляди, стали дедалі більш відкритими, підживлюючи нетерпимість та дискримінацію в Україні. Про це йдеться в презентованій у понеділок у Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Стратегія розвитку України: погляд у 2020 рік// НСЖУ, 17.12.2018

У медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 17 грудня провів за участю експертів і журналістів панельну дискусію ««2020. Стратегія розвитку України».

Партнери