Спілка > Публiкацiя

Столична поліція припиняє розслідувати напади на журналістів, бо ті пишуть відповідні заяви, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 05 Жовтня 2018
Столична поліція припиняє розслідувати напади на журналістів, бо ті пишуть відповідні заяви, – НСЖУ

Одна з причин закриття кримінальних проваджень щодо нападів на журналістів – заяви самих постраждалих працівників ЗМІ. Про це інформує слідче управління Національної поліції в місті Києві у відповідь на запит Національної спілки журналістів України. Зокрема, у столиці за заявами журналістів було припинено розслідування 3 справ.

Мова йде про звернення кореспондентки холдингу «Вести» Анастасії Рейн, якій під час блокування редакції невідомі розпилили сльозогінний газ в обличчя, кореспондентки телеканалу ZIK Анни Закутської, на яку напало двоє чоловіків під час зйомки на місці скандальної забудови, та журналіста видання Politeka Вадима Дорошенка, який постраждав під час сутички на місці будівництва АЗС.

Написати заяву про закриття справи Анастасія Рейн вирішила через бездіяльність поліції, про що і зазначила у коментарі НСЖУ. Після подій із силовим блокуванням редакції дівчина понад місяць лікувала опік сітківки й тоді дуже хотіла покарати нападника.Та згодом зрозуміла – відстоювати справедливість і шукати винного в поліції не поспішають.

– Заява в поліції пролежала чимало часу, проте особу нападника так і не встановили та й, власне, якихось суттєвих дій для розслідування того злочину так і не було зроблено, – розповідає Анастасія Рейн. – Чудово розумію, якщо навіть резонансні справи, які прогриміли на всю Україну та бралися під особистий контроль високими чиновниками, так і не були доведені до суду, а винних належно не покарано, то що вже говорити про мою ситуацію.Тож і вирішила закрити цю справу – якщо по гарячих слідах нічого не вдалося з’ясувати, то не вірю, що нападника знайдуть взагалі.

Натомість Анна Закутська, яка працювала кореспондентом програми «Житлоблуд» на телеканалі «ZIK», розповідає, що до поліції з проханням закрити справу не зверталася. Одразу після конфлікту з двома кремезними чоловіками, які накинулися на Анну й забороняли їй проводити зйомку на місці скандального будівництва на вул. Мічуріна в Києві, дівчина написала заяву до поліції. Далі цією справою займалися юристи телеканалу, які так само запевняють, що до поліції з приводу припинення розслідування не зверталися. А відтак, телеканал звернувся із запитом до правоохоронців, аби з’ясувати всі обставини.

За інформацією столичної поліції, журналіст видання «Політека» Вадим Дорошенко, якого побили у вересні торік під час сутичок на будівництві автозаправки на вулиці Ревуцького, написав 25 грудня заяву, відповідно до якої кримінальне провадження було закрито.

Експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова відзначає, що журналісти втрачають довіру до правоохоронних органів через низький рівень розкриття справ, пов’язаних з нападами чи перешкоджанням журналістській діяльності. Власне, за останні два роки на працівників ЗМІ вчинено десятки нападів, проте лише одиниці справ потрапили до суду. А тому й не дивно, що дехто просто вирішує не продовжувати розслідування й забирає заяви.

– Разом з тим, вважаю, що поліція, надавши відповідь на запит НСЖУ, вже зробила крок назустріч у налагодженні співпраці. Щоправда, дивує, чому до звіту про хід розслідування потрапили аж ніяк не всі справи щодо нападів на журналістів у столиці, – додає Тетяна Попова. – Зокрема, київська поліція нічого не повідомляє про хід розслідування нападу на знімальну групу програми «Схеми» в аеропорту «Київ» та ще майже 10 інцидентів, зафіксованих в «Індексі фізичної безпеки журналістів України» за 2017–2018 роки.

Нагадаємо, що «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. Індекс фізичної безпеки журналістів України укладається НСЖУ спільно з партнерами: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академією української преси та Інститутом розвитку регіональної преси.

Відповідно до даних НСЖУ і партнерських громадських організацій, у вересні було зафіксовано 7 інцидентів фізичної агресії щодо журналістів, а з початку року – 64.

Спілчанські новини

Справу Комарова треба перекваліфікувати як убивство журналіста — Томіленко// НСЖУ, 20.06.2019

У Національній спілці журналістів України хочуть, щоб справа журналіста Вадима Комарова була перекваліфікована саме як вбивство або замах на вбивство журналіста.

Наука й технології – в центрі уваги журналістів України й Китаю// НСЖУ, 20.06.2019

Наукова журналістика стає потужним напрямом сучасних медіа, а інформація про дослідження та технологічні новинки становить інтерес для аудиторії. Про це йшлося під час зустрічі керівництва Національної спілки журналістів України з делегацією газети Science and Technology Daily (Китай), яка відвідує Україну на запрошення НСЖУ.

Справу про побиття журналіста Вадима Комарова перекваліфіковано як умисне вбивство – Сергій Князєв// НСЖУ, 20.06.2019

Над розкриттям цього злочину працює посилена співробітниками центрального апарату Нацполіції група слідчих, яку очолив перший заступник глави відомства – начальник кримінальної поліції В’ячеслав Аброськін. До складу групи увійшли найбільш досвідчені працівники слідчих і оперативних підрозділів апарату Нацполіції. Про це Голова Національної поліції України повідомив сьогодні, 20червня. Він також висловив співчуття родині загиблого

Побитий 4 травня у Черкасах журналіст Вадим Комаров помер, не виходячи з коми// НСЖУ, 20.06.2019

Черкаський журналіст Вадим Комаров, який перебував у комі після побиття 4 травня, помер.

Партнери