Спілка > Публiкацiя

Столична поліція припиняє розслідувати напади на журналістів, бо ті пишуть відповідні заяви, – НСЖУ

Служба інформацii НСЖУ
П'ятниця 05 Жовтня 2018
Столична поліція припиняє розслідувати напади на журналістів, бо ті пишуть відповідні заяви, – НСЖУ

Одна з причин закриття кримінальних проваджень щодо нападів на журналістів – заяви самих постраждалих працівників ЗМІ. Про це інформує слідче управління Національної поліції в місті Києві у відповідь на запит Національної спілки журналістів України. Зокрема, у столиці за заявами журналістів було припинено розслідування 3 справ.

Мова йде про звернення кореспондентки холдингу «Вести» Анастасії Рейн, якій під час блокування редакції невідомі розпилили сльозогінний газ в обличчя, кореспондентки телеканалу ZIK Анни Закутської, на яку напало двоє чоловіків під час зйомки на місці скандальної забудови, та журналіста видання Politeka Вадима Дорошенка, який постраждав під час сутички на місці будівництва АЗС.

Написати заяву про закриття справи Анастасія Рейн вирішила через бездіяльність поліції, про що і зазначила у коментарі НСЖУ. Після подій із силовим блокуванням редакції дівчина понад місяць лікувала опік сітківки й тоді дуже хотіла покарати нападника.Та згодом зрозуміла – відстоювати справедливість і шукати винного в поліції не поспішають.

– Заява в поліції пролежала чимало часу, проте особу нападника так і не встановили та й, власне, якихось суттєвих дій для розслідування того злочину так і не було зроблено, – розповідає Анастасія Рейн. – Чудово розумію, якщо навіть резонансні справи, які прогриміли на всю Україну та бралися під особистий контроль високими чиновниками, так і не були доведені до суду, а винних належно не покарано, то що вже говорити про мою ситуацію.Тож і вирішила закрити цю справу – якщо по гарячих слідах нічого не вдалося з’ясувати, то не вірю, що нападника знайдуть взагалі.

Натомість Анна Закутська, яка працювала кореспондентом програми «Житлоблуд» на телеканалі «ZIK», розповідає, що до поліції з проханням закрити справу не зверталася. Одразу після конфлікту з двома кремезними чоловіками, які накинулися на Анну й забороняли їй проводити зйомку на місці скандального будівництва на вул. Мічуріна в Києві, дівчина написала заяву до поліції. Далі цією справою займалися юристи телеканалу, які так само запевняють, що до поліції з приводу припинення розслідування не зверталися. А відтак, телеканал звернувся із запитом до правоохоронців, аби з’ясувати всі обставини.

За інформацією столичної поліції, журналіст видання «Політека» Вадим Дорошенко, якого побили у вересні торік під час сутичок на будівництві автозаправки на вулиці Ревуцького, написав 25 грудня заяву, відповідно до якої кримінальне провадження було закрито.

Експертка ГО «Інформаційна безпека» Тетяна Попова відзначає, що журналісти втрачають довіру до правоохоронних органів через низький рівень розкриття справ, пов’язаних з нападами чи перешкоджанням журналістській діяльності. Власне, за останні два роки на працівників ЗМІ вчинено десятки нападів, проте лише одиниці справ потрапили до суду. А тому й не дивно, що дехто просто вирішує не продовжувати розслідування й забирає заяви.

– Разом з тим, вважаю, що поліція, надавши відповідь на запит НСЖУ, вже зробила крок назустріч у налагодженні співпраці. Щоправда, дивує, чому до звіту про хід розслідування потрапили аж ніяк не всі справи щодо нападів на журналістів у столиці, – додає Тетяна Попова. – Зокрема, київська поліція нічого не повідомляє про хід розслідування нападу на знімальну групу програми «Схеми» в аеропорту «Київ» та ще майже 10 інцидентів, зафіксованих в «Індексі фізичної безпеки журналістів України» за 2017–2018 роки.

Нагадаємо, що «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. Індекс фізичної безпеки журналістів України укладається НСЖУ спільно з партнерами: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академією української преси та Інститутом розвитку регіональної преси.

Відповідно до даних НСЖУ і партнерських громадських організацій, у вересні було зафіксовано 7 інцидентів фізичної агресії щодо журналістів, а з початку року – 64.

Спілчанські новини

«Якщо видання до 31 грудня подало хоч і неповну заяву про перереєстрацію, треба дозволити завершити реформування», – голова НСЖУ// НСЖУ, 18.12.2018

Уже 31 грудня спливає термін, відведений на реформування комунальних та державних ЗМІ. Більше половини комунальних видань, тобто 323 редакції, отримали бажану незалежність. Проте ще кілька сотень газет так і не завершили процес роздержавлення, а кілька десятків редакцій є реальними заручниками чиновників та депутатів.

«Побити журналіста коштує менше, ніж квитки в кіно», – учасники дискусії// НСЖУ, 18.12.2018

Протягом 2017–2018 років на Житомирщині сталося 7 фізичних атак на журналістів. Зокрема, мова йде про побиття редакторів газети «Бердичів діловий» Валерія Шелепи і газети «Патріот» Андрія Лактіонова, кореспондента інформаційного порталу «20 хвилин» Руслана Мороза, кореспондентки обласної газети «Ехо» Світлани Михальової.

Місія ООН занепокоєна зухвалістю атак на українських журналістів// НСЖУ, 17.12.2018

Напади на журналістів, працівників засобів масової інформації, активістів громадянського суспільства, а також осіб, які представляють альтернативні соціальні чи політичні погляди, стали дедалі більш відкритими, підживлюючи нетерпимість та дискримінацію в Україні. Про це йдеться в презентованій у понеділок у Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Стратегія розвитку України: погляд у 2020 рік// НСЖУ, 17.12.2018

У медіацентрі «Територія реформ» (конференц-зала НСЖУ) Київський прес-клуб за підтримки Мінінформполітики та Українського інституту соціологічних досліджень ім. О. Яременка 17 грудня провів за участю експертів і журналістів панельну дискусію ««2020. Стратегія розвитку України».

Партнери