Спілка > Публiкацiя

Парламент не підтримав законодавчі зміни щодо роздержавлення друкованих ЗМІ

Служба інформацii НСЖУ
Середа 03 Жовтня 2018
Парламент не підтримав законодавчі зміни щодо роздержавлення друкованих ЗМІ

Верховна Рада України провалила в першому читанні законопроект №8441 "Про внесення змін до закону "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації". Нардепи провели ряд голосувань за прийняття документа за основу і за повернення його на доопрацювання до профільного комітету, однак голосів у сесійній залі не вистачило. У зв'язку з цим спікер Ради Андрій Парубій оголосив про відхилення проекту.

"Проект закону №8441 відхилений", - сказав глава парламенту.

У Національній спілці журналістів Україні обурені байдужістю парламентарів до проблем місцевої преси та образливими коментарями на адресу журналістів комунальних газет, які прозвучали в ході обговорення законопроекту.  Зокрема, депутат БПП Олександр Сугоняко із Сумської області закликав не підтримувати правки до Закону про реформування, бо «газети друкуватимуть «дурню», а не якісну інформацію».

  • Сотні редакцій та журналісти у регіонах є свідками печерного уявлення про журналістику і медіа, яке демонструють у парламенті народні депутати. Політики бояться незалежності ЗМІ. І готові наприкінці трирічного етапу роздержавлення газет усе робити, аби заблокувати фінал реформи, - наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. - Комітет з питань свободи слова, який напрацював консолідовану позицію галузі щодо важливої медіареформи, не почутий депутатами з БПП, Опоблоку та Відродження. Однозначну підтримку газетярам демонструють Радикальна партія, Самопоміч, Батьківщина та значною мірою - Народний фронт.  Колеги у районах, тримайтеся!

Провал голосування за довгоочікувані зміни до Закону про реформування друкованих ЗМІ викликав обурення серед активістів НСЖУ та редакторів місцевих газет. Зокрема, в соціальній мережі Фейсбук місцеві журналісти нарікають на свідомий бойкот реформи політиками і в Києві, і на місцях.

  • Готуємо новий список "Ворогів реформування". Напередодні майбутніх виборів він буде дуже актуальним, - зауважує секретар НСЖУ, редактор газети «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко.
  • Насправді сумно. Третій рік реформи для нас  - це суцільна війна за виживання, - коментує редактор газети «Каховська зоря» Жанна Кисельова. - Наш позов до голови райради стосовно затягування процесу з березня не розглядався зовсім. Перше засідання відбулося лише 26 вересня. Наступне призначено на 26 жовтня. Суди підігрують можновладцям. Включені всі можливі адмінресурси. Підкажіть, будь ласка, як триматися, коли часу вже геть немає?
  • Протягом тижня Національна спілка журналістів України отримала три сигнали від колективів газет, яким перешкоджають роздержавлюватися: Запоріжжя, Суми, Миколаїв. Усі - обласні газети. Колективи редакцій покладали надію на новий закон, але тепер на кого сподіватися? (Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ)
  • А назвати реформовані колективи "баригами" - це взагалі ні в які ворота не лізе! Ганьба депутату Капліну! (редактор одеської газети «Новини Фрунзівщини» Вікторія Майнич)

У пояснювальній записці наголошується, що документ розробили з метою врегулювання на законодавчому рівні питань, які виникли на першому етапі реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ, а також сприяння закінченню процесу реформування протягом строку, визначеного законом, тобто до кінця 2018 року.

Зокрема, пропонувалося більш чітко окреслити можливість утворення редакції шляхом виділу, внести зміни щодо терміну прийняття рішення про реформування, щоб надати можливість розпочати реформування тим редакціям, які не встигли це зробити у 2016 році.

Документом пропонувалися додаткові механізми захисту прав трудових колективів, які бажали реформуватися, однак не змогли розпочати цей процес з причини бездіяльності органів держвлади та органів місцевого самоврядування, які не прийняли рішення про вихід зі складу засновників: зокрема, пріоритетне право на використання імені друкованого ЗМІ, оренди майна, а також мораторій на відчуження майна, що перебувало на балансі редакцій протягом шести місяців після завершення строку реформування, визначеного законом.

Крім того, передбачалася заборона звільнення керівника редакції без згоди трудового колективу на час реформування. Також планується обмежити вплив державних та муніципальних органів на пресу через власні підприємства, адже це призводить до подальшого неефективного використання коштів платників податків.

Водночас у вівторок нардепи підтримали в другому читанні законопроект №6518 і таким чином передбачили, що дія закону "Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації" не поширюється на державні друковані ЗМІ, засновниками (співзасновниками) яких є органи державної влади, які відповідно до закону здійснюють офіційне оприлюднення (опублікування) законів та інших нормативно-правих актів (газети "Голос України" та "Урядовий кур'єр").

Підготовлено з  використанням інформації РБК-Україна

 

Спілчанські новини

22 лютого – презентація фотовиставки «Журналісти на Євромайдані. П’ять років по тому»// НСЖУ, 20.02.2019

У прес-центрі Національної спілки журналістів України 22 лютого відбудеться презентація фотовиставки «Журналісти на Євромайдані. П’ять років по тому». Проект розповідає про роботу працівників ЗМІ в часи Євромайдану (2013–2014 роки).

«Хто солідарний з Україною, має право називатися європейцем» – Дональд Туск// НСЖУ, 20.02.2019

Європа неможлива без справедливої, незалежної і безпечної України, а ті політики, які ладні продати Україну, продають майбутнє Європи – це сказано на спеціальному засіданні Верховної Ради України у зв’язку з п’ятою річницею з початку збройної агресії Російської Федерації проти України.

І через 5 років винні у побиті сотень журналістів у часи Євромайдану лишаються непокараними, – НСЖУ// НСЖУ, 20.02.2019

Попри гучний розголос і обіцянки правоохоронців та представників влади, численні справи щодо нападів на журналістів у часи Майдану так і лишаються нерозслідуваними.

На Житомирщині 2 справи нападів на журналістів уже півтора року лишаються нерозслідуваними// НСЖУ, 19.02.2019

Загалом же правоохоронці Житомирської області нині займаються розслідуванням 3 справ щодо нападу на журналістів, які трапилися в 2017 і 2018 роках. Ще дві справи передано до суду, а одну закрито «за відсутністю складу злочину». Про це в офіційному листі до голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка повідомляє Прокуратура Житомирської області.

Партнери