Спілка > Публiкацiя

«Боротьба з тероризмом і свобода слова не повинні бути взаємовиключними завданнями» – Арлем Дезір

Служба інформацii НСЖУ
Середа 12 Вересня 2018
«Боротьба з тероризмом і свобода слова не повинні бути взаємовиключними завданнями» – Арлем Дезір

У Варшаві з 10 по 21 вересня проходить організована ОБСЄ конференція Human Dimension Implementation Meeting, на якій виступив представник офісу з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір.

Основні тези спікера конспективно повідомляє «Телекритика»: бракує зрушень у розслідуванні резонансних убивств журналістів і потрібен баланс у регулюванні Інтернету. 

«Необхідно розслідувати загибель Дафни Каруани Галісії, по-звірячому вбитої на Мальті (син журналістки, Метью Каруана Галісія, також був одним зі спікерів на конференції. – Ред.), а також словацького журналіста Яна Кучака. Нам також небайдужа загибель росіянина Максима Бородіна, який таємничим чином випав з вікна (Бородін займався розслідуванням щодо російських вояків у Сирії. – Ред.) Роб Хіассен і Джон Макнамара були вбиті в своєму офісі Capital Gazette в Індіанаполісі. [Музичний журналіст] Захарі Стонер був застрелений у Чикаго», – цим розпочав свій виступ Дезір.

«Є також ряд журналістів, які зазнали поранень при виконанні своєї роботи. Олівера Лакіч була поранена в ногу в Чорногорії. Володимир Ковачевич був жорстоко побитий у Боснії і Герцеговині лише кілька днів тому (27 серпня. – Ред.) Інші журналісти потребують постійного захисту поліції. Само собою, на найбільшу небезпеку наражаються журналісти-розслідувачі. Нині ця професія стає ризикованою навіть у тих місцях, які раніше вважалися безпечними. У Нідерландах відомі ЗМІ, які висвітлюють організовану злочинність, зазнали нападу. У Німеччині екстремісти з сумнозвісним гаслом «Брехлива преса» напали на журналістів під час демонстрації проти мігрантів. Дуже часто таких нападів зазнають жінки».

«Безкарність убивць журналістів – це ганьба. Майже рік триває розслідування у справі про вбивство Галісії, і замовники досі на волі. Це стосується і вбивства Яна Кучака. Торік офіс ОБСЄ проаналізував убивства журналістів, починаючи з 1992 року. Ми знаємо, що лише в двох випадках з десяти вбивць притягнуто до відповідальності. Боротися з такими злочинцями треба так само, як і з терористами», – резюмував Дезір.

«Потрібна правова безпека журналістів. Неприпустимо, щоб така кількість людей перебувала в тюрмах за свою роботу. Понад 150 журналістів у регіоні ОБСЄ на цей час – в ув'язненні. Переважно це в Туреччині, Азербайджані та Центральній Азії, але також і в Росії. У РФ, зокрема, перебуває Олег Сенцов – він режисер, а не журналіст, та все-таки... Журналісти не мають сидіти в тюрмі – інакше в тюрмі сидітимуть демократія і свобода. Не можна змушувати їх замовкнути за допомогою фальшивих звинувачень у тероризмі».

«Водночас ми спостерігаємо зростання інформаційних маніпуляцій – зокрема фейкових новин, які поширюють політичні організації або тролі, спонсоровані державою. Професійні журналісти стають одними з головних жертв таких маніпуляцій», – занепокоєний представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ.

«Економічне становище ЗМІ в сучасному світі є тривожним. Технологізація призводить до серйозних наслідків для [традиційного] друку. Зрозуміло, з одного боку, вона дає змогу охоплювати ширшу аудиторію, але з другого – є серйозною загрозою журналістам, оскільки доходи концентруються навколо інтернет-платформ і соціальних мереж. Це означає, що в журналістики розслідувань і в місцевих новин стає менше можливостей.

У низці країн, включно з Данією і Норвегією, є активна державна підтримка ЗМІ: там розуміють, що присутність журналістів підвищує якість місцевої та національної демократичної системи. Але набагато частіше тіньова підтримка адресується ЗМІ, які підтримують чинний уряд, що істотно обмежує плюралізм думок», – вважає Дезір.

«Для ефективної роботи офісу ОБСЄ дуже важливими є польові місії, особливо на Західних Балканах і в Центральній Азії, де ми виробляємо нові підходи в наданні допомоги і правовому консультуванні парламентів для формування нової нормативної бази, підтримки рад з питань преси тощо. Особлива увага при цьому приділяється підвищенню медіаграмотності, потрібно стимулювати критичне мислення населення для боротьби з фейковими новинами, а не вводити цензуру. У регіоні ОБСЄ близько 1 млрд жителів. І треба всіляко наголошувати, що немає протиріччя між захистом цих людей від тероризму і забезпеченням свободи слова та друку. Ми готові допомагати державам у забезпеченні таких свобод – в тому числі й при вирішенні питань державної безпеки», – підсумував представник ОБСЄ.

Фото: OSCE/Piotr Dziubak

Спілчанські новини

Відбулася урочиста церемонія вручення нагород переможцям творчих конкурсів НСЖУ// НСЖУ, 23.09.2018

Дипломи переможців і спеціальні відзнаки НСЖУ отримали переможці творчих конкурсів спілки 2018 року.

Медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» 20–23 вересня// НСЖУ, 20.09.2018

Перший медіа-фестиваль «Буковель Натхнення» відкривається в четвер на Івано-Франківщині. Це творчий форум журналістів, який пройде під гаслом «Прагни до вершин!» – до вершин у житті, творчості, громадській активності. Організувала захід, у якому беруть участь понад 200 журналістів з усіх регіонів, громадська організація «Український журналістський фонд».

Кількість порушень щодо працівників ЗМІ й активістів за три місяці зросла на 210 відсотків – доповідь ООН// НСЖУ, 19.09.2018

Управління Верховного комісара ООН з прав людини протягом трьох місяців задокументувало 30 випадків порушення свободи вираження поглядів і свободи ЗМІ: від фізичних нападів із застосуванням сили до актів приниження чи залякування. Про це йдеться в оприлюдненій у середу в Києві Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні, яка охоплює період з 16 травня по 15 серпня 2018 року.

Круглий стіл: як висвітлювати реформи// НСЖУ, 19.09.2018

У прес-центрі Національної спілки журналістів України на Хрещатику відбувся круглий стіл на тему: «Реформи об’єднують». Іініціатор його проведення – Київський центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

Партнери