Спілка > Публiкацiя

«Боротьба з тероризмом і свобода слова не повинні бути взаємовиключними завданнями» – Арлем Дезір

Служба інформацii НСЖУ
Середа 12 Вересня 2018
«Боротьба з тероризмом і свобода слова не повинні бути взаємовиключними завданнями» – Арлем Дезір

У Варшаві з 10 по 21 вересня проходить організована ОБСЄ конференція Human Dimension Implementation Meeting, на якій виступив представник офісу з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір.

Основні тези спікера конспективно повідомляє «Телекритика»: бракує зрушень у розслідуванні резонансних убивств журналістів і потрібен баланс у регулюванні Інтернету. 

«Необхідно розслідувати загибель Дафни Каруани Галісії, по-звірячому вбитої на Мальті (син журналістки, Метью Каруана Галісія, також був одним зі спікерів на конференції. – Ред.), а також словацького журналіста Яна Кучака. Нам також небайдужа загибель росіянина Максима Бородіна, який таємничим чином випав з вікна (Бородін займався розслідуванням щодо російських вояків у Сирії. – Ред.) Роб Хіассен і Джон Макнамара були вбиті в своєму офісі Capital Gazette в Індіанаполісі. [Музичний журналіст] Захарі Стонер був застрелений у Чикаго», – цим розпочав свій виступ Дезір.

«Є також ряд журналістів, які зазнали поранень при виконанні своєї роботи. Олівера Лакіч була поранена в ногу в Чорногорії. Володимир Ковачевич був жорстоко побитий у Боснії і Герцеговині лише кілька днів тому (27 серпня. – Ред.) Інші журналісти потребують постійного захисту поліції. Само собою, на найбільшу небезпеку наражаються журналісти-розслідувачі. Нині ця професія стає ризикованою навіть у тих місцях, які раніше вважалися безпечними. У Нідерландах відомі ЗМІ, які висвітлюють організовану злочинність, зазнали нападу. У Німеччині екстремісти з сумнозвісним гаслом «Брехлива преса» напали на журналістів під час демонстрації проти мігрантів. Дуже часто таких нападів зазнають жінки».

«Безкарність убивць журналістів – це ганьба. Майже рік триває розслідування у справі про вбивство Галісії, і замовники досі на волі. Це стосується і вбивства Яна Кучака. Торік офіс ОБСЄ проаналізував убивства журналістів, починаючи з 1992 року. Ми знаємо, що лише в двох випадках з десяти вбивць притягнуто до відповідальності. Боротися з такими злочинцями треба так само, як і з терористами», – резюмував Дезір.

«Потрібна правова безпека журналістів. Неприпустимо, щоб така кількість людей перебувала в тюрмах за свою роботу. Понад 150 журналістів у регіоні ОБСЄ на цей час – в ув'язненні. Переважно це в Туреччині, Азербайджані та Центральній Азії, але також і в Росії. У РФ, зокрема, перебуває Олег Сенцов – він режисер, а не журналіст, та все-таки... Журналісти не мають сидіти в тюрмі – інакше в тюрмі сидітимуть демократія і свобода. Не можна змушувати їх замовкнути за допомогою фальшивих звинувачень у тероризмі».

«Водночас ми спостерігаємо зростання інформаційних маніпуляцій – зокрема фейкових новин, які поширюють політичні організації або тролі, спонсоровані державою. Професійні журналісти стають одними з головних жертв таких маніпуляцій», – занепокоєний представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ.

«Економічне становище ЗМІ в сучасному світі є тривожним. Технологізація призводить до серйозних наслідків для [традиційного] друку. Зрозуміло, з одного боку, вона дає змогу охоплювати ширшу аудиторію, але з другого – є серйозною загрозою журналістам, оскільки доходи концентруються навколо інтернет-платформ і соціальних мереж. Це означає, що в журналістики розслідувань і в місцевих новин стає менше можливостей.

У низці країн, включно з Данією і Норвегією, є активна державна підтримка ЗМІ: там розуміють, що присутність журналістів підвищує якість місцевої та національної демократичної системи. Але набагато частіше тіньова підтримка адресується ЗМІ, які підтримують чинний уряд, що істотно обмежує плюралізм думок», – вважає Дезір.

«Для ефективної роботи офісу ОБСЄ дуже важливими є польові місії, особливо на Західних Балканах і в Центральній Азії, де ми виробляємо нові підходи в наданні допомоги і правовому консультуванні парламентів для формування нової нормативної бази, підтримки рад з питань преси тощо. Особлива увага при цьому приділяється підвищенню медіаграмотності, потрібно стимулювати критичне мислення населення для боротьби з фейковими новинами, а не вводити цензуру. У регіоні ОБСЄ близько 1 млрд жителів. І треба всіляко наголошувати, що немає протиріччя між захистом цих людей від тероризму і забезпеченням свободи слова та друку. Ми готові допомагати державам у забезпеченні таких свобод – в тому числі й при вирішенні питань державної безпеки», – підсумував представник ОБСЄ.

Фото: OSCE/Piotr Dziubak

Спілчанські новини

Національній спілці журналістів України – 60 років! Вітання колегам!// НСЖУ, 23.04.2019

Національна спілка журналістів України, яка заснована на Першому з’їзді журналістів України (23–24 квітня 1959 р.), нині відзначає круглу дату своєї історії – 60-річчя!

«Політики мають закликати своїх прихильників поважати ЗМІ й не давати волю агресії під час мітингів», – голова НСЖУ// НСЖУ, 23.04.2019

Під час акції-подяки Петрові Порошенку за 5 років роботи на посаді Президента України, що проходила 22 квітня під Адміністрацією Президента, спалахнув конфлікт між учасниками зібрання і журналістами NewsOne. Люди обступили знімальну групу NewsOne, почали ображати журналістів, називали їх пропагандистами і тими, хто працює на Росію та створює фейки.

24 квітня відбудеться практичний тренінг для журналістів і блогерів «Фото- і відеозйомка смартфоном. Секрети і поради» (АНОНС)// НСЖУ, 22.04.2019

Організатори тренінгу: Національна спілка журналістів України та компанія Huawei Україна. Місце проведення: Хрещатик, 27-а, конференц-зала. Початок о 15:00. Тривалість: 2 години.

Зеленський анонсує «інформаційну війну» для завершення війни на Донбасі// НСЖУ, 22.04.2019

Лідер президентської гонки Володимир Зеленський розповів, що його команда готує «інформаційну війну» для припинення війни на Донбасі, і попросив допомоги в українських журналістів. Про це Зеленський заявив у ніч після дня голосування, відповідаючи на запитання Громадського телебачення про його кроки стосовно мешканців окупованих територій.

Партнери