Спілка > Публiкацiя

Журналісти-розслідувачі зазнають тиску й прагнуть захистити власні джерела

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 10 Вересня 2018
Журналісти-розслідувачі зазнають тиску й прагнуть захистити власні джерела

Розслідувальна журналістика потребує захисту як самих представників медіа, так і їхніх джерел. Про це йшлося під час дискусії на Міжнародному економічному форумі у Криниці-Здруй (Польща). Участь у форумі взяла перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.

У межах панельної дискусії «Розслідувальна журналістика: загроза для життя чи розкриття правди?» Ліна Кущ презентувала дані про кількість фізичних атак на журналістів в Україні (відповідно до проекту Індексу фізичної безпеки журналістів) та розповіла про заходи, до яких вдається спілка, підтримуючи журналістів-розслідувачів.

«Переважна частина інцидентів, пов’язаних із журналістською діяльністю, – це напади на журналістів-розслідувачів або колег, які фіксують порушення закону. Є й випадки інших форм тиску: наприклад, отримання прокуратурою доступу до інформації з телефону керівниці програми «Схеми» Радіо Свобода Наталії Седлецької. Національна спілка журналістів не лише оприлюднює інформацію про атаки на свободу слова, а й оперативно інформує про такі випадки наших міжнародних партнерів. Ми також вимагаємо, аби правоохоронці публічно звітували про перебіг розслідування кожного факту нападу на журналіста», – сказала Ліна Кущ.

Учасниками дискусії також стали журналісти з Польщі, Німеччини, Великої Британії, Боснії і Герцеговини. Як приклад впливу журналістської роботи на велику політику модератор дискусії Сандра Узуле-Фонс із Латвії навела розслідування міжнародної команди Bellingscat щодо причин авіакатастрофи малайзійського Боїнга на Донбасі. Двоє з учасників обговорення – Девід Кроуфорд з Німеччини та Войцех Бояновскі з Польщі – відвідували місце падіння літака й готували власні матеріали про цю подію. «Це був травматичний досвід, тому що нашу машину обстріляли, але нам вдалося вціліти», – пригадує польський репортер.

На думку колег, однією з ключових засад розслідувальної журналістики є захист джерел інформації. Без надійного захисту не може бути й мови про довіру до журналіста.

Серед інших тем форуму, які стосувалися медіа, йшлося про трансформацію друкованих ЗМІ, розвиток рекламного ринку медіа, побудову ефективної комунікації влади і суспільства, вплив соціальних мереж на інформаційне поле.

Спілчанські новини

Національній спілці журналістів України – 60 років! Вітання колегам!// НСЖУ, 23.04.2019

Національна спілка журналістів України, яка заснована на Першому з’їзді журналістів України (23–24 квітня 1959 р.), нині відзначає круглу дату своєї історії – 60-річчя!

«Політики мають закликати своїх прихильників поважати ЗМІ й не давати волю агресії під час мітингів», – голова НСЖУ// НСЖУ, 23.04.2019

Під час акції-подяки Петрові Порошенку за 5 років роботи на посаді Президента України, що проходила 22 квітня під Адміністрацією Президента, спалахнув конфлікт між учасниками зібрання і журналістами NewsOne. Люди обступили знімальну групу NewsOne, почали ображати журналістів, називали їх пропагандистами і тими, хто працює на Росію та створює фейки.

24 квітня відбудеться практичний тренінг для журналістів і блогерів «Фото- і відеозйомка смартфоном. Секрети і поради» (АНОНС)// НСЖУ, 22.04.2019

Організатори тренінгу: Національна спілка журналістів України та компанія Huawei Україна. Місце проведення: Хрещатик, 27-а, конференц-зала. Початок о 15:00. Тривалість: 2 години.

Зеленський анонсує «інформаційну війну» для завершення війни на Донбасі// НСЖУ, 22.04.2019

Лідер президентської гонки Володимир Зеленський розповів, що його команда готує «інформаційну війну» для припинення війни на Донбасі, і попросив допомоги в українських журналістів. Про це Зеленський заявив у ніч після дня голосування, відповідаючи на запитання Громадського телебачення про його кроки стосовно мешканців окупованих територій.

Партнери