Спілка > Публiкацiя

Журналісти-розслідувачі зазнають тиску й прагнуть захистити власні джерела

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 10 Вересня 2018
Журналісти-розслідувачі зазнають тиску й прагнуть захистити власні джерела

Розслідувальна журналістика потребує захисту як самих представників медіа, так і їхніх джерел. Про це йшлося під час дискусії на Міжнародному економічному форумі у Криниці-Здруй (Польща). Участь у форумі взяла перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.

У межах панельної дискусії «Розслідувальна журналістика: загроза для життя чи розкриття правди?» Ліна Кущ презентувала дані про кількість фізичних атак на журналістів в Україні (відповідно до проекту Індексу фізичної безпеки журналістів) та розповіла про заходи, до яких вдається спілка, підтримуючи журналістів-розслідувачів.

«Переважна частина інцидентів, пов’язаних із журналістською діяльністю, – це напади на журналістів-розслідувачів або колег, які фіксують порушення закону. Є й випадки інших форм тиску: наприклад, отримання прокуратурою доступу до інформації з телефону керівниці програми «Схеми» Радіо Свобода Наталії Седлецької. Національна спілка журналістів не лише оприлюднює інформацію про атаки на свободу слова, а й оперативно інформує про такі випадки наших міжнародних партнерів. Ми також вимагаємо, аби правоохоронці публічно звітували про перебіг розслідування кожного факту нападу на журналіста», – сказала Ліна Кущ.

Учасниками дискусії також стали журналісти з Польщі, Німеччини, Великої Британії, Боснії і Герцеговини. Як приклад впливу журналістської роботи на велику політику модератор дискусії Сандра Узуле-Фонс із Латвії навела розслідування міжнародної команди Bellingscat щодо причин авіакатастрофи малайзійського Боїнга на Донбасі. Двоє з учасників обговорення – Девід Кроуфорд з Німеччини та Войцех Бояновскі з Польщі – відвідували місце падіння літака й готували власні матеріали про цю подію. «Це був травматичний досвід, тому що нашу машину обстріляли, але нам вдалося вціліти», – пригадує польський репортер.

На думку колег, однією з ключових засад розслідувальної журналістики є захист джерел інформації. Без надійного захисту не може бути й мови про довіру до журналіста.

Серед інших тем форуму, які стосувалися медіа, йшлося про трансформацію друкованих ЗМІ, розвиток рекламного ринку медіа, побудову ефективної комунікації влади і суспільства, вплив соціальних мереж на інформаційне поле.

Спілчанські новини

Діти з Донеччини відправились на оздоровлення до Одеси та Києва// НСЖУ, 15.11.2018

У дитячому центрі «Артек» (м. Київ) розпочато ХІI тематичну змiну. Від Донецької області на ХІI тематичну зміну «Медіа бум «Артек+» виїхали 38 дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Зміна триватиме 21 день, з 12.11 до 02.12.2018 року.

«Парламент має невідкладно проголосувати за мораторій на перевірку ЗМІ під час виборів», – Томенко// НСЖУ, 14.11.2018

Мораторій на перевірки засобів масової інформації в період виборів невідкладно своїм рішенням має затвердити парламент України. Про це сказав політичний діяч, колишній віце-спікер Верховної Ради України, екс-голова Комітету з питань свободи слова Верховної Ради України Микола Томенко в ході «Президентського клубу» в Національній спілці журналістів України.

У Верховній Раді – нова спроба обмежити свободу слова// НСЖУ, 14.11.2018

Громадські активісти проаналізували новий законопроект, у разі ухвалення якого Верховна Рада матиме виключне право пропонувати РНБО список медіа, щодо яких можуть застосувати санкції. Про це йдеться у зверненні коаліції "За вільний інтернет", яке підтримала і Національна спілка журналістів України.

Міжредакційний обмін досвідом уперше за роки незалежності відбувся на Харківщині, зібравши газетярів із 8 областей// НСЖУ, 13.11.2018

До Ізюма прибули 12 керівників реформованих ЗМІ з 8 областей України для участі в практичному семінарі, що був організований за сприяння офісу Ради Європи в рамках Програми «Свобода медіа в Україні». Такий міжредакційний обмін досвідом відбувався вперше за роки незалежності.

Партнери