Спілка > Публiкацiя

Журналісти-розслідувачі зазнають тиску й прагнуть захистити власні джерела

Служба інформацii НСЖУ
Понедiлок 10 Вересня 2018
Журналісти-розслідувачі зазнають тиску й прагнуть захистити власні джерела

Розслідувальна журналістика потребує захисту як самих представників медіа, так і їхніх джерел. Про це йшлося під час дискусії на Міжнародному економічному форумі у Криниці-Здруй (Польща). Участь у форумі взяла перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.

У межах панельної дискусії «Розслідувальна журналістика: загроза для життя чи розкриття правди?» Ліна Кущ презентувала дані про кількість фізичних атак на журналістів в Україні (відповідно до проекту Індексу фізичної безпеки журналістів) та розповіла про заходи, до яких вдається спілка, підтримуючи журналістів-розслідувачів.

«Переважна частина інцидентів, пов’язаних із журналістською діяльністю, – це напади на журналістів-розслідувачів або колег, які фіксують порушення закону. Є й випадки інших форм тиску: наприклад, отримання прокуратурою доступу до інформації з телефону керівниці програми «Схеми» Радіо Свобода Наталії Седлецької. Національна спілка журналістів не лише оприлюднює інформацію про атаки на свободу слова, а й оперативно інформує про такі випадки наших міжнародних партнерів. Ми також вимагаємо, аби правоохоронці публічно звітували про перебіг розслідування кожного факту нападу на журналіста», – сказала Ліна Кущ.

Учасниками дискусії також стали журналісти з Польщі, Німеччини, Великої Британії, Боснії і Герцеговини. Як приклад впливу журналістської роботи на велику політику модератор дискусії Сандра Узуле-Фонс із Латвії навела розслідування міжнародної команди Bellingscat щодо причин авіакатастрофи малайзійського Боїнга на Донбасі. Двоє з учасників обговорення – Девід Кроуфорд з Німеччини та Войцех Бояновскі з Польщі – відвідували місце падіння літака й готували власні матеріали про цю подію. «Це був травматичний досвід, тому що нашу машину обстріляли, але нам вдалося вціліти», – пригадує польський репортер.

На думку колег, однією з ключових засад розслідувальної журналістики є захист джерел інформації. Без надійного захисту не може бути й мови про довіру до журналіста.

Серед інших тем форуму, які стосувалися медіа, йшлося про трансформацію друкованих ЗМІ, розвиток рекламного ринку медіа, побудову ефективної комунікації влади і суспільства, вплив соціальних мереж на інформаційне поле.

Спілчанські новини

Напад зі стріляниною: надзвичайна пригода в прес-центрі газети «Новий день»// НСЖУ, 18.01.2019

Прес-конференція і круглий стіл з питань автоперевезень у Херсоні закінчилися стріляниною, отруєнням журналістів газом та побитими вікнами. Сьогодні невідомі розпилили газ у прес-центрі газети «Новий день», а потім почали стріляти з редакційного коридору в приміщення прес-клубу...

Переможці Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців отримали сертифікати і премії// НСЖУ, 17.01.2019

У прес-центрі Національної спілки журналістів України відбулося урочисте вручення сертифікатів лауреатам Всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців. Організатор конкурсу – Благодійний фонд «Горєніє», партнер – НСЖУ.

«З нетерпінням чекаємо всеукраїнського редакторського зібрання» – Володимир Яцкевич// НСЖУ, 17.01.2019

«Натуральним здирством» називає тарифну політику Укрпошти Володимир Яцкевич, шеф-редактор житомирської обласної газети «Эхо» («Відлуння»). У листі до НСЖУ він зазначив, що з нетерпінням чекає лютневої Всеукраїнської наради редакторів газет з питань захисту друкованих ЗМІ, на яку творча спілка запрошує керівництво держави.

Спеціальний календар на захист свободи слова й прав журналістів випустив телеканал «112 Україна»// НСЖУ, 17.01.2019

Тематичний календар на 2019 рік, який є роком великих виборів – Президента й парламенту, містить гасла щодо захисту прав журналістів і невтручання політиків у роботу українських медіа.

Партнери