Спілка > Публiкацiя

Як відновити довіру до українських ЗМІ?

Служба інформацii НСЖУ
Четвер 12 Липня 2018
Як відновити довіру до українських ЗМІ?

Днями завершив роботу «Донбас Медіа Форум 2018», який за минулі роки встиг стати помітним явищем у вітчизняній інформаційній сфері (нагадаємо, вперше журналісти прифронтового Донбасу змогли зібратися на цей захід у столиці 2015 року).

Потім були Маріуполь, Святогірськ, а тепер місцем проведення обрали Харків. Цьогорічне зібрання колег стало наймасовішим, адже сюди приїхали понад 400 журналістів центральних і регіональних видань та медіа-експертів. Збільшення кількості учасників пояснюється тим, що нині до працівників ЗМІ Донецької та Луганської областей долучилися колеги з інших областей України. Провідна тема зібрання «Нові виклики та можливості, з якими стикаються регіональні ЗМІ» актуальна не тільки для журналістів Донбасу.

Під час дводенного форуму у присутніх була змога взяти участь у круглих столах, публічних і панельних дискусіях, відвідати чимало майстер-класів. Теми для обговорення були різними, але всі вони стосувалися наболілих проблем вітчизняного інформаційного простору та його представників. Серед таких «Як відновити довіру жителів Донбасу до ЗМІ?», «Як зберегти незалежність медіа у передвиборчій турбулентності?», «Реалії фінансування ЗМІ та журналістської роботи», «Мова ворожнечі в ЗМІ: як не стати агентом-розповсюджувачем ненависті», «Стандарти журналістики та журналістська етика: перевірка війною», «Верифікація інформації з непідконтрольної території: соцмережі й візуальний контент», «Фейкові новини: як не дати себе обманути?»

Уже традиційно для цього зібрання відбувся обмін досвідом між українськими журналістами й медіа-експертами та зарубіжними колегами, які свого часу працювали в багатьох гарячих точках Європи чи світу і висловили бажання поділитися досвідом. Серед таких директор центру журналістики та медіа Гонконгського університету Кіт Річбург, директор Балканської мережі журналістів-розслідувачів Марія Рістіч, експерт з будівництва миру в Боснії і Герцеговині Вельма Шаріч.

Серйозний рівень форуму підтверджує те, що участь в одній з панельних дискусій взяв перший заступник голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Александр Хуг. «Ми отримали запрошення на цей захід і не відмовилися, бо вважаємо, що медіа відіграватимуть важливу роль у подальших подіях на Донбасі. Люди, з якими спілкуємося по обидва боки лінії розмежування, кажуть, що це не їхній конфлікт, і вони не розуміють, чому досі він існує. Очевидно, для них потрібні роз’яснення, і медіа мають подавати достовірну інформацію. Це сприятиме розумінню того, що відбувається, і, можливо, дасть змогу розв’язати багато проблем і врегулювати конфлікт», — переконаний він.

Безперечно, форум не обійшов увагою журналістів, які потерпіли внаслідок гібридної війни на сході України. Роботу зібрання розпочали з демонстрації відеоролика на підтримку полоненого бойовиками в Донецьку колеги Станіслава Асєєва (Васіна), якого звинувачують у шпигунстві, утримуючи «на підвалі» вже більш як рік. Присутні підписали звернення до керівників держави та лідерів «нормандської четвірки» з вимогою посилити тиск для звільнення бранця. А голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко запропонував об’єднати зусилля для підтримки і лобіювання проведення парламентських слухань з питань свободи слова і безпеки журналістів.

«Спілка вже неодноразово закликала політиків провести такі слухання. Але депутати, яким досі бракує сил зібрати 226 голосів, натомість для ухвалення ганебного закону, що фактично нищить свободу слова в інтернеті, виявили небачену згуртованість. І це тоді, коли проведення слухання з питань свободи слова і фізичної безпеки журналістів у Верховній Раді дуже важливе й потрібне. Адже НСЖУ фіксує десятки випадків нападів на журналістів і національних медіа, і невеличких регіональних видань. Проте прикладів покарання винних в агресії проти журналістів поки що немає», — каже керівник найбільшої в Україні творчої організації.

Павло Кущ, "Урядовий кур'єр"

Фото Сергія Шевченка

Спілчанські новини

«Хто солідарний з Україною, має право називатися європейцем» – Дональд Туск// НСЖУ, 20.02.2019

Європа неможлива без справедливої, незалежної і безпечної України, а ті політики, які ладні продати Україну, продають майбутнє Європи – це сказано на спеціальному засіданні Верховної Ради України у зв’язку з п’ятою річницею з початку збройної агресії Російської Федерації проти України.

І через 5 років винні у побиті сотень журналістів у часи Євромайдану лишаються непокараними, – НСЖУ// НСЖУ, 20.02.2019

Попри гучний розголос і обіцянки правоохоронців та представників влади, численні справи щодо нападів на журналістів у часи Майдану так і лишаються нерозслідуваними.

На Житомирщині 2 справи нападів на журналістів уже півтора року лишаються нерозслідуваними// НСЖУ, 19.02.2019

Загалом же правоохоронці Житомирської області нині займаються розслідуванням 3 справ щодо нападу на журналістів, які трапилися в 2017 і 2018 роках. Ще дві справи передано до суду, а одну закрито «за відсутністю складу злочину». Про це в офіційному листі до голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка повідомляє Прокуратура Житомирської області.

Рішення суду надати прокурорам доступ до документів редакції – це атака на журналістів// НСЖУ, 19.02.2019

Рішення суду надати прокурорам доступ до документів редакції видання «Новое время» («НВ») Національна спілка журналістів України вважає атакою на журналістів, повідомив на своїй сторінці в соцмережі Facebook голова НСЖУ Сергій Томіленко.

Партнери